אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרבית הכלכלנים מעריכים: בנק ישראל יוריד מחר את הריבית ב-0.25% צילום: מיקי אלון

מרבית הכלכלנים מעריכים: בנק ישראל יוריד מחר את הריבית ב-0.25%

לידר שוקי הון, אי.בי.אי, כלל פיננסים, ברקליס ומריל לינץ' מאמינים שהריבית תופחת מחר. מיטב ופסגות טוענים שבנק ישראל יעדיף לשמור תחמושת להמשך

24.06.2012, 11:32 | שהם לוי

האם ההחרפה במשבר החובות באירופה והחלטת הבנק המרכזי בארה"ב להרחיב את "מבצע טוויסט" יהוו טריגר אמיתי עבור בנק ישראל להפחית את הריבית המוניטרית ב-25 נקודות בסיס כבר מחר? מרבית הכלכלנים סבורים שכך יהיה המצב בעוד מעטים, כמו רון אייכל מבית ההשקעות מיטב סבורים שבנק ישראל יבחר דווקא להמתין.

יונתן כץ, כלכלן המאקרו של לידר שוקי הון טוען היום ששיעור האינפלציה בשלושת החודשים הקרובים יעמוד על 0.3% וב-12 החודשים הקרובים יסתכם ב-1.7%. כץ, מעריך שבנק ישראל יחליט מחר על הפחתת ריבית על רקע מדד המחירים הנמוך בחודש מאי, האטה בלחצי האינפלציה, ירידה בציפיות האינפלציה וסביבה מאקרו כלכלית ממותנת כמו גם חשש להרעה בצמיחה הגלובלית.

רון אייכל, הכלכלן הראשי של מיטב דווקא מציג גישה שונה לזו של כץ ונוטה יותר לדבוק בגישה האופטימית. "המשך ההתרחבות של המדד המשולב של בנק ישראל, השיפור המסתמן ביצוא, והשפעה על האינפלציה מהעלאת המע"מ, תומכים גם כן, לטובת הותרת הריבית על כנה", מסביר אייכל.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי מאמין שבנק ישראל יבחר להוריד מחר את הריבית. "בהתחשב בצמיחת המשק ברביע הראשון של השנה ובאינדיקטורים לפעילות שפורסמו עד כה, ניראה כי קצב הצמיחה מוסיף להיות מתון למדי".

סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, צילום: מיקי אלון סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל | צילום: מיקי אלון סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, צילום: מיקי אלון

אורי גרינפלד, כלכלן המאקרו של בית ההשקעות פסגות גם כן מאמין שבנק ישראל לא יוריד את הריבית. "הרצון לשמור 'תחמושת מוניטארית' לתרחיש של הרעה משמעותית בכלכלה העולמית, יעמוד בראש שיקוליו של בנק ישראל להותיר את הריבית ברמתה הנוכחית. מספר גורמים תומכים בהותרת הריבית על כנה: ההתפתחויות האחרונות בכלכלה העולמית, ובכלל זה כינון הקואליציה ביוון אשר תומכת בהישארות בגוש היורו, כמו גם הציפיות כי בוועידת שרי האוצר של האיחוד האירופי, שתיערך בסופ"ש הקרוב תושק תוכנית חדשה לשיפור המצב בגוש היורו. בנוסף, טוענים בפסגות, גם בהסתכלות מקומית, שיעורי הצמיחה והאינפלציה בישראל, מאפשרים לבנק ישראל להמתין עם ההחלטה לפחות חודש נוסף", אומר גרינפלד.

אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של כלל פיננסים מאמין בהפחתת ריבית באחת משתי החלטות הריבית הקרובות. כהנוביץ' מציין כי שוק המק"מ תומך בהורדת ריבית בחודש הקרוב ומגלם הפחתה מלאה של 25 נקודות בסיס.

גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי כתב ביום חמישי האחרון במסגרת סקירתו השבועית כי בנק ישראל יוריד את הריבית מחר. במסגרת הנימוקים בעוד הפחתת ריבית מציין בפמן את המדד המשולב לבחינת מצב המשק שמעיד לטענתו על "ירידת מדרגה" בקצב הצמיחה. ב-12 החודשים האחרונים הסתכמה עליית מדד המחירים לצרכן בכ-2.8%, השיעור הנמוך ביותר מאז שלהי שנת 2009.

גם בקרב המשקיעים הזרים מרבית הגופים תומכים בהורדת ריבית מחר. במריל לינץ' טענו עוד באמצע החודש שבנק ישראל יפחית את הריבית לאור החרפת משבר החובות באירופה. בברקליס טענו היום שהמצב הגלובלי יביא את מרבית חברי הועדה המוניטרית של בנק ישראל להצביע בעד הפחתת ריבית אחרי שחבר ועדה אחד עשה כן בחודש שעבר.

יניב פגוט, האסטרטג הראשי קבוצת איילון סבור ש"הריבית אכן צפויה להיות מופחתת ברבע אחוז כבר בהחלטת הריבית הקרובה, זאת בשל האינפלציה הדועכת והחולשה בפעילות הגלובלית. ההתפתחויות בשליליות באירופה, הנתונים הפושרים בארה"ב והיחלשות הצמיחה בשווקים המתעוררים ניפצו את האשליה שרווחה עד לא מזמן במקומות לא מעטים, לפיה שיא המשבר הכלכלי מאחורינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות