אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - הפתעה בשוק האנרגיה: ים תטיס החלה לספק לבזן גז מנועה

בלעדי ל"כלכליסט" - הפתעה בשוק האנרגיה: ים תטיס החלה לספק לבזן גז מנועה

בניגוד לסברה שכל תפוקת המאגר תועבר לחברת החשמל שמשוועת לגז, השותפות שבשליטת דלק כבר מספקת לבזן 50% מהכמות החוזית שלהן

05.07.2012, 06:56 | ליאור גוטמן

חברת בזן, שמפעילה את בית הזיקוק הצפוני שליד חיפה, החלה בימים האחרונים לקבל גז טבעי ממאגר נועה צפון. כך נודע ל"כלכליסט". כמות הגז שבזן מקבלת קרובה ל־50% מהיקף הכמות החוזית שנחתמה במאי 2011 בין בזן לשותפות ים תטיס שמחזיקה בנועה, בהיקף של 1.4-1.2 מיליארד שקל ולתקופה של 27 חודשים עבור כ־1.2 BCM (מיליארד מ"ק) גז טבעי.

שותפות ים תטיס מוחזקת (53%) בידי קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה ובידי נובל אנרג'י האמריקאית (47%). חוזה הגז בין הצדדים נחתם אף על פי שלחברה לישראל, בעלת השליטה בבזן, היה באותה תקופה חוזה קיים עם הספקית המצרית EMG שבה שותפה גם אמפל של יוסי מימן, אולם סדרת הפיצוצים בצנרת הגז באל־עריש שבמדבר סיני, שהחלה חודשיים לאחר חתימת החוזה בין בזן ל־EMG, מנעה אז את הגעת הגז המצרי לבית הזיקוק.

מאגר נועה החל להפיק גז רק ב־24 ביוני, אולם בשל מצוקת חברת החשמל, שנאלצת לשרוף כמויות גדולות של סולר כדי להפעיל את תחנות הכוח שלה, הסברה בשוק האנרגיה היתה שכל הגז שמופק ממאגר נועה יוזרם אוטומטית רק עבור תחנות הכוח של חברת החשמל. למרבה ההפתעה, בזן החלה כאמור לקבל גז אף שלא דיווחה על כך. שאר הגז שמוזרם מנועה מועבר לחברת החשמל שמקבלת כעת כ־40% מהכמות החוזית שלה עם נועה. על פי ההערכות במשק האנרגיה, לא מן הנמנע שגם לקוחות אחרים של ים תטיס, כגון נייר חדרה, עשויים לקבל גז טבעי בקרוב.

מבזן נמסר בתגובה: "קבוצת בזן החלה בקבלת חלק מכמות הגז המוזמנת ממאגר נועה שמחולקת בין החברות השונות".

אסדת קידוח, צילום: אלבטרוס אסדת קידוח | צילום: אלבטרוס אסדת קידוח, צילום: אלבטרוס

הגז ממאגר נועה צפון יועד כולו לבזן עבור שימושיה הפרטיים ובראשם מתקן הזיקוק המשוכלל ("פצחן מימני") שבנתה בשנה האחרונה, ושאמור להפיק תזקיקים משופרים של דלקים ולתרום כ־200 מיליון דולר בשנה ל־EBITDA (רווח לפני מיסים והפחתות) של בזן. החברה היתה אמורה לבצע הרצות של המתקן כבר בסוף יוני, אולם בהיעדר מלוא תפוקת הגז הנדרשת הפעולה התעכבה.

בהתייחסה לעיכוב שבהפעלת הפצחן המימני מסרה בזן כי "תהליכי הפעלה בסדר גודל של מתקן הזיקוק נעשים בצורה הדרגתית ומבוקרת ובנויים מכמה שלבים. הפעלת שתי גזרות גדולות בפרויקט הושלמה כבר בחודש מאי השנה, וכעת אנו נמצאים בשלבי הפעלת גזרות נוספות. סיום תהליכי ההפעלה וההרצה של המתקן מתוכנן לסוף הרבעון השלישי של 2012, כך על פי תחזית החברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות