אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי האג"ח של קמן דורשים פירעון מיידי בעוד חודש

בעלי האג"ח של קמן דורשים פירעון מיידי בעוד חודש

מחזיקי סדרה ב' הודיעו כי יעמידו את החוב כלפיהם, בהיקף של של 3.3 מיליון שקל, בסוף יולי לאחר שקמן לא הגיעה להסדר מול בנק דיסקונט

27.06.2012, 07:56 | אסף גילעם

למחזיקי האג"ח בקמן אחזקות מתחילה להיגמר הסבלנות. שנה לאחר שהחברה הגיעה להסדר עם סדרה ג', ההסדר טרם נחתם. החתימה על ההסדר מתעכבת מאחר שקמן לא הצליחה להגיע להסדר עם הבנקים המלווים שלה, ובראשם בנק דיסקונט. כתוצאה מכך, כל נושיה של החברה ממתינים לדיסקונט, שמצדו נסוג בחודש שעבר מהבנות עם החברה, והחליט לחתור להסדר כולל בכל קבוצת קמן - שחייבת לבנק כ־450 מיליון שקל. אתמול פורסמה החלטת סדרת אג"ח ב' של קמן להעמדה מותנת לפירעון מיידי, שתיכנס לתוקף בסוף יולי. בתגובה, סדרה ג', הסדרה הגדולה של קמן, החליטה אתמול שלא למנות נציגות לדון עם החברה.

על פניו, סדרה ב', שהחוב כלפיה עומד על 3.3 מיליון שקל, היא נושה שולי. אלא שהצעד שביצעו בעלי האג"ח שלה מספיק כדי לערער את הקבוצה ולדחוק אותה להליכי פירוק. הסדרה החליטה כי כל היתרה הבלתי מסולקת של הסדרה תועמד לפירעון מיידי, אלא אם כן תגיע החברה להסדר "הכולל גם מתווה להסדר עם הבנקים הממנים של החברה". את המהלך הוביל בית ההשקעות להבה, המחזיק הגדול ביותר בסדרה ב'.

נכון להיום, קמן אחזקות חייבת לבנקים (סולו) כ־200 מיליון שקל. מתוך סכום זה היא חייבת 70 מיליון שקל דיסקונט, כ־60 מיליון שקל לבנק לאומי ובנק הפועלים (כל אחד) וכ־10 מיליון שקל למזרחי טפחות. דיסקונט נחשב למממן העיקרי של קמן, שחברותיה השונות בהן ישאל, קמן תעשיות וחברות אחרות חייבות לו 450 מיליון שקל במצטבר.

החטיבה העסקית של דיסקונט, המנוהלת על ידי אורית אלסטר עוצרת את המהלכים להסדר. דיסקונט מסרב לאופן חלוקת פרעונות הכספים בין הבנקים שקמן רצתה לבצע עם קבלת התזרים ממכירת אחזקותיה מנדלסון - שהיה גם אמור להתניע את ההסדר עם מחזיקי האג"ח. לאחרונה ביצעה החברה הערכת שווי מחודשת לחברת פינקלשטיין שבשליטתה, לפי דרישת דיסקונט - שמעוניין לשדל את קמן לממש נכסים על מנת להקטין את חובותיה כלפיו.

"אין על מה לדבר כרגע", הסביר את המהלך מיכה צ'רניאק, מנכ"ל בית ההשקעות להבה. "שום דבר לא תלוי בחברה, הכל תלוי בבנק ובמידת הנכונות שלו לשתף פעולה עם מחזיקי האג"ח של קמן. אם היום הם ינסו למכור נכסים של החברה בלחץ - וראינו את זה גם בדוראה ובעוד מקומות - זו תהיה מכירת חיסול, והמחיר שהם יקבלו יהיה בהתאם.

המהלך הנכון הוא להגיע להסדר, שיאפשר לחברה להמשיך להתקיים ולהיפרע. העמדה לפירעון המיידי אומרת לבנק שפה יכולה להיות רק החלטה אחת. נכון שפירוק פוגע בבעלי האג"ח, אבל במחיר שהן נסחרו כיום, אנחנו מחקנו את ההשקעה שלנו. עכשיו הבנק צריך להחליט אם הוא רוצה למחוק, או שהוא מוכן לדבר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות