אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לינדנשטראוס: "דו"ח השריפה הוא אחד הקשים שיצאו ממשרד מבקר המדינה" צילום: מיקי אלון

לינדנשטראוס: "דו"ח השריפה הוא אחד הקשים שיצאו ממשרד מבקר המדינה"

בשעה 16:00 יפורסם הדו"ח על מחדלי הממשלה בשריפת הענק שהשתוללה בכרמל בדצמבר 2010; יו"ר הכנסת, רובי ריבלין: "דו"ח המבקר לא נועד לערוף ראשים אלא לתקן ליקויים"

20.06.2012, 10:14 | תומר אביטל

"הדו"ח כולל בתוכו דברים ששמענו במהלך הדיונים הרבים שקיימנו. אני יכול לומר בלב שקט שזה אחד הדו"חות הקשים יותר שיצאו ממשרד מבקר המדינה, לפחות ב-7 השנים האחרונות" - כך אמר הבוקר (ד') מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, בעת הגשת דו"ח הביקורת על מחדלי הממשלה שהובילו לקריסת מערך הכבאות ולכיבויה האיטי של שריפת הענק שהשתוללה בכרמל בדצמבר 2010.

לדברי המבקר, "זה דו"ח קשה כי הוא מכיל עובדות שעדיף היה שיימנעו מבעוד מועד על ידי השלטון המרכזי. הרשלנות הגבוהה שגילינו וגרירת הרגליים הם נושאים שיצרו תמונה עצובה מאוד שמחייבת תיקון. אני בדעה שהשלטונות צריכים לעשות כל דבר אפשרי כדי לבצע את המלצות המבקר מהדו"ח הקשה הזה".

לינדנשטראוס נקב בדוגמה אחת מהדו"ח לפיה "קיימת קרן לכיבוי וסיוע מהאוויר שהמלאי השוטף של החומרים מעכבי הבעירה שלה צריך לכלול 250 טון ומלאי חירום של 200 טון. ביום השריפה הנורא היה מלאי כולל של חומרי בערה בישראל בסך 20 טון בלבד". המבקר הוסיף כי "מספר הכבאים בארץ הוא כרבע ממספר הכבאים בעולם המערבי במדינות בעלות אוכלוסיה דומה. כך גם רכבי הכיבוי".

לינדנשטראוס ציין כי לאחר הדו"ח "אי אפשר לעבור לסדר היום", ובהקשר לאחריותם המיוחדת של אלי ישי ויובל שטייניץ אמר כי "שקלנו בשיקול עמוק מאוד את אחריותם של אותם שרים האחראים מרכזית לעניין. אני מציע שאתם תקראו אותו ברגע שיוסר האמברגו על הדו"ח אחרי הצהריים". המבקר הוסיף כי "חלק מהדו"חות זכו לתשומת לב ראויה. דו"חות אחרים לא מולאו כהלכה. את הדו"ח הזה צריך לקיים כלשונו".

לגבי הטענות של שטייניץ כי הדו"ח 'הזוי' אמר המבקר כי "המילה הזו לא במקומה. הדו"ח לא הזוי ומציג מציאות כואבת. זה דו"ח מציאותי, משמעותי, רציני, יסודי שעבדו עליו המומחים הטובים ביותר שיש למשרד המבקר ואנשים שנעזרנו בהם".

המבקר סיכם כי "האמירה הסופית היא שהציבור יקבע. למבקר אין סמכות לקבוע המלצות אופרטיביות".

 

יו"ר הכנסת רובי ריבלין אמר, עם זאת, כי "לדו"ח מייחסים משמעויות פוליטיות, אף שכפי שהתרשמתי הוא איננו מכוון פוליטית אלא פניו לעריכת רפורמה והלתמודדות הבאה של ישראל בפני פגעי טבע ומלחמות שעלולות לפגוע בעורף".

לדברי ריבלין, "אזרחי ישראל עמדו נדהמים ואבלים מול מימדי האסון ותוצאותיו הטרגיות - 44 איש ואישה שילמו את המחיר הנורא מכל. ישראל ערוכה לכל איום חיצוני אך כשלה במאבק באסונות מבית. קראתי את דו"ח המבקר שבעיקרו צופה את פני העתיד. הדו"ח לא בא לערוף ראשים אלא לתקן ליקויים. יש לתרגם את הזעם להיערכות לטיפול באסונות טבע".

הדו"ח יפורסם באתר "כלכליסט" בשעה 16:00.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות