אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אדם הצית את עצמו בהפגנה בת"א: "מאשים את ביבי ושטייניץ" צילום: עמיר קורץ

אדם הצית את עצמו בהפגנה בת"א: "מאשים את ביבי ושטייניץ"

שנה למחאת האוהלים הצית את עצמו - מצבו קשה. "אני לא מוכן להיות הומלס - לכן אני עושה זאת", כתב. עד ראייה: "ראינו אותו יוצא מאחת הכניסות של הבתים כשהוא מחזיק ביד חפץ בוער, וביד השנייה ג'ריקן של חומר דליק, הוא החל לשפוך על עצמו את החומר, ומיד הצית את עצמו". 10,000 מפגינים היו במקום

14.07.2012, 22:28 | עמיר קורץ ו-ynet

אירוע חסר תקדים בהפגנת המחאה החברתית במרכז תל-אביב. אלמוני הצית את עצמו הערב (שבת) במהלך ההפגנה לציון שנה למחאת האוהלים. הוא פונה לבית החולים בעיר במצב אנוש, כשהוא סובל מכוויות ב-80% מחלקי גופו.

הדרמה בתל אביב, הערב, צילום: עמיר קורץ הדרמה בתל אביב, הערב | צילום: עמיר קורץ הדרמה בתל אביב, הערב, צילום: עמיר קורץ

עדי ראייה סיפרו כי האיש הקריא מכתב לפני ששפך על עצמו נוזל דליק והצית את עצמו. הוא השאיר עותקים של המכתב פזורים. "מדינת ישראל גנבה אותי ושדדה אותי, השאירה אותי חסר כלום", כתב האיש, שהזדהה במכתב בשמו וציין גם את כתובתו ואת מספר תעודת הזהות שלו.

הוא התלונן על הליך משפטי שעבר וכתב עוד: "אפילו סיוע בשכר דירה היא לא נותנת, שתי ועדות של משרד השיכון דחו אותי, אף על פי שעברתי אירוע מוחי וקיבלתי 100 אחוז אובדן כושר עבודה, תשאלו את מנהלת עמידר. לוקחים מהעניים ונותנים לעשירים ולעובדי המדינה. אני מאשים את עובדי מדינת ישראל: ביטוח לאומי". האיש המשיך והאשים בעלי תפקידים מסוימים שלטענתו "עיקלו לי שלא כחוק ציוד לעבודת משאית".

"אני מאשים את ביבי נתניהו ושטייניץ על ההשפלה שהאזרחים המוחלשים עוברים יום יום .. אין לי כסף לתרופות ולשכר דירה. אין לי איך להתחיל את החודש. אחרי ששילמתי מסים ועשיתי צבא ומילואים עד גיל 46, אני לא היה חסר בית ולכן אני מוחה", כתב.

"ראינו אותו יוצא מאחת הכניסות של הבתים כשהוא מחזיק ביד חפץ בוער, וביד השנייה ג'ריקן של חומר דליק, הוא החל לשפוך על עצמו את החומר, ומיד הצית את עצמו, כולם שפכו עליו מים", סיפר עד ראייה. דובר מד"א זקי הלר מסר ל-ynet: "מדובר בגבר כבן 40 שפונה במצב קשה לאיכילוב. הוא סובל בכוויות בדרגה ב' וג' בכל חלקי גופו".

 

"עשו לנו מכירת חיסול"

 

קודם לכן ציינו תנועות המחאה ששנה חלפה מאז הוציאה דפני ליף את האוהל הראשון לשדרות רוטשילד. ההפגנה המרכזית, שבה השתתפה ליף עצמה, החלה בשעה 19:30 בכיכר הבימה. בשעה 20:00 החלו המפגינים לצעוד לכיוון רחוב קפלן.  דפני ליף אמרה הערב כי "היום אנו מציינים שנה להתעוררות האזרחית, ליציאה שלנו לרחובות ולהבנה העמוקה שזמן רב מדי עמדנו מנגד בזמן שהעתיד שלנו נמכר במכירת חיסול".   

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: שנה למחאה בישראל - ההפגנה המרכזית (19 תמונות)

ליף הוסיפה: "שנה עברה וכיום אנחנו עומדים על כך ששליחי הציבור ידאגו לרווחת הכלל, יפעלו באופן משמעותי ובלתי מתפשר על מנת שהחברה כאן תהיה בריאה, שיהיו בה שוויון הזדמנויות ושאנשים כאן יוכלו לחיות בכבוד. לכל מעמד, סקטור וקבוצה יש צרכים שונים, שהם לא פחות חשובים מצרכיהם של אזרחים אחרים במדינה".

אורן פסטרנק הסביר: "באנו לצעוד היום שנה אחרי האוהל הראשון, ולהגיד שהמאבק על עתיד המדינה חייב להימשך, דבר שהממשלה הנוכחית לא השכילה להבין. לפני שנה נוצר מעמד חדש בחברה הישראלית, מעמד האוהלים, שנטע תקווה בחברה הישראלית. את השיח החדש שנוצר כאן אי אפשר להפסיק. המאבק לחברה שפויה ושוויונית ממשיך בכל בכוח".

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: שנה למחאה בישראל - ההפגנה בחוף גורדון (6 תמונות)

במקביל, צעדו עשרות מפגינים מחוף גורדון בתל אביב לגן צ'ארס קלור, במסגרת הפגנה שאורגנה על ידי פעילים אחרים. הם נושאים שלטים שעליהם כתוב: "ישראל יקרה לנו", "התשובה לשכר הדירה - מהפכה", "חוק יסוד זכויות חברתיות", וקוראים: "העם דורש צדק חברתי" ו"אנחנו הרוב, יצאנו לרחוב".

יאיר אולמרט, ממארגני המחאה הזו, ניסה להסביר מדוע המפגינים מפוצלים: "הפיצול הוא ענייני ולא אישי. אנו רוצים לשים ערכים ומטרות במרכז ולא דמויות, יעדים ולא במות. אנחנו מאמינים שצריכה לקום מפלגה חברתית שאיננה תלויה ומזוהה עם אנשים נוצצים או עם בעלי הון, שתוכל להיות אטרקטיבית לרוב הדומם שמאס במערכת כפי שהיא".

מפגינים נוספים ניסו לשפוך אור על הסיבות שהניעו אותם לצעוד בחוף ולא להצטרף להפגנה הגדולה יותר במרכז העיר, אף שנראה שמטרותיהם דומות. "אנחנו צעדה עממית כי אין לנו מנהיגים", אמר המפגין אמיר ניסן, "אנחנו משרתים את המדינה והיא לא משרתת אותנו חזרה. לא משנה כמה אנשים יש פה, יש לנו מיליון סיבות לצאת לרחוב".

"אנחנו עם של עבדים"

"אנחנו הפה של כל אלה שאיבדו את האמון במחאה הזו", אמרה מפגינה אחרת, "זו מהפכה שנעשית על ידי אנשים שאין להם ברירה. אנו לא רוצים לראות אומנים שמנעימים את זמננו בעצרת. וזו אחת הסיבות להתפצלות. אני מגדלת חמישה חיילים למדינה. אנחנו עם של עבדים".

אמנון דפני, ממארגני הצעדה, סיפר על דרישות המפגינים: "מבחינת הדיור - מדובר בזכות בסיסית שכל אחד צריך לקבל. אנו דורשים מהמדינה באופן מיידי לגבש תוכנית ליצירת עשרות אלפי יחידות דיור שיוקמו בשנים הקרובות". הוא קרא גם לפירוק הריכוזיות בשווקים השונים. "אנו דורשים שהמדינה תיקח אחריות ותהפוך גם את שירותי החינוך, הבריאות והרווחה לשווים לכל נפש. הממשלה הזו מובילה אותנו לאבדון". 

 

 

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: שנה למחאה בישראל - ההפגנה בירושלים (4 תמונות)

הפגנות התקיימו גם בחיפה ובירושלים. מאות חברי תנועת דרור ישראל והפורום לצדק חברתי לוקחים חלק בצעדה ברחובות ירושלים בדרישה להגדיל את ההשקעה בשירותים הציבוריים - בריאות, חינוך, דיור, רווחה, החלת מיסוי שוויוני יותר - פחות על העניים ויותר על העשירים, ולצמצם את הפערים העצומים בחברה הישראלית.

"שנה אחרי תחילת המחאה הגדולה ביותר שידעה החברה הישראלית, מצטרפים רבים למחאה, ארגונים וגופים, הוקמה תשתית ארגונית ויותר מכך, תשתית ערכית ומסמך דרישות מוסכם בדמות האמנה החברתית - אנחנו ברורים ונחושים מתמיד", אמר פסח האוספטר, רכז דרור ישראל וחבר הפורום לצדק חברתי, "בינתיים גם שר האוצר וראש הממשלה נחושים מתמיד - נחושים לא לצמצם את הפערים בחברה הישראלית ונותרו מחוייבים למאיון העליון על פני החברה הישראלית- לאורך זמן לא יצלח להם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות