אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מכרז המקררים מנוגד לשוק החופשי" צילום: אריאל בשור

"מכרז המקררים מנוגד לשוק החופשי"

משרד האנרגיה יצא מתחילת השנה בשורת מבצעים, שמטרתם לגרוט מכשירי חשמל ישנים ובזבזניים ולהחליפם במכשירים חדשים ויעילים אנרגטית. אולם ההצלחה הגדולה של המבצעים האלה גרמה לקשיי אספקה לקונים וגם לכעס גדול בקרב הקמעונאים, שטוענים כי המשרד פגע במכירות בכלל ענף מוצרי החשמל

24.06.2012, 09:25 | אורנה יפת וליאור גוטמן

יבואנים וקמעונאים של מוצרי חשמל זועמים על מבצעי ההתייעלות האנרגטית שמוביל משרד האנרגיה, שלטענתם פוגעים בפרנסתם ובתחרות החופשית. משרד האנרגיה השיק מתחילת השנה ארבעה מבצעים להחלפת מכשירי חשמל ישנים ובזבזניים בחדשים וחסכוניים, תוך סבסוד חלק מהעלות. זאת, כחלק מיישום יעד הממשלה לחסוך 20% בצריכת החשמל עד 2020, שהם כ־2 מיליארד קוט"ש. לשם כך, הקצה האוצר כ־400 מיליון שקל ל־2012–2013.

השנה כבר יצאו ארבעה מכרזים ראשונים: החלפת נורות, החלפת מקררים לאוכלוסיית הקשישים, החלפת מקררים לכלל האוכלוסייה והחלפת מזגנים קטנים. ראש מטה משרד האנרגיה והמים סמדר בת אדם הסבירה בספטמבר האחרון ל"כלכליסט" שההחלטה על מבצעים אלה נולדה לאחר פיילוט שביצעו במשרד בשנה שעברה, שבמסגרתו הוחלפו 680 מקררים למשפחות מעוטות יכולת.

אולם תצוגה של מקררים, צילום: אריאל בשור אולם תצוגה של מקררים | צילום: אריאל בשור אולם תצוגה של מקררים, צילום: אריאל בשור

המבצע הראשון להחלפת מקררים הושק בדצמבר האחרון עבור 25 אלף יחידות. גובה הסבסוד המקורי היה 60% ממחיר המוצר (עבור מקרר בנפח 375–550 ליטר), ושתי החברות שזכו התחייבו להוביל את המקרר החדש לבית הלקוח, לפנות את הישן ולגרוט אותו לפסולת ברזל. שבועיים בלבד לאחר השקת המבצע אזל מלאי המכשירים.

המבצע השני היה להחלפת מזגנים, והוא התחיל במרץ האחרון וכלל 10,000 מזגנים. לטענת משרד האנרגיה, הפרויקט צפוי להוביל לחיסכון של כ־1,700 קוט"ש למזגן בשנה, מה שיוביל לחיסכון משוער למשק בית של 800–850 שקל. המבצע יועד לאוכלוסיות חלשות על בסיס נתוני משרד הרווחה. אלא שהמבצע לא קצר הצלחה כמו המקררים ועד היום הוחלפו כ־1,200 יחידות בלבד. במשרד האנרגיה מעריכים שמדובר בביקוש נמוך, כיוון שהספק המזגנים נמוך יחסית (1 כ"ס).

המכרז השלישי, הפעם ל־50 אלף מקררים, הושק באמצע אפריל ועורר מהומות בקרב ספקי מוצרי החשמל. עד היום הוחלפו 38 אלף מקררים. המכרז הנוכחי שההרשמה אליו נסגרה במחצית מאי מיועד למי שנרשם באתר ורוצה להחליף מקרר. כדי לעמוד ביעדי החיסכון בחשמל, הדירוג האנרגטי של המכשירים חייב להיות לפחות Aׁ) B הכי חסכוני, G הכי מבזבז).

"מכרז המדינה על המקררים בהנחה של 30% הכניס את הענף לסחרחרת מסוכנת", מגיב על מכרז זה בכיר בענף החשמל. "הממשלה מתערבת בשוק חופשי בכך שהיא קובעת אילו מקררים יימכרו, באיזה מחיר יימכרו ומי ימכור אותם. היא קובעת באילו חנויות ורשתות הלקוח יקנה וכמה הסוחר ירוויח. אלה מהלכים המנוגדים לשוק חופשי".

למרות התלונות מצד הספקים, כל ספקי החשמל, תדיראן, אלקטרה, ניופאן, ברימאג, ראפ ואחרים ניגשו למכרז. "אין יבואן שלא ישתתף במכרז", מציין גורם בענף החשמל, "מי שנשאר מחוץ למכרז לא יוכל לקנות ולמכור סחורה, ויפסיד גם את העמלה הקטנה הזו שמרוויח מי שזוכה במכרז". יבואן של מוצרי חשמל אמר: "לפעמים אתה מעדיף להרוויח חצי שקל מאשר לא להרוויח כלום".

אותה "עמלה קטנה" שעליה מדברים אנשי הענף היא העמלה על מכירת מקרר, שבשגרה עומדת על 400–650 שקל ליחידה ועבור מי שזכה במכרז ומוכר מקררים בהנחה, ירדה ל־250–450 שקל בלבד לכל יחידה. "הרשתות לא יכולות לעבוד על מרווח של 250 שקל למקרר והחנויות הפרטיות נפגעות עוד יותר", מסביר בכיר אחר. לדברי גורם נוסף, "ב־2012 יימכרו עשרות אלפי מקררים במחיר מוזל בשל המכרזים, וזה פוגע בכל ענף החשמל".

שר האנרגיה, עוזי לנדאו, צילום: מירו ממן שר האנרגיה, עוזי לנדאו | צילום: מירו ממן שר האנרגיה, עוזי לנדאו, צילום: מירו ממן

אנשים קונים מקררים ללא כל צורך

בענף טוענים כי המכרז גרם להורדת המחיר הממוצע למקרר והרווח של הקמעונאי יורד, אבל טור ההוצאות לא משתנה ורק ההכנסות פחותות. זה פוגע בתזרים המזומנים של הקמעונאים.

אחת הטענות היא כי אנשים החליפו מקררים גם כשלא היה צורך כדי לממש את הקנייה בהנחה, ובכך ויתרו אולי על רכישת מכשיר חשמלי אחר. צרכנים הקדימו קנייה של מקררים שפעלו כראוי ודחו רכישת מוצרי חשמל אחרים שלהם אולי נזקקו יותר, מסבירים בענף.

"המבצע לא היה אטרקטיבי ורק גרם למהומה בשוק. הרי חודשיים לפני המכרז הציעו הרשתות מקררים לצרכן במחיר שבו הציע משרד האנרגיה", אומר בכיר בענף, "אבל הקמפיין של משרד האנרגיה הוביל את הצרכנים לבצע קנייה במכרז".

ספקים שלא השתתפו במכרז טוענים כי נתקעו עם מקררים באחסנה, כי הציבור העדיף לקנות את המקררים המוזלים. "מאי היה חודש רע לענף החשמל. המכירות היו נמוכות ומוסר התשלומים היה נמוך עוד יותר. בקרוב נתחיל להרגיש קשיים בתזרים המזומנים של הקמעונאים. סוחר שהיו לו במחסנים 200 או 300 מקררים ולא זכה במכרז נתקע עם הסחורה, שילם על אחסנתה ועכשיו אין לו כסף פנוי לקנות סחורה חדשה. יש למכרזים אלה השפעה על כל הענף. מי שכן זכה, הציב תנאים נוקשים לתשלום".

יבואנים שלא זכו במכרז נאלצו להתמודד ולהוריד מחירים בניסיון למכור את הסחורה. כך חברת ראלקו, יבואנית המותג שארפ, הגיבה למכרז במבצע הנחה על מקררים מתוצרת המותג.

משה ממרוד, בעלי קבוצת תדיראן, צילום: אבי ולדמן משה ממרוד, בעלי קבוצת תדיראן | צילום: אבי ולדמן משה ממרוד, בעלי קבוצת תדיראן, צילום: אבי ולדמן

ירידה במכירות המסכים בזמן היורו

אבל לא רק על תחום המקררים השפיע המכרז, אלא גם על מוצרים אחרים. כמה ימים לפני שהחלו משחקי היורו, סיפרו יבואנים וקמעונאים כי מכירות המסכים נמוכות משמעותית מכפי שציפו. "ציפינו לעלייה של 30% במסכי טלוויזיה בגלל המשחקים", מספר אחד היבואנים, "אבל השוק ירד. כלל שוק החשמל רשם במאי ירידה של 15%–20% במכירות לעומת שנה שעברה".

בניגוד למכרז המקררים הקודם, במכרז הבא תינתן אפשרות למקררים "שומרי שבת" להשתתף במכרז. מדובר במקררים בעלי תו תקן ישראלי שמותיר את האור כבוי בשעת פתיחת הדלת, כדי להימנע מחילול שבת. במשרד האנרגיה מדגישים שגם הדירוג האנרגטי שלהם יהיה נמוך לטובת החיסכון בחשמל.

תדיראן גרופ שלא השתתפה במכרז המקררים הראשון כי לא היה לה מקרר עם הדירוג האנרגטי הנדרש, ניגשה למכרז הבא של 50 אלף מקררים נוספים שעתיד לצאת לדרך כבר בקיץ הנוכחי. החברה הגישה למכרז שני מקררים עם אישורי כשרות "מהדרין", אשר אינם קיימים בכל החברות, ועל פי הערכות בענף צפויה לזכות במכרז. בענף אומרים כי תדיראן היא זו שהובילה, יחד עם גורמים במגזר החרדי, מהלך מול משרד האנרגיה שלפיו ישתתפו במכרז מקררים כשרים. "מה השלב הבא? שיבקשו לשים רעלה על המקרר?", אומר בציניות בכיר בענף. משה ממרוד, בעלי קבוצת תדיראן, מכחיש את הטענות נגד החברה אך תומך בהכנסת מקררים כשרים למבצע. "אם מסבסדים, למה לא לסבסד גם את הציבור החרדי?", שואל ממרוד. "הצענו למשרד האנרגיה להכניס למכרז מקרר כשר, אבל לא הפעלנו לחץ. הלחץ היה מצד המגזר החרדי. אדם עם 12 ילדים לא יכול לקנות מקרר ללא כשרות".

ממרוד מודה כי נפגע מכך שלא השתתף במכרז המקררים הקודם. "זה נכון שהמכרז פוגע גם במי שזוכה וגם במי שנשאר בחוץ, בגלל הכתבות של המחיר והתנאים, אבל מבחינת המדינה זה מהלך שצריך להיעשות". לדבריו, החברה השקיעה יותר ממיליון שקל בשנה האחרונה כדי להתאים את מקררי אמקור לתנאי המכרז, הדורש דירוג אנרגטי B.

במכרז המקררים התגלה שמובילים מצאו "קומבינה" מהצד. משרד האנרגיה חייב את החברות הזוכות במכרז לספק מקרר רק לצרכנים שיש בבתיהם מקרר ישן שפועל, והודיע כי יקבלו תשלום רק לאחר שיוכיחו שהמקרר נשלח לגריטה. בפועל, כמה מהם מכרו את המקרר התקין שנלקח מבית הלקוח ושלחו לגריטה מקרר מקולקל שקנו מבעוד מועד. במשרד האנרגיה אמרו שאכן התקבלו כמה תלונות נגד מובילים. ככל הידוע, כמה מובילים אף פוטרו. בעיה נוספת היתה שהספקיות שזכו במכרז המקררים, ברימאג (יבואנית LG ובקו), מיניליין (יבואנית סמסונג) וראפ (יבואנית היטאצ'י), לא עמדו בהתחייבות לאספקת המקרר בתוך 28 יום בשל העומס, ובחלק מהמקרים קיבלו הצרכנים את המקרר כעבור חודשיים.

מבצע החלפת הנורות של משרד האנרגיה, שהתחיל במרץ, היה המוצלח ביותר עד כה. במסגרתו נמכרה אריזה של שלוש נורות CFL (פלורוסנטיות קומפקטיות) ב־20 שקל. לדברי משרד האנרגיה, עד היום נמכרו קרוב ל־400 אלף נורות.

במשרד האנרגיה מציינים כי היעד המרכזי של מבצעי מכשירי החשמל הוא חיסכון בצריכת החשמל במשקי הבית, "אולם אם הצרכן ירוויח ממלחמת מחירים בשוק שתוזיל את המוצרים השונים, זו תוספת שיש לברך עליה".

לגבי המקררים הכשרים, נמסר מהמשרד כי "במכרז שפורסם עבור המבצע הנוכחי, דגם אחד מהזוכים הנו בעל אישור 'שומר שבת' ממכון צומת. את יתר הדגמים ניתן להכשיר לשבת על ידי הוספת מתג חיצוני, פתרון שמקובל על רוב שומרי המצוות. עם זאת, במכרז נוספו תנאים הקובעים בין היתר כי בכוונת המשרד לבחור לפחות דגם אחד מאושר לשימוש בשבת מאחד המכונים המוסמכים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות