אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מופז מאיים על נתניהו: "פרסם מסקנות פלסנר - או שנפרוש מהקואליציה" צילום: אוראל כהן

מופז מאיים על נתניהו: "פרסם מסקנות פלסנר - או שנפרוש מהקואליציה"

הודעת ראש הממשלה על פירוק ועדת פלסנר, שניסתה לגבש פתרון לשוויון בנטל הגיוס, הציתה אש במערכת הפוליטית. ח"כים בקדימה: "נתניהו ירק לנו בפרצוף"

02.07.2012, 17:59 | אטילה שומפלבי ומורן אזולאי, ynet
55 ימים לאחר כינון ממשלת האחדות, ייתכן שסופה קרוב מאוד: יו"ר קדימה, שאול מופז, ספג בצהריים (יום ב') סטירת לחי מצלצלת מראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהודיע על פירוק ועדת פלסנר. מופז, שהבטיח שנכנס לממשלה כדי לטפל בבעיית הגיוס לכולם, מאיים הערב בפרישה מהממשלה. יושב ראש קדימה קורא לפרסם בכל זאת את מסקנות הוועדה ואמר כי "אם ראש הממשלה בוחר שלא לפנות לכיוון הנדרש הזה, תגיע ממשלת האחדות הלאומית לסוף דרכה".

"אני דוחה את הודעת ראש הממשלה. ומעניק גיבוי מלא לוועדה לשוויון בנטל בראשות ח"כ פלסנר", אמר מופז, "הוועדה לשוויון בנטל הוקמה מתוקף הסכם משותף לקדימה ולליכוד, ועל כן פירוקה החד-צדדי על-ידי ראש הממשלה אינו מחייב את קדימה שתמשיך לעמוד בהתחייבותה הציבורית ותעשה לכך שמסקנות הוועדה יפורסמו כנדרש וכמתוכנן ביום רביעי הקרוב. הודעה ברוח זו נמסרה לראש הממשלה הבוקר על ידי יו״ר קדימה".

שאול מופז. יפרוש מהקואליציה?, צילום: עמית שעל שאול מופז. יפרוש מהקואליציה? | צילום: עמית שעל שאול מופז. יפרוש מהקואליציה?, צילום: עמית שעל

מופז אומר כי "מסקנות הוועדה יקבלו פומבי ויהוו בסיס לכל ניסיון אמיתי, הגון ערכי, מוסרי, חוקתי ואפקטיבי לתיקון היסטורי בתחום השוויון בנטל". כאמור, לא ברור על אלו מסקנות הוא מדבר.

חברי כנסת בקדימה הגיבו בזעם על הודעת ראש הממשלה: "נתניהו ירק לנו בפרצוף. אם הוא היה רואה במופז שותף, הוא היה צריך לנסות להגיע להבנות ולא להודיע למופז בצורה כזו על פירוק הוועדה. אם נתניהו לא יאמץ את מסקנות ועדת פלסנר, אין לנו מה לעשות בממשלה". ח"כ נחמן שי מקדימה אמר כי: "המרכיב של השוויון בנטל היה המרכיב החשוב ביותר בהצטרפות לממשלה, ואם הוא לא קיים אין לנו מה לעשות שם".

"רבותיי, אנחנו עומדים לחולל כאן שינוי שבעיני הוא שינוי היסטורי", הצהיר מוקדם יותר מופז בפני חברי סיעתו, דקות לפני פירוק הוועדה על ידי ראש הממשלה. "לקחנו על עצמנו את המשימה הזו, המבחן הזה הוא מבחן לכולם, אבל בעיקר למי שהתחייבו ואנחנו התחייבנו להוביל את השינוי. אם לא עמדנו במבחן הראשון שלשמו הצטרפנו לקואליציה, במבחן הראשון שהוא בעיניי מבחן היסטורי - המבחנים האחרים מתייתרים", הדגיש מופז, במה שעשוי להיות תחילתו של משבר קואליציוני.

 לאחר מכן, שוחח נתניהו עם מופז ואמר לו: "בוא ניקח יחד את המושכות בידיים ונביא לפתרון". ראש הממשלה הגדיר את פעולותיו העתידיות בנושא והצהיר כי אם עד ה-1.8 לא יימצא רוב מוסכם, "חוק טל יתבטל וייכנס לתוקף חוק שירות ביטחון שחל על כלל אזרחי ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות