אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"עושה לי רע לראות אנשים במסעדות יוקרה לצד אנשים רעבים שמחפשים אוכל ברחוב" צילום: אוראל כהן

"עושה לי רע לראות אנשים במסעדות יוקרה לצד אנשים רעבים שמחפשים אוכל ברחוב"

בעלי חברת אליהו מזדהה עם המחאה ומתמקד בנושא הדיור: "אני פוחד שלא נותנים פתרונות לזוגות צעירים, כי זה יוצר פער חברתי. גידלנו פה דור של ילדים לתפארת, והם לא מסוגלים היום אפילו לבנות בית בישראל"

10.07.2012, 08:32 | ענת ציפקין

שלמה אליהו, מייסד ובעליה של חברת הביטוח אליהו, התייחס בדבריו באריכות לסוגיה החברתית־כלכלית במדינה: "אני חושב שיש נוסחת פלא לסיים את כל הבעיות שהמדינה סובלת מהן בתקופה האחרונה, ואני קורא לכולם להפסיק להתלונן ולבכות. צריך לנהל את המדינה. הנושא הבוער ביותר היום הוא דיור הוגן לילדים שלנו. אני מזמין את כולם לשמור על הילדים של כולנו, לדאוג להם לקורת גג וחינוך טוב. אני מכיר את הבעיה. אדם כמוני שחי בעוני מרוד, אחד מתשעה ילדים, אדם שהתחיל מאפס".

דוברים נוספים בפורום "ראשים מדברים" של כלכליסט:

דורון כהן: "אם לא נשלב את החרדים והערבים באוכלוסייה יהיו כאן בעיות צמיחה קשות"

מאיר דגן: "האיום הצבאי על ישראל נעלם ל-3 עד 5 שנים"

אסתר לבנון: "לפעול במהירות או שנישאר בלי שוק ההון"

 

"אני רוצה לדבר על המחאה החברתית, שפרצה לצערי הרב בנושא הדיור וגלשה לאינספור נושאים מאז. הבעיה של המדינה שלנו מתחילה ונגמרת בכך שהיא מחנכת דור מוכשר ומפואר של ילדים, אולם מה שקורה בפועל זה שלאחר שההורים גידלו ילדים לתפארת והעניקו להם השכלה, אותם נערים עשו צבא, הגיעו לקצונה ולא מסוגלים לבנות בית בישראל, ואני אומר - זה לא גורל.

שלמה אליהו. "כשאני רואה נתונים על העוני בישראל, אני לא ישן טוב בלילה. לא הרבה זז במדינה מאז שנות התשעים. לא מתעסקים בעם", צילום: אוראל כהן שלמה אליהו. "כשאני רואה נתונים על העוני בישראל, אני לא ישן טוב בלילה. לא הרבה זז במדינה מאז שנות התשעים. לא מתעסקים בעם" | צילום: אוראל כהן שלמה אליהו. "כשאני רואה נתונים על העוני בישראל, אני לא ישן טוב בלילה. לא הרבה זז במדינה מאז שנות התשעים. לא מתעסקים בעם", צילום: אוראל כהן

"אני קורא לנבחרי הציבור להפסיק לדבר בסטטיסטיקה או מתמטיקה ולהתחיל לדבר אל העם. הבעיה מתחילה ונגמרת בדיור והשכלה. זה לא רק תפקיד של המוסדות הפיננסיים שבוודאי יעשו עוד קופון. אני מציע לעיריות לטפל בבעיה הזו כל אחת בתחומה.

"כשאני רואה נתונים על העוני אני לא ישן טוב בלילה", הוסיף אליהו, "מנכ"ל האוצר, אני קורא לך, תן פתרונות, כדוגמת בניית דירות להשכרה. אם קרקע תינתן לזוג, הוא יוכל לבנות עליה 100 מ"ר בפחות מ־100 אלף דולר. המדינה יכולה להחליט שהם יקבלו 80 אלף דולר משכנתא, ו־20 אלף דולר הם יביאו מהבית".

אליהו הוסיף: "יש לטפל בבעיות הפנימיות, כי אין לנו שליטה על הבעיות החיצוניות. עלינו לשמר את הדור הזה שגדל פה, כעתודה למדינת ישראל. זה יותר חשוב מרזרבות של מיליארדי דולרים. אני פוחד מזה שלא נותנים פתרון לזוגות הצעירים כי זה יוצר פער חברתי. מצד אחד רואים אנשים סועדים במסעדות יוקרה באלפי שקלים, ומצד שני, רואים אנשים רעבים מחפשים בקבוקים ברחובות. זה עושה לי רע. לי זה כואב. הסיבה שאני לא מתראיין לעיתים תכופות היא כי איני הולך בתלם. אנשים כמוני שמדברים בצורה חריגה לפעמים לא נקלטים טוב, לא אומרים דברים מקובלים".

"המחזורים בבורסה פחות מעניינים אותי. מעניין אותי שאנשים יהיה להם איפה לחיות. ביולי 1990 סעדתי עם בנימין נתניהו, ובשלב מאוחר יותר נפגשתי עם אריק שרון, שהיה אז שר השיכון. שאלתי אותו על נושא הדיור. לצערי, הרבה לא זז במדינה מאז. לא נעשה דבר. לא מתעסקים מספיק עם העם. חברי ממשלה ממלאים קדנציות, ואני מעביר להם את המסר שלי, אם יקשיבו לי, גם הכלכלה תפרח. דיברה לפניי בכנס אסתר לבנון הנכבדה, מנכ"לית הבורסה. שהזכירה ירידה במחזורי המסחר בבורסה. אני אומר, אם יקשיבו, אין לי ספק שהכלכלה, וגם הבורסה, יפרחו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

55 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

52.
אל36
ישר כח. כל מילה פגז אישית אני לא אוכל במסעדות,איני יודע איך ומי מכין,איני סומך על אף אחד. רק בבית. כולה אוכל,כל מבשל מקבל תואר שהומצה שף שזה מקביל פחות או יותר לפרופסורה שזה מביא לתאבון ורצון להתעשרות מהירה,ולרווחים יותר מפרופסור, והפראיירים ואו אלה שגם להם הכסף בא בקלות כמסעדנים משלמים. כמו בשיר העם מטומטם על כן משלם.
10.07.12
לכל התגובות