אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר הבחירות: הלובים מקווים לשיפור הכלכלה צילום: אי פי אי

לאחר הבחירות: הלובים מקווים לשיפור הכלכלה

מאז החלה מלחמת האזרחים שהביאה לנפילתו של קדאפי ספג המשק הלובי שורת מכות - התשתיות נפגעו והמשקיעים הזרים נעלמו. כעת מקווים כי יחול שיפור בזכות שינוי הממשל

08.07.2012, 23:50 | דורון פסקין

הבחירות ההיסטוריות שנערכו אתמול בלוב מעוררות תקוות כי הן יביאו לשיפור בתחום הכלכלי. מאז החלה מלחמת האזרחים שהביאה לנפילתו של מועמר קדאפי בפברואר 2011, ספג המשק הלובי מכה אחר מכה. אמנם תעשיית הנפט שיקמה עצמה מהר, וכיום רמות התפוקה דומות לאלה שבתקופת קדאפי, אולם בתחומים אחרים המצב שונה.

התשתיות הפיזיות נפגעו קשות וחברות זרות נמנעות בשלב זה מלחזור לשוק המקומי או להיכנס אליו לראשונה. נוסף על כך, מעיקה על הלובים בעיקר עליית המחירים המהירה (כ-16% בשנת 2011) לצד תחלואים אחרים של המשק.

כרגע חברות זרות שמחזיקות בחוזים עוד לפני המשבר של 2011 מהססות אם לחזור לשוק הלובי. הן מעוניינות תחילה להסדיר את נושא החובות, וכן מחפשות ערבויות לחזרתן מצד השלטון החדש. מובן כי גם הבעיה הביטחונית מרתיעה את החברות הזרות המעוניינות בהזדמנויות העסקיות שמציע השוק הלובי בשפע.

חגיגות לאחר נפילת קדאפי, צילום: אי פי אי חגיגות לאחר נפילת קדאפי | צילום: אי פי אי חגיגות לאחר נפילת קדאפי, צילום: אי פי אי

לפי דו"ח של קרן המטבע הבינלאומית, התוצר המקומי הגולמי של לוב צנח בשנת 2011 בכ-60%. בארגון הבינלאומי מודאגים בראש ובראשונה ממדיניות הממשלה הזמנית הפופוליסטית שהביאה להגדלת נפח המשכורות במגזר הציבורי והסובסידיות. בקרן צופים כי סעיף השכר של המגזר הציבורי יהווה עד סוף השנה כ-16% מהתמ"ג, כמעט פי שניים מבתקופת קדאפי. החשש הוא כי העלאת השכר במגזר הציבורי לא תעודד את הלובים לחפש מקורות תעסוקה במגזר הפרטי.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות