אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הספרים אושר; יעלה לקריאה ראשונה בכנסת בשבוע הבא צילום: תומריקו

חוק הספרים אושר; יעלה לקריאה ראשונה בכנסת בשבוע הבא

ועדת השרים לחקיקה פסלה את הערר שהגיש השר לשירותי דת יעקב מרגי שטען כי החוק יגרום לעליית מחירי הספרים על חשבון כיס הצרכנים. החוק שאושר בא להגן על תמלוגי הסופרים לתקופה של 18 חודשים מתאריך ההוצאה של הספר

15.07.2012, 13:34 | תומר אביטל
ועדת השרים לחקיקה פסלה הבוקר (א') את הערר שהגיש השר לשירותי דת יעקב מרגי (ש"ס) בעניין חוק הספרים. החוק צפוי לעלות לקריאה ראשונה ביום שני הבא. עם זאת שבוע הבא הוא השבוע האחרון של מושב הקיץ של הכנסת – לכן הדיון בחוק ככל הנראה יימשך רק במושב החורף שייפתח באוקטובר.

כזכור, הממשלה בוחנת את הטיפול בענף הספרים באמצעות חקיקה כבר למעלה משנתיים וחצי - ומשנה את דעתה שוב ושוב. לפני כחודש אישרה סוף סוף ועדת השרים את הגרסה שיצרה שרת התרבות לימור לבנת (ליכוד) שמבקשת להגן על יצירות חדשות.

חנות הספרים סטימצקי, צילום: סיון פרג חנות הספרים סטימצקי | צילום: סיון פרג' חנות הספרים סטימצקי, צילום: סיון פרג

במהלך הדיון הבוקר חזרה השרה על הטענה לפיו החוק יביא לתיקון הכשלים הקיימים היום בשוק הספרים. ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג׳ין קנדל, הביע בפני השרים תמיכה בחוק.

החוק של לבנת בא להגן על יצירות חדשות וקובע כי במהלך 18 חודשים מתאריך ההוצאה לאור של ספר - לא ישתנה המחיר לצרכן, מלבד הנחות מזעריות בגובה של 10% לכל היותר. כמו כן החוק מעגן את תמלוגי הסופרים וקובע כי במהלך אותה תקופה יקבל הסופר בגין כל כותר תמלוגים בשיעור של 8% מהמחיר הנקוב לצרכן עבור 6,000 העותקים הראשונים ו-10% עבור כל עותק ואילך.

עם זאת בהוצאות הספרים טענו שגרסת החוק הסופית, שנחשפה ב"כלכליסט", רכה מדי ואינה מתערבת במבנה שוק הספרים, שנשלט על ידי שתי הרשתות סטימצקי וצומת ספרים, שבבעלות הוצאות הספרים כתר ומודן בהתאמה. כמו כן, למרות גיבוי מלא שהעניק למהלך ראש הממשלה בנימין נתניהו החוק נתקע שוב.

השר מרגי הגיש למזכירות הממשלה ערר בו טען כי "ההצעה להגדיל את התגמול לסופרים מקובלת עלי לאור מצוקת חלקם, אולם לא באמצעות המנגנון שנקבע בהצעה. המנגנון המוצע יגרום לפגיעה בתחרות בין הרשתות והטיפול במצוקת הסופרים יתבצע באמצעות עליית מחירי הספרים על חשבון כיס הצרכנים. עליית מחירי הספרים תפגע בנגישות של שכבות חלשות לספרים ותגרום להן במקרה הטוב לקרוא את הספר שנה וחצי מאוחר יותר מאלה שידם משגת".

מרגי ציין כי ההגנה תחול על ספרים מתורגמים בהם ספרי בישול, ומדריכי טיולים - אף שהדבר לא יגן למעשה על סופרים ישראלים. לבסוף מרגי סמך את ידיו על הצעת האוצר - הקצאת תקציב לספרות איכותית באמצעות ועדה ציבורית. הוא גם מצטט גורמים מקצועיים באוצר שמתנגדים לחקיקה בטענה כי מחירי הספרים ירדו בשנים האחרונות – "תופעה חיובית עבור צרכני הספרים".

נציין כי לאחרונה השיק מרגי בעצמו ספר תורני חדש. עם זאת דוברו הדגיש כי הספר מחולק ואיננו למכירה. השר עצמו הדגיש כי "מה שנעשה כאן זה תקדים מסוכן - בניגוד לתפיסת העולם הכלכלית של הממשלה שמתערבת במחיר כלפי מעלה". כך או כך הערר נדחה - והחוק יונח בימים הקרובים על שולחנה של הכנסת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
למה כשיש משהו שעובד כמו שצריך הממשלה צריכה להתערב?
זוהי פשוט טיפשות להתערב בשוק שהתחרות בו היא בריאה. הצרכנים מרווחים בגדול, חנויות הספרים והמוציאים לאור גם מרווחים. אם הסופרים הישראלים נפגעים (זוהי נקודה שצריך לברר) הרי שיש לפתור את הבעיה באופן נקודתי ולא להעניש את "עם הספר". שוו בנפשכם שמחר יבואו הבעלים של חברות הסלולר, יבכו שהם לא מרווחים מספיק והממשלה תתערב ותעלה את המחירים?
כלכלן - בעד השוק החופשי  |  15.07.12
1.
זו תהיה בכייה חדשה : מה יקרה בשנה וחצי הראשונים? האם זה חל גם על ספרות מתורגמת?
יתכן שיחזירו אותי ואחרים לספריה הציבורית. או שאקנה ספרים ישנים - יש מספיק בשוק. לא מוכנה לקנות ספר ב100 ש"ח כשהסופר מקבל עד 10% מהסכום, ההוצאה שמגיע לה, עוד 30-40% והשאר לאן? צריךלפשט את תהליך המכירה לצרכן, כולל להדפיס לבד ולמכור בירידים ישירות לקוראים. כבר יש כאלה, המחיר שפוי ונעים לפגוש את המחברים.
יהודית  |  15.07.12