אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרוגמן: "הזכייה של ספרד ביורו תגדיל הצריכה" צילום: אוראל כהן

קרוגמן: "הזכייה של ספרד ביורו תגדיל הצריכה"

על פי חתן פרס נובל לכלכלה, "השמחה של אזרחי ספרד תביא לכך שהם יוציאו יותר כסף"

04.07.2012, 12:29 | רונן וודלינגר

גם פול קרוגמן, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2008, הצטרף אתמול (ב') למברכים את ספרד בעקבות זכייתה באליפות אירופה בכדורגל. לדברי קרוגמן, השמחה שחשים כעת הספרדים "עשויה לסייע בכך שהם יוציאו יותר כסף" ותתרום להגברת הביטחון שלהם במהלך המשבר הכלכלי שעובר על המדינה.

בהצהרה שנתן לסוכנות הידיעות EFE התייחס קרוגמן לניצחון של ספרד על איטליה 0-4. "חשבתי שזה מעניין ששתי בעלות החוב הגדולות של האיחוד האירופי הגיעו לגמר", אמר הכלכלן, שנודע בנבואות הזעם שהוא מפרסם ביחס לעתידו של האיחוד. "אולי זה נורמלי, אבל בכל מקרה מגיע להם כל הכבוד."

ג ג'ורדי אלבה, אחרי הבקעת השער נגד איטליה | צילום: איי אף פי ג

אגב, אם מוסיפים לשתי הפיינליסטיות גם את שתי הקבוצות שהודחו בחצי הגמר – גרמניה ופורטוגל - אזי בין ארבע הגדולות של היורו ניתן למצוא את ספקית הכסף המרכזית של האיחוד, לצד שלוש מהמדינות שסובלות יותר מכל מהמשבר הכלכלי העולמי.

נתונים שמגיעים מספרד ביומיים האחרונים מראים שלפחות באופן זמני יש לתזה של קרוגמן על מה להתבסס. כך למשל איגוד המסעדות והמלונאות הספרדי דיווח על עלייה של 40% בהכנסות ערב הגמר, ואיגוד שמרכז את העסקים הקטנים באזור מדריד דיווח על זינוק בהכנסות מאז התחילה אליפות אירופה, ב-8 ביוני.

הנטייה של אנשים להוציא יותר סביב אירועי ספורט גדולים היא לא עניין חדש. ב-2006, לדוגמה, העריך הבנק ההולנדי ABN כי התמ"ג של המדינה הזוכה (איטליה) יגדל ב-0.7% בעקבות הזכייה, בעוד התמ"ג של המפסידה בגמר (צרפת) יתכווץ ב-0.3%. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות