אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושרו 5 מיקומים למתקני קליטת גז טבעי צילום: גלעד ריכטנבאום

אושרו 5 מיקומים למתקני קליטת גז טבעי

מבין 5 החלופות, בהן חוף דור, עמק חפר ואזור התעשייה בחדרה, תבחר הממשלה ב-3-2 מיקומים סופיים

03.07.2012, 12:49 | ליאור גוטמן

אזור תחנת הכוח חגית (אלייקים), השטח המזרחי של חוף דור (בצמוד לפורדיס), אזור התעשייה הצפוני בחדרה, מחצבת עין איילה ואזור עמק חפר  – אלו חמשת המיקומים היבשתיים שאושרו היום (ג') במועצה הארצית לתכנון ובנייה למועמדים להקמת מתקני קליטת גז יבשתיים. מבין  חמשת המיקומים תבחר הממשלה 3-2 שבהם יוקמו המתקנים.

בחודש שעבר קבעה הממשלה שעד אוגוסט 2013 יימצאו שטחים להצבת מתקני קליטת גז וחיבורים למערכת הארצית תוך מתן תמריצים לראשי הערים שיסכימו לקבל את המתקנים בשטחם. עוד הוחלט כי אם הממשלה לא תצליח בכך, היא תעשה זאת באמצעות חקיקה ראשית מחייבת.

ביום ראשון האחרון השיקו 15 ראשי ערים קמפיין שקורא למדינה להקים את מתקני קליטת הגז בים.

בחברה להגנת הטבע ברכו על המהלך ואמרו ש"חשוב לקדם את השימוש בגז טבעי, על יתרונותיו הסביבתיים והבריאותיים ועל כן מדובר בהחלטה ראויה. יש לקדם את השימוש בגז טבעי מתוך ראייה רחבה וכוללת עבור כלל המשק ולמען האינטרס הציבורי, תוך הקפדה כי בעת קידום התכנית ייכללו סקרי סיכונים על מנת לבחון את ההשפעות הבטיחותיות של המתקנים, ויתקיים בה הליך שקוף של שיתוף הציבור בהליכי התכנון".

הצהרת החברה להגנת הטבע מפתיעה כיוון שבסיבוב הקודם, ביוני 2010, נשמעו הסתייגויות מצד גופים ירוקים להקמת מתקנים מסוג זה על היבשה, בעיקר סביב מאבק שכונה אז "חוף דור". מאז הופסקה הזרמת הגז המצרי, והגז הישראלי הדלדל במאגריו הזמניים, מה שהוביל להפעלת תחנות כוח בסולר או מזוט ולזינוק של 25% בתעריף החשמל מאז אוגוסט האחרון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות