אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוטין רוצה להקים "סוכנות למדענים מטורפים" צילום: אי פי אי

פוטין רוצה להקים "סוכנות למדענים מטורפים"

נשיא רוסיה, המבקר בימים אלה בישראל, מקדם הקמת סוכנות שתפתח כלי נשק מתקדמים טכנולוגית - בדומה ל-DARPA האמריקאית. כבר בפיתוח: "נשק מיקרוגל"

26.06.2012, 12:29 | יוסי גורביץ

נשיא רוסיה עורך בימים אלה ביקור מתוקשר בישראל, אבל בעולם מהלך אחר של ולדימיר פוטין זוכה לכותרות: פוטין הגיש לפרלמנט הרוסי, הדומה, הצעת חוק בפרלמנט הרוסי שמיועדת להקים סוכנות ביטחונית חדשה - שצפויה להיות מעורבת בפיתוח כלי נשק מתקדמים מבחינה טכנולוגית.

המגזין Wired מדווח כי הסוכנות תיקרא "הקרן הרוסית לפרוייקטי מחקר מתקדמים בתעשיית הבטחון". לפי ההצעה, מטרתה תהיה היא לתאם פרויקטים ביטחוניים ו"לשמור על העליונות הרוסית בתחום טכנולוגיות ההגנה". הפרלמנט הרוסי נשלט לחלוטין בידי פוטין, ועל כן היוזמה אינה צפויה להיתקל בהתנגדויות.

בכך מנסה רוסיה ליצור מקבילה ל-DARPA, הסוכנות המדעית של הפנטגון. דארפה, שזכתה לכינוי "סוכנות המדענים המטורפים", עוסקת בפרויקטים עתידניים ולעתים קרובות משונים - שרובם לא יראו אור יום, ואחרים משפיעים גם על התחום האזרחי. ההצלחה המוכרת ביותר שלה היא בניית התשתית של האינטרנט, וכיום היא עובדת בין היתר על פיתוח מכוניות מעופפות ותקשורת באמצעות גלי מוח. DARPA עצמה, אגב, הוקמה בסוף שנות ה-50' בתגובה לשיגור הלווין הרוסי ספוטניק לחלל.

פיתוח של DARPA, מערכת יירוט טילים המבוססת על לייזר. גם הרוסים רוצים, צילום: Senior Airman Tracie פיתוח של DARPA, מערכת יירוט טילים המבוססת על לייזר. גם הרוסים רוצים | צילום: Senior Airman Tracie פיתוח של DARPA, מערכת יירוט טילים המבוססת על לייזר. גם הרוסים רוצים, צילום: Senior Airman Tracie

להתקדם מעבר לקלשניקוב

קריסת ברית המועצות ב-1991, שהושפעה בין היתר מהתקציבים הצבאיים המנופחים שלה, גררה שני עשורים של צנע בתקציב הצבאי הרוסי. כעת רוצה המדינה לעבור מודרניזציה צבאית מהירה - וזו כוללת פיתוח כלי נשק מתקדמים.

בין השאר, עובדים הרוסים על נשק מבוסס גלי מיקרו (המוכרים כמובן ממכשירי המיקרוגל), שמיועד לגרום כאב ולהרחיק את הקורבן. Wired מציין שארה"ב כבר מחזיקה בנשק כזה, אך נראה שרוסיה נכונה הרבה יותר להפעיל אותו נגד מפגינים. רוסיה עורכת שורה של ניסויים גם בתחום המטוסים החמקנים, ובעיקר בתחום המטוסים ללא טייס. לפי דיווחים ברוסיה, בשנים האחרונות רכשה המדינה מל"טים מישראל.

הסוכנות החדשה צפויה להיתקל בפיגור מבחינה מחקרית, כתוצאה מהתקציבים המצומצמים שהוקצו עד כה. התעשיות הצבאיות הרוסיות מעולם לא הצטיינו בתחכום – אם כי הן בהחלט הצטיינו בייצור מהיר והמוני של כלי נשק המצריכים אימון מינימלי, ובהם הקלשניקוב - הנחשב לרובה הסער הנפוץ בעולם.

חלק ניכר מהמהנדסים והמדענים הרוסים היגרו למערב אחרי קריסת ברית המועצות, דבר שצפוי אף הוא להקשות על הסוכנות החדשה. בנוסף היא תיתקל בשורה של בעיות ביורוקרטיות אחרות, כולל היעדר בסיס מידע על כל הפרויקטים - דבר הגורר לעתים קרובות עבודה על אותו מיזם מצד חברות או סוכנויות שונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות