אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארצות הברית מחזיקה שוב במחשב העל החזק בעולם צילום: בלומברג

ארצות הברית מחזיקה שוב במחשב העל החזק בעולם

יפן וסין איבדו את התואר לטובת ארצות הברית. המחשב העל החדש, המהיר בעשרות מיליוני פעמים ממחשב אישי, ישמש את מחלקת האנרגיה וסוכנות חקר הגרעין האמריקאית

18.06.2012, 15:28 | הראל עילם
התואר הנכסף של "המחזיקה במחשב העל החזק בעולם" חזר לארצות הברית, לאחר שהיה בידי מעצמות אסייתיות בשנתיים האחרונות. סקויה, השם בו ידוע מחשב העל החדש, ישמש את מחלקת האנרגיה האמריקאית והסוכנות להגנה על אנרגיה גרעינית. הפרויקט האדיר והיקר להקמת סקויה החל כבר ב-2009.

הדירוג החדש מגיע מהדו"ח החצי השני Top500 שפורסם היום (ב'). סקויה משתמש ב-1.57 מיליון ליבות מבית IBM ומסוגל לבצע 16.3 פטה-פלופ של חישובים לשניה. IBM גם פיתחה את מירה, המחשב השלישי בעוצמתו בעולם והשני בארצות הברית. בשישים השנה האחרונות ארצות הברית החזיקה ברוב הזמן בתואר מחשב העל החזק ביותר אבל בשנים האחרונות החלה לאבד אותו לטובת יפן וסין.

יחידת המידה טרה-פלופ שונה מהמדד המקובל למהירות מעבדים במחשבים אישיים – בעוד הרץ מודד את כמות החישובים שהמעבד מסוגל לבצע בשניה, פלופ בודק את כמות החישובים המסובכים שהמעבד מסוגל לבצע – חישוב של נקודה צפה, שיכול לדרוש ממעבד של מחשב אישי לפעמים גם עשרות חישובים בינאריים.

התוצאה הסופית שכוח החישוב של סקויה שווה ערך לעשרות מיליוני מחשבים אישיים. הוא מהיר ב-55% מ-K, המחשב היפני שנבנה על ידי פוג'יטסו לפני כשנה וממוקם במעבדת המחשבים רייקן. הוא גם מהיר פי 6 מטייהן 1A, המחזיק הקודם בתואר, שנבנה על ידי מעבדות חקר המחשבים הלאומיות בסין. סקויה ממלא 96 מדפים וישמש לחקר מקורות אנרגיה אלטרנטיביים, ניהול יעיל של משק החשמל האמריקאי, הגנה על תשתיות קריטיות וכן למחקר של סוכנות החלל נאס"א.

גם ישראל נמצאת בין 30 המדינות המחזיקות במחשבי על . ישראל מחזיקה ב-3 מחשבי על מבית IBM עם כוח חישוב כולל של 211 טרה-פלופ – אחוז מהכוח של סקויה.

לכוח יש מחיר

עם זאת, הכוח האדיר של מחשבי העל מגיע עם עלות פיננסית משמעותית. סקויה צורך 7.89 מגה-וואט של כוח, כמו צריכת החשמל של למעלה מ-10 אלף בתי אב בישראל. להפעיל את סקויה במשך יום יעלה למעלה מ-100 אלף שקל במחירי ישראל.

למרות שהמחשבים היום יעילים יותר מאי פעם – סקויה יעיל פי 3 יותר מטיהאן 1A – צריכת החשמל של 500 המחשבים החזקים בעולם עלתה ב-23% והם צורכים כעת 335 מגה-וואט – בערך 3% מכלל יכולת הפקת החשמל של ישראל. מסיבות אלו, IBM גם הציגה את מחשב העל הראשון המקורר על ידי מים חמים – הממוקם במעבדת המחקר בליבניץ, גרמניה. מים חמים מתקררים מהר יותר, מה שמאפשר למערכת הקירור להיות חסכונית ב-40% לעומת האלטרנטיבות וגם לחסוך בשטח יקר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות