אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלל פיננסים קורא לנצל את ההזדמנות: קנו את הזדמנות ישראלית צילום: איתן ריקליס

כלל פיננסים קורא לנצל את ההזדמנות: קנו את הזדמנות ישראלית

בכלל פיננסים טוענים שיחידת השתתפות של הזדמנות ישראלית זולה משמעותית ביחס לרציו ולהכשרה אנרגיה שמגלמות על פי מחירן בבורסה שווי גבוה יותר לכל TCF של גז טבעי

25.06.2012, 12:03 | שהם לוי

כשל שוק במחיר של הזדמנות ישראלית, כך טוען הבוקר האנליסט ירון זר וקורא למשקיעים לנצל את ההזדמנות שנוצרה. בשורה התחתונה ממליצים בכלל פיננסים להכליל את הזדמנות ישראלית כחלק מההשקעה בשותפויות הגז בבורסה ומעניקים להם מחיר יעד של 38 אגורות.

"הזדמנות ישראלית מגלמת שווי של כ-67 מיליון דולר ל-1 TCF (טריליון רגל מעוקב של גז טבעי - ש"ל) בישי. להשוואה, רציו נסחרת לפי 207 מיליון דולר ל-1 TCF בלוויתן, ואילו הכשרה אנרגיה ומודיעין נסחרת בטווח שווי של 180-195 מליון דולר ל-1 TCF במירה ושרה. באומדנים אלו לא כללנו סיכויי מציאה, רישיונות אחרים, וכדומה בהם בסה"כ עדיפה הזדמנות ישראלית ביחס להכשרה אנרגיה ומודיעין. במודל הונח שווי ל-1 TCF בישי בסך של 150 מיליון דולר", מסביר אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים.

הגז בישי כנראה מהווה חלק מתגלית אפרודיטה שבבלוק 12, כפי שעלה מדו"ח המשאבים שפרסמה הזדמנות ישראלית בחודש שעבר. "סיכוי נמוך שהגבול הימי בין ישראל וקפריסין חצה בדיוק מאגרים נפרדים צמודים", מסביר זר. "גם אם תגלית הגז בבלוק 12 נחלקת לתאי שבר סביר כי הם אינם מקבילים לקו הגבול אלא חוצים אותו", מסביר עוד.

אסדת הומר פרינגטון בקידוח מירה ושרה. רשיון ישי הוא היעד הבא אסדת הומר פרינגטון בקידוח מירה ושרה. רשיון ישי הוא היעד הבא אסדת הומר פרינגטון בקידוח מירה ושרה. רשיון ישי הוא היעד הבא

 

"סיכוי גבוה מאוד למציאת גז בישי"

"בפועל, זו תהא הפתעה גדולה באם לא ימצא גז בישי. הסיכוי לגז בישי גבוה מאוד (75%) ואף זהה לסיכוי למשאבים הפרוספקטיביים בבלוק 12. הקידוח שיקרא אפרודיטה 2 יחל ברבעון הרביעי ותוצאותיו צפויות ברבעון ראשון 2013", מדגיש זר.

כך או אחרת, מסביר זר שפיתוח בלוק 12 בקפריסין תלוי מאוד בפיתוח מאגר ישי. "נובל לא תוכל לפתח את בלוק 12 ללא ישי – בהסכם הגבולות בין ישראל לקפריסין נקבע כי במקרה של מאגר משותף יגיעו המדינות להסכם מסגרת בדבר איחוד פעולות הפיתוח וההפקה. כלומר, קידוח שיוכיח את גלישת אפרודיטה לישראל צפוי להוביל לשיתוף פעולה", מדגיש עוד. בשורה התחתונה המודל של כלל פיננסים מציע מצב שבו אחרי הקידוח בישי יהיה ככל הנראה איחוד של המאגר יחד עם בלוק 12 וכל אחת מהמחזיקות ברשיונות יקבלו נתח מבלוק 12 לפי חלקן היחסי בתגליות. 

"ישי יזכה להקלות מועדת צמח"

"דוח הביניים של ועדת צמח ממליץ לקבוע תנאים ספציפיים למאגרים משותפים לישראל ולשכנותיה, באופן פרטני. המשמעות היא מתן הקלות לישי במסגרת הסכם לפיתוח משותף לכשייחתם בין ישראל וקפריסין", מסביר זר.

בעקבות כך מסביר זר שרשיון ישי עשוי להיות הראשון לייצא גז מישראל בפועל. "פיתוח משותף של ישי ובלוק 12 צפוי לכלול מתקני הנזלה בקפריסין. מתווה היצוא דרך קפריסין בעל נראות גבוהה כך שישי עשוי להיות הראשון לייצא גז מישראל", מציין עוד.

לקינוח מסבירם בכלל פיננסים שבתקופה קשה בשווקים קופת מזומנים מלאה מהווה נכס חשוב. הזדמנות ישראלית בעלת מזומנים בהיקף של 39 מיליון דולר, או כ-20 אגורות ליחידת השתתפות. בניכוי עלות חלקה בקידוח הצפוי בישי לשותפות יתרת מזומן פנויה של 29 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות