אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע תפקח על הפורקס; האוזר: "הרגולציה חיונית להגנת הציבור" צילום: אוראל כהן

רשות ני"ע תפקח על הפורקס; האוזר: "הרגולציה חיונית להגנת הציבור"

מפעילות זירות המסחר יחויבו בקבלת רישיון ובכך יהיו כפופות לפיקוח הרשות. עד כה תחום זה נותר בלתי מפוקח, טיוטת התקנות כפופה לאישור ועדת הכספים

16.07.2012, 14:00 | גיא בן סימון

ועדת הכספים של הכנסת דנה היום (ב') על הסדרת הפיקוח על פלטפורמות המסחר בפורקס. זירות המסחר האינטרנטיות מאפשרות ללקוחותיהן לסחור תוך מינוף כספיהם נפוצו לאחרונה בארץ ובעולם ואיתם תלונות הציבור, בין היתר הציבור החרדי, על מחיקת כספיהם.

על פי שיטת העבודה, הלקוח נדרש להפקיד כסף מזומן בחשבון שבבעלות הגוף המפעיל את הזירה. זו ממנפת אותו בעשרות עד מאות אחוזים כדי לבצע עסקאות בחוזים עתידיים על מטבע זר סחורות או מניות. הסיכון כרוך במינוף הגבוה תוך העדרן של בקרות בכל הנוגע לתנאי הכשירות של הזירות והמנהלים שלהן ובנוגע להפרדה בין כספי הלקוחות לכספי החברה.

כעת, רשות ניירות ערך מציעה להסדיר את הפיקוח על הענף. על פי התקנות, שעליהן חתום שר האוצר פרופ' יובל שטייניץ, יוכפפו חברות הפורקס המפעילות את זירות המסחר לרשות ני"ע, בראשות היו"ר שמואל האוזר, שהיה בעבר חבר בוועדת פרוקצ'יה (לבחינת הסדרת הפיקוח) כאשר כיהן ככלכלן הראשי של רשות ני"ע.

לפי הערכות, בישראל פועלות למעלה מ-20 זירות מסחר כמו אלה, "הפועלות לרוב מול לקוחות פרטיים ולא מתוחכמים או מוסדיים". התקנות, שגובשו עוד בימי כהונתו של זהר גושן כיו"ר רשות ני"ע ושפורסמו לראשונה באוקטובר 2010, נועדו להרים את המסך מעל תעשיית המסחר במט"ח ובסחורות הכוללת עשרות חברות שמגלגלות ביחד מיליארדי שקלים בשנה. עוצמת התקנות גררה ביקורת מצד החברות הפועלות כיום בשוק.

על פי התקנות החברות יידרשו לפרט בפני אנשי הרשות את התוכנית העסקית ובכללה את האופן שבו הן מתכוונות לייצר הכנסות מהשירותים שיספקו וכן את היקף ההכנסה הצפוי מכל אחד מהשירותים. חברה שתבקש לקבל רישיון מהרשות תידרש לחשוף בפניה את שיעור הצמיחה הצפוי בשלוש השנים העוקבות לבקשה, כמו גם את סוג הלקוחות שאליהם היא מתכוונת לפנות ואת דרכי השיווק המתוכננות.

על פי התקנות, היקף הבטוחה שיידרש להפקיד משקיע בעסקה ממונפת בתחום יעמוד על 20% מערך העסקה, זאת במקרה שמדובר בעסקה שמבוצעת במכשיר פיננסי ברמת סיכון גבוהה.

עד כה תחום זה נותר בלתי מפוקח. טיוטת התקנות לפיה הזירות יחויבו בקבלת רישיון כפופה לאישור ועדת הכספים של הכנסת ועם אישורה יכנס גם תיקון החוק לתוקף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות