אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל: "ניאלץ לבצע הפסקות חשמל יזומות במהלך הקיץ" צילום: בלומברג

חברת החשמל: "ניאלץ לבצע הפסקות חשמל יזומות במהלך הקיץ"

במכתב שנשלח ללקוחות החברה צוין כי ההפסקות יערכולפרקי זמן של כשעה או יותר, בהתאם להיקף המחסור; בעיית אספקת החשמל חמורה השנה במיוחד בעקבות הביקוש הגבוה לצד המחסור בגז טבעי

02.07.2012, 11:25 | ליאור גוטמן

"בכל העולם, וגם בישראל, כאשר אין התאמה בין הביקוש לחשמל לבין ההיצע באותה נקודת זמן - מתמודדים עם הבעיה באמצעות הפחתת העומס במערכת החלוקה. לכן, כדי להתמודד עם המחסור הצפוי בחודשים הבאים, סביר שחברת החשמל תיאלץ לבצע מדי פעם הפסקות חשמל במקומות שונים בארץ, לפרקי זמן של כשעה, ולעיתים אף יותר מכך. אורך ההפסקה ומשכה תלויים בהיקף המחסור" - כך אומר הבוקר (ב') סמנכ"ל הלקוחות של חברת החשמל, אשר דהן, במכתב שנשלח ללקוחות החברה עם הכניסה לתקופת שיא הביקוש בחודשים יולי-ספטמבר.

ביקוש שיא בחברת החשמל (ארכיון), צילום: יוסי וויס ביקוש שיא בחברת החשמל (ארכיון) | צילום: יוסי וויס ביקוש שיא בחברת החשמל (ארכיון), צילום: יוסי וויס

לדברי דהן, "הפסקות החשמל הללו נועדו להבטיח, בין היתר, את שרידותה של מערכת החשמל הארצית", כאשר הבעיה קיימת "בחודשי הקיץ בעיקר בין השעות 12:00-17:00." לטענת חברת החשמל, הציבור יכול להימנע משימוש במכשירים בעלי הספק גבוה בשעות העומס בחשמל. יצוין שיותר מ-100 אלף לקוחות נרשמו להסדר הפחתת הצריכה של רשות החשמל שמבטיח הנחה של בין 10% ל-20% למי שיצליח להפחית את הצריכה שלו בעד 30%.

בעיית אספקת החשמל בקיץ הנוכחי הפכה לחמורה מתמיד, כפועל יוצא של ביקוש גבוה מחד ומחסור בגז טבעי להפעלת תחנות הכוח מאידך. חברת החשמל אמנם מייצרת חשמל באמצעות סולר ומזוט, אבל השימוש בדלקים בתחנות שנבנו במקור לפעולה בגז טבעי מוריד את נצילותן ב-5% עד 7%, מה שמקטין את סך יכולת הייצור של חברת החשמל. לפני כחודשיים ערכה החברה תרגיל שמדמה מצב חירום, שם התגלה שבימים בהם ירשם ביקוש ארצי גבוה הפער בין יכולת ההיצע לסך הביקוש מניב רזרבת ייצור של אחוז בודד. התוצאה: כל תקלה במערכת ההולכה או בטורבינות של חברת החשמל תניב הפסקות חשמל יזומות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות