אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קודם חוב, אחר כך דיבידנד צילום: אוראל כהן

קודם חוב, אחר כך דיבידנד

נכסים ובנין יכולה לחלק דיבידנד, אולם לפני כן עליה לתת עדיפות לתשלום חובותיה

02.07.2012, 08:41 | עומרי כהן
לפני כחמש שנים קיבל דירקטוריון נכסים ובנין בראשות היו"ר רפי ביסקר את אחת ההחלטות הגרועות בתולדות החברה, כשאישר את הצעת בעל השליטה והדירקטור נוחי דנקנר להפוך את נכסים ובנין לשותפה (25%) בפרויקט מלון הקזינו פלאזה של יצחק תשובה בלאס וגאס, תמורת השקעת הון של 150 מיליון דולר (כ־600 מיליון שקל). זאת, כשבמקביל השקיעה אי.די.בי פתוח את אותו הסכום תמורת נתח זהה.

חודשים אחדים לאחר מכן כבר היכה משבר המשכנתאות בשוק הנדל"ן של לאס וגאס, ומאז למעשה לא קרה דבר. הקרקע שנרכשה לטובת הפרויקט תמורת 1.2 מיליארד דולר, עדיין שוממת, ולא ברור האם ומתי ייבנה הפלאזה.

נכסים ובנין כבר הפחיתה את עיקר השקעתה בחברת הפרויקט, והיא רשומה כעת בספריה לפי שווי של 25 מיליון דולר בלבד, אחרי שזכתה אשתקד להערת "עסק חי". אבל בחודש הבא אמורה חברת הפרויקט לפרוע הלוואה של 620 מיליון דולר שנלקחה לצורך הרכישה, ולפי שעה אין ביכולתה לעשות זאת. לקבוצת המלווים תיוותר האפשרות להשתלט על הקרקע או לחלופין להסכים לדחייה ואולי אף למחיקה של חלק מהחוב.

בחמש השנים שחלפו מאז (בין אפריל 2007 למרץ 2012) הפסידה נכסים ובנין במצטבר 339 מיליון שקל, ההון העצמי שלה נשחק ב־32% ל־1.3 מיליארד שקל, ואילו שיעור החוב מסך המאזן טיפס ל־82% לעומת 76% בסוף מרץ 2007. כיום נסחרת החברה לפי שווי של 800 מיליון שקל בלבד לאחר שאיבדה 70% מערכה מאז תחילת יולי 2007.

השוק חושש

על פניו, הרבעון הראשון של 2012 היה אחד הרבעונים הטובים של נכסים ובנין בשנים האחרונות. החברה הציגה רווח נקי של 211 מיליון שקל, אלא שרובו נבע מרווח נקי של 171 מיליון שקל שנרשם מעלייה בשוויים של שניים מהנכסים העיקריים שלה: בניין HSBC בניו יורק ובניין ברני'ס בשיקגו.

נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי, צילום: עמית שעל נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי | צילום: עמית שעל נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי, צילום: עמית שעל

אתמול אף דיווחה החברה על הישג נוסף מבחינתה. הבנק הגדול בארה"ב, ג'יי.פי מורגן, הסכים להעמיד לה הלוואה של 400 מיליון דולר כנגד שעבוד בניין HSBC לטובתו, כאשר הלוואה זו תממן את פירעונה של הלוואה קיימת בהיקף של 240 מיליון דולר, שהעמיד בעבר לאומי ארה"ב לרכישת הבניין. 44 מיליון דולר נוספים ישמשו לשיפוצים, להחלפת שוכרים ולעמלות מתווכים, כך שיותר מ־110 מיליון דולר יישארו חופשיים למימון הפעילות השוטפת של נכסים ובנין.

סכום זה יוכל לממן את מרבית תשלומי קרן איגרות החוב שעל החברה לפרוע בין נובמבר לינואר. אולם בשוק ההון חוששים - ובצדק - שכן הכסף עשוי בחלקו לשמש גם לתשלום דיבידנד לבעלי המניות ובראשם לחברה־האם דסק"ש שצמאה למזומנים. לאחרונה אף נקט בית ההשקעות אנליסט בצעד חריג, כאשר שיגר מכתב לדירקטורים בחברה ולמנכ"לית סגי איתן, ובו דרש מהחברה להימנע מחלוקת דיבידנדים "בשלב זה" כדי שלא לפגוע באיתנותה הפיננסית.

לתמוך בשיפור החוסן הפיננסי

המכתב של אנליסט לא נועד לפגוע בנכסים ובנין אלא דווקא לתמוך בשיפור חוסנה הפיננסי. החברה מחזיקה אמנם כעת ברווח של 137 מיליון שקל הראוי לחלוקה כדיבידנד (לא כולל הרווח הנקי שהיא עשויה לרשום ברבעון השני שהסתיים שלשום), אולם יש לה גם התחייבויות (סולו) עתידיות של כ־4 מיליארד שקל לבעלי האג"ח (קרן וריבית), כאשר רבע מתוכן אמור להיפרע כבר בשנתיים הקרובות.

לאור ביצועי החברה והמניה בחמש השנים האחרונות, נדרשים הדירקטורים לפעול במלוא המרץ למען חיזוק החברה, ולהתנגד בתוקף לצעדים שעלולים להחלישה, כדוגמת דיבידנד מהותי שיצמצמם את ההון העצמי. על הדירקטורים של נכסים ובנין לזכור כי חוק החברות מטיל עליהם שתי חובות ברורות: חובת הזהירות שמחייבת אותם לנקוט אמצעי זהירות סבירים כדי למנוע נזק לחברה, וחובת האמונים שמחייבת אותם לפעול לטובת החברה, ולא, למשל, לטובת בעלי השליטה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות