אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השבוע/ גזענות עיוורת צילום: חיים הורנשטיין

השבוע/ גזענות עיוורת

ח"כ אנסטסיה מיכאלי לא תינזף ע"י ראש מפלגתה בשל דעותיה החשוכות, ואלי ישי לא יפוטר בעקבות דו"ח מבקר המדינה. כך מתנהלת המערכת הפוליטית שלנו. אבל למה לעזאזל הסודנים מניפים את דגל ישראל?

21.06.2012, 08:23 | תמי ארד

שר החוץ לא אהב את פסטיבל "חוזרים הביתה" שערך שר הפנים לסודנים ולא משום האידיאולוגיה ההומנית של ישראל ביתנו. לליברמן בכובעו כשר חוץ לא נוח עם הציד המתוקשר של עבדים אפריקאים מנופפים בדגלי ישראל. לישראל אינטרסים באפריקה שאלי ישי לא בהכרח חשוף אליהם, וגירוש הסודנים, חוקי ככל שיהיה, הוא לא סרט התדמית שליברמן היה רוצה שייצג את ישראל בעולם.

לא כל הסודנים התחבקו עם שר הפנים בשדה התעופה. היו גם כאלה שחזרו לסודן פגועים. הם לא ידעו להסביר אם השנאה שחוו מצד הישראלים נבעה מצבע עורם הכהה או בגלל המחלות חשוכות המרפא שייחסו להם אחדים מנבחרי הציבור. והאמת היא שאין לכך משמעות כי כשמדובר בגזענות - צבע עור ומחלות הם היינו הך. הילדים בני העדה האתיופית, שלא התקבלו ללמוד בבית הספר בפתח תקוה או הגננת בת העדה האתיופית שלא התקבלה לעבוד בלוד יכולים להסביר בעברית רהוטה מה מרגיש אדם שנולד שחום עור, יהודי וחי בחברה לבנה גזענית. כל שכן אם מדובר בלא יהודי, פליט, או מהגר עבודה.

אלי ישי בנת"ג עם הסודנים שהוחזרו לארצם, צילום: טל שחר אלי ישי בנת"ג עם הסודנים שהוחזרו לארצם | צילום: טל שחר אלי ישי בנת"ג עם הסודנים שהוחזרו לארצם, צילום: טל שחר

חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי, ההיא שמתאגרפת, שופכת מים כשהיא מתעצבנת על ערבים וחולמת על פוטין, הגיחה השבוע עם נאום ההומואים. מיכאלי לא רואה את עצמה כגזענית. לדידה אין הבדל בין הומואים שחורים או לבנים, כולם סוטים. להסביר לחברת הכנסת מיכאלי שהומואים הם אנשים נורמלים זה כמו לשכנע אותה שערבים הם בני אדם נורמלים. משימה שחבר הכנסת דניאל בן סימון חושב שהיא אפשרית. בן סימון, חבר כנסת מטעם מפלגת העבודה, הוא אינטלקטואל הומניסט וככזה סביר להניח שיתקשה לקבל את התפיסה הדטרמיניסטית, הקובעת כי אנשים כמו מיכאלי כך נולדו ולכל דבר בעולם יש סיבה.

אלי ישי, שהתחיל את השבוע במסיבת פרידה מהסודנים, מסיים אותו עם דו"ח מבקר המדינה על אסון הכרמל, שרואה בו ובשר האוצר את האחראים המרכזיים לאסון. כאיש דתי ישי מאמין שלכל דבר בעולם יש סיבה ומכוח הלוגיקה האמונית הוא בסופו של דבר יישאר שר הפנים. שר האוצר יובל שטייניץ הוא ד"ר מוערך לפילוסופיה. באחד הספרים שכתב, "טיל לוגי מדעי לאלוהים ובחזרה", הוא מנסה להוכיח את קיום האלוהים על ידי שורה של טיעונים פילוסופיים שלדעתו הם לוגיים ומדעיים. שר האוצר שטייניץ יישאר בתפקידו גם לאחר פרסום הדו"ח, לא ברור אם בגלל אלוהים או בגלל ביבי, על שאלות מסוג זה גם פילוסופים מתקשים לענות.

אחד הרגעים הסוריאליסטיים שתועדו השבוע היה כשהמגורשים ירדו מהמטוס בדרום סודן ונופפו בדגלי ישראל. מה יש לומר, חשבתי ביני לביני, זו ההוכחה שהם נהנו לנקות את בתי השימוש שלנו. ואז הבליחה התובנה הפילוסופית המשמעותית באמת - סוף סוף הבנתי למה אנחנו העם הנבחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות