אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אי אפשר רק לומר 'הפסדנו מיליארדי דולרים, בואו נתבע מישהו'" צילום: בלומברג

"אי אפשר רק לומר 'הפסדנו מיליארדי דולרים, בואו נתבע מישהו'"

ג'יי פי מורגן דיווח אתמול כי ההפסדים בפרשת "הלווייתן הלונדוני" תפחו ל-5.8 מיליארד דולר - ורמז כי סוחרים הפרו את החוק באופן מכוון. "בכירי הבנק מנסים לבצע הפרדה בינם לבין הסוחרים"

14.07.2012, 09:45 | סוכנויות הידיעות

"אתה לא יכול רק לומר - 'קרה משהו רע, הפסדנו מיליארדי דולרים, בואו נתבע מישהו" - כך אומר פרופ' סם בואל, לשעבר תובע בניו יורק שעסק בין השאר בתיק אנרון, בהתייחסו לפרשת "הלווייתן הלונדוני" בג'יי פי מורגן.

במסגרת הפרשה, דיווח הבנק במאי כי רשם הפסד מסחרי של 2 מיליארד דולר לפחות בעקבות אסטרטגיית גידור כושלת של סוחר בלונדון. אמש כבר דיווח הבנק כי ההפסדים תפחו ל-5.8 מיליארד דולר, וכי "מיילים, הקלטות ומסמכים נוספים" עשויים להעיד על כך שסוחרים הפרו את החוק באופן מכוון.

ג ג'יימי דיימון, מנכ"ל ג'יי פי מורגן צ'ייס | צילום: בלומברג ג

"הודעת ג'יי פי מורגן מלמדת כי בכירי הבנק מנסים לבצע הפרדה בינם לבין הסוחרים", אמר בואל. "כל ניסיון למצוא אשמים בדרג הניהולי יהיה קשה מאוד". לדבריו, "במשפט הפלילי בארה"ב, רק לעתים נדירות אנחנו מטילים את האשמה על הבכירים. צריך להוכיח שהיה למנהלים ידע מקיף על מה שקרה - וכמו כן שהם 'עצמו עיניים' באופן מכוון".

הרשויות בארה"ב, בהן רשות ניירות ערך (SEC) וה-FBI, כבר פתחו בחקירה בעניין במאי. ה-SEC עשויה להאשים את ג'יי פי מורגן בכך שהתעלם מליקויים בכל הנוגע לפיקוח ובקרה, אומר ג'יימס קוקס, מומחה לדיני ניירות ערך באוניברסיטת דיוק. "אני חושב שה-SEC תמשיך לבדוק מה המנכ"ל ג'יימי דיימון יודע ומתי הוא גילה את זה". 

ג'יי פי מורגן, הבנק הגדול בארה"ב במונחים של נכסים, דיווח אמש כי הרווח הנקי ברבעון השני של השנה הסתכם ב-4.96 מיליארד דולר, או 1.21 דולר למניה, לעומת רווח נקי של 5.43 מיליארד דולר, או 1.27 דולר למניה ברבעון המקביל אשתקד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות