אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה - יותר מפי 2 לוביסטים על כל חבר כנסת צילום: אלכס קולומויסקי

לראשונה - יותר מפי 2 לוביסטים על כל חבר כנסת

בכנסת רשומים כיום 258 לוביסטים המייצגים 896 לקוחות. בשש השנים האחרונות זינק מספרם של הלוביסטים ביותר מ-400% ולפי ההערכות עד סוף השנה הוא יחצה את רף ה-300 לוביסטים בשכר

12.07.2012, 10:04 | תומר אביטל

בחודשים מאי-יוני 2012 חלה עליה של 8.8% בכמות הלוביסטים בשכר הרשומים בכנסת - כך עולה מבדיקה של 'העמותה לדמוקרטיה מתקדמת'. העמותה בראשות שבי גטניו פרסמה היום את מדד הלוביסטים הדו-חודשי שהשיקה לאחרונה ומצאה כי בכנסת רשומים כיום 258 לוביסטים המייצגים 896 לקוחות. זו הפעם הראשונה בה חוצה כמות הלוביסטים הרשומים את היחס של 1:2 מול כמות חברי הכנסת. עובדה זו עשויה לבוא לידי ביטוי בדיונים סביב חוק הריכוזיות שיחלו בשבוע הבא.

בשנים האחרונות יותר ויותר גופים מבקשים להגיע לנבחרי הציבור באמצעות לוביסטים ומספרם זינק ביותר מ- 400%, מכ-50 בשנת 2006, ל- 210 בתחילת 2012.

משכן הכנסת, צילום: עמית שאבי משכן הכנסת | צילום: עמית שאבי משכן הכנסת, צילום: עמית שאבי

בעמותה טוענים כי אם קצב רישום הצטרפותם של לוביסטים יימשך כך עד סוף שנת 2012 הוא יחצה את רף 300 הלוביסטים בשכר הרשומים בכנסת. המדד חושף כי בחודשים מאי-יוני נוספו 26 לוביסטים לרשימת הלוביסטים בשכר בכנסת כאשר 23 מהם לוביסטים עצמאיים ושלושה מטעם חברות לובינג. במקביל נגרעו מהמאגר 5 לוביסטים בשכר.

בין היתר, שני לוביסטים נרשמו כדי לייצג את האינטרסים של מסטרקארד: עורכות הדין תמר דולב-גרן והילה רוזן מאפשטיין, חומסקי, אסנת ושות'. כמו כן, ארבעה לוביסטים פרטיים נרשמו במאי-יוני כמי שאחראים על ייצוג האינטרסים של איגוד יבואני הרכב ככל נראה סביב הניסיונות של המדינה להגביר את התחרות בענף. עוד מציינים בעמותה כי לוביסט נוסף נרשם לצורך ייצוג התאחדות התעשיינים והביא למצב שההתאחדות עצמה, על אגפיה השונים, מיוצגת כעת ע"י 14 לוביסטים ומשרדי לובינג.

מניתוח שערך בעבר "כלכליסט" עלה כי השימוש בלובי חדר בשנים האחרונות גם לעשרות גופים ממשלתיים וציבוריים שממומנים בכספי ציבור. הלוביסטים מסייעים לאותם גופים במגרש הביתי שלהם - מול נבחרי הציבור בירושלים ופקידיהם. זאת, במקום שאנשי ציבור אלה ינהלו את ענייניהם עם עמיתיהם באופן ישיר ופשוט. תחקיר נוסף הראה כיצד הלוביסטים מצליחים להטות את החלטות ועדות הכנסת כמעט מדי יום ביומו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
משחק מכור בעליל
לוביסט הינו אדם בעל יכולות אחרות יש לו יכולת להשפיע על אחרים ולנטב את מחשבותיהם אולי אפילו להפנט את החכים כולנו יודעים איזה מוצלחים הם החכים מה יותר פשוט לא לחשוף את נבחרינו ללוביסטים לא לתת להם דריסת רגל במשכן אין כניסה ללוביסטים
אלי ספיר הידוע , פת  |  12.07.12
6.
פשעים בחסות החוק, שיטת אלדד יניב לפוליטיקה
בחילה עלתה לי שבית שאן מכרו את המשחק נגד בית"ר. עלתה לי בחילה שנסעתי פעם ראשונה לים המלח עם חברה שלי. זה פשוט גורם לרצות לארוז תיק שמונים ליטר ולצאת לחפש פינה אחרת בעולם. מי החליט שזה לגיטימי שהאינטרסים של מסטר קארד ייוצגו בכנסת? ושל יבואני הרכב? בשיעורי אזרחות נהגו ללמד אותנו שבכנסת ישובים האנשים שמייצגים אותנו. הכתבה הזו צריכה להופיע במדור פלילים. בעוד כשעה תעלה לפה עצומה שקוראת להצעת חוק. בטוח יקום איזה ח"כ שינסה לרכב על הגל ואולי נעיף את מלאכי השטן מהמקום שאמור להיות ביתה של הדמוקרטיה.
רק בחילה?  |  12.07.12
לכל התגובות