אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קדימה אישרה הצעת מופז: יוצאים מהממשלה צילום: יותם פרום

קדימה אישרה הצעת מופז: יוצאים מהממשלה

חברי סיעת קדימה הצביעו בעד הצעת מופז לצאת מהקואליציה. יו"ר המפלגה אמר: "לא היה קל להיכנס לממשלה" והוסיף: "שילמתי מחיר ציבורי על כך, אבל אין מנוס מפרישה". 3 ח"כים התנגדו. מופז שלח מכתב התפטרות לנתניהו

17.07.2012, 19:04 | אטילה שומפלבי ומורן אזולאי, ynet

השותפות בין קדימה לליכוד הגיעה לסופה. חברי הכנסת של סיעת קדימה הצביעו בעד יציאה מהממשלה, ברוב של 24 תומכים מול שלושה מתנגדים.

יו"ר קדימה, המשנה לראש הממשלה שאול מופז, הודיע לפנות ערב (ג') בפתח ישיבת הסיעה על כוונתו להוביל את מפלגתו אל מחוץ לממשלה. "בצער גדול אני אומר שאין מנוס מלקבל החלטה על פרישה מהממשלה", אמר מופז בפתח הישיבה. "לא היה קל להיכנס לממשלה, שילמתי מחיר ציבורי על כך, אבל מנוס מפרישה". בתום ההצבעה שיגר מופז מכתב התפטרות לראש הממשלה בנימין נתניהו.

שאול מופז (ארכיון), צילום: עמית שעל שאול מופז (ארכיון) | צילום: עמית שעל שאול מופז (ארכיון), צילום: עמית שעל

חברי הכנסת שהתנגדו ליציאה מהממשלה הם שמאלוב-ברקוביץ', דיכטר ועתניאל שנלר. למרות בקשת מופז לקיים הצבעה מיידית על פרישה, צחי הנגבי, קטע את ההצבעה וביחד עם ח"כ ישראל חסון וח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ' אילצו את מופז לקיים דיון בנושא וקראו לו למצות את המו"מ עם נתניהו. הסיעה התכנסה שעות אחרי שהודיעה כי נכשל המשא ומתן בינה לבין הליכוד על ניסוח חוק חלופי לחוק טל. אחרי הודעת קדימה הספיק ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להעביר לה הצעה נוספת בניסיון למנוע את פרישתה, אולם קדימה דחתה את ההצעה.

מופז אמר בפתח הישיבה: "חשבתי שצריך למצות את התהליך ולעשות מאמץ להביא הצעה שעומדת במבחן החיים וביעד שלנו". הוא הוסיף והתייחס למשבר עם נתניהו והליכוד. "התעקשתי שהוועדה תסיים את עבודתה", אמר. "רגע המשבר הגדול היה פיזור הוועדה על ידי ראש הממשלה. אחר כך אמרתי לראש הממשלה שאם לא יקבל את עקרונות פלסנר, אני בחוץ ואז סיעת הליכוד קיבלה את דעתי". לדבריו, "כל ויתור יפגע בזהות של קדימה. עוד שבוע לא יתרום דבר ולא ישנה את המהות".

חסון: "להדיח את יחימוביץ' מראשות האופוזיציה"

 

יו"ר קדימה הדגיש כי לא היה מוכן לחוקק חוק בלי חובת הגיוס ולא היה מוכן להתפשר על גיל הגיוס. "זה חלק מההוויה הישראלית, הגיוס מגיל 18", הוסיף. "היינו מוכנים שעד גיל 22 כולם ילמדו, אבל עד אז חייב להיות גיוס לשירות. ראש הממשלה לא היה מוכן לפחות מגיל 26 ואני לא קיבלתי את ההצעה. הצעות ראש הממשלה לא עוברות אותי ולדעתי גם לא עוברות בג"ץ".

מופז גם מתח ביקורת על חברי כנסת מסיעתו שניהלו משא ומתן עם לשכת ראש הממשלה שלא על דעתו. "אני לא מקבל את העובדה שאחרים ללא סמכות ורשות ניהלו מו"מ מקביל עם ראש הממשלה", אמר.

ח"כ יואל חסון אמר בישיבה: לראש הממשלה הייתה הזדמנות עם קדימה לשנות את פני החברה הישראלית והוא בחר, כצפוי, בשותפיו החרדים נגד החברה הישראלית. על קדימה להדיח את ח"כ יחימוביץ' מראשות האופוזיציה עוד הערב ולהילחם על דרכנו באופוזיציה".

לדבריו, "בחודשיים האחרונים ראינו שיש לנו ראש ממשלה פחדן שברגע האמת פשוט לא יכול לקבל החלטות ואין לי ספק כי נתניהו כבר עכשיו מצטער על כניסת קדימה לקואליציה, כי בכך חשף לעיני כל את חוסר מנהיגותו".

ח"כ שלמה מולה הוסיף כי ואמר: "לצערי הרב הנפגע העיקרי מזה הוא הציבור שחוטף מכה אחר מכה. שיתוף הפעולה המוזר עם הממשלה הרעה הזו תם ואני קורא לציבור להפסיק ללכת שולל אחר הבטחות השווא של ביבי". במהלך הדיון הנגבי הזכיר למופז עימות שהיה לו בעבר עם יו"ר המפלגה לשעבר ציפי לבני. "הייתה פעם מישהי שמנעה ממך דיון ואמרה לך 'נפלא, נפלא'. חבל שגם אתה נוהג ככה".

אלקין: "מופז מונע משיקולים פוליטיים פנים מפלגתיים"

עוד לפני סיום ישיבת סיעת קדימה, קרא יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, לפזר את הכנסת ולהכריז על בחירות מוקדמות. "נתניהו נכשל כישלון גמור בהכרעה בנושא השוויון בנטל", אמר לפיד. "נתניהו יכול היה לבחור בפתרון הראוי של שירות שווה לכולם והשתלבות אמיתית והכרחית של כל המגזרים בשוק העבודה. כמו תמיד, לאחר זגזוגים והתפתלויות, נותר נתניהו בנקודת המוצא שלו - כניעה לעסקנים החרדים".

לפני ישיבת הסיעה, אמר יו"ר הקואליציה זאב אלקין (ליכוד) ל-ynet: "אני לא מבין מה קרה למופז ואני לא מבין את ההתנהלות. הצענו הבוקר הצעה מרחיקת לכת שאני אישית התנגדתי לה, אך נראה שמופז מונע משיקולים פוליטיים פנים מפלגתיים שקשורים אולי גם לציפי לבני ולאהוד אולמרט, או שהוא פשוט תכנן את המשבר וחיכה לתזמון הנכון".  

אלקין הוסיף כי מועד בחירות ייקבע על-ידי נתניהו, אך העריך שלמרות הפרישה הצפויה של קדימה, הקואליציה תוכל להמשיך לתפקד. לדבריו, אין סיבה ללכת לבחירות בזק שבוע לפני הפגרה. "הפרישה של קדימה לא תפיל את הממשלה והקואליציה", אמר לחדשות ynet ברדיו האזורי. הוא עקץ את יו"ר קדימה והוסיף כי "מצטייר שגם אם היינו מציעים לגייס את כולם בגיל 18 או 16, זה לא היה מספק אותם וכנראה ההחלטה של הפרישה הייתה ידועה מראש".

ציפי לבני פרסמה לפני זמן קצר בעמוד הפייסבוק שלה את הדברים הבאים: "שותפות פוליטית שנולדה בחטא מסתיימת וטוב שהסתימה. אין יותר עלי תאנה שיכסו את הכשל הערכי של הממשלה הזאת. מעבר לעניין הנקודתי של היום, אני חושבת שהיום ברורה יותר מתמיד צדקת העקרונות בשמם פעלנו בשנים האחרונות- חזרתי והבהרתי שלציבור לא תצמח כל טובה מחבירה לקואליצית השותפים הטבעיים שמפקירה את הציבור הנושא בנטל החברתי הכלכלי והבטחוני , קואליציה שתמנע מאיתנו כל תהליך שלום. מול כל הלחצים להצטרף אליה - אני מאמינה שהוכח פעם נוספת שאין מקום לחבירה לממשלה הזו וחלק גדול יותר מציבור מכיר בכך רק היום. ישראל טובה יותר מהממשלה הזו וממי שמייצג אותה, היא חייבת שינוי ואני מבטיחה לכם שהוא יקרה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מופז: שלא תחשוב שמתווה פלסנר היה ראוי !
גם המלצות פלסנר הן פרסה. צחוק מהעבודה. הוא הקשיב לחרדים יותר מדי ויצאה לו נפיחה מסריחה. מופז: האם אתה מבין מה פרוש שיוויון בנטל? "שיוויון" - זוהי מילה עברית נקייה ומובנת לכל. מה פתאום גיוס בגיל 23? מאיפה השטות הזו? אתם באמת רציתם לגייס חרדי בגיל 23 עם ארבעה ילדים ואישה בהריון? לשלם לו משכורת? עוד עול על גב הציבור ! יודעים מה יקרה? תעשיית הילדים לפני גיוס - תורחב ותתפתח. נתניהו. העולם לא היה ראש ממשלה בלתי ראוי ממנו. הציניקן חושב רק על כסאו, שתשרף המדינה. בנוסף - יש לי סיבות לחשוב שהאיש עובר שטיפת מוח חרדית. זה ראש הממשלה שביקר ילדים חולי סרטן וחילק להם ספרי תהילים !! אמיתי לגמרי ! הוא משוויץ בכך בדף הפייסבוק שלו.
חיים  |  17.07.12
3.
א. תפרוש. ב. וגם אז אתה לא שווה כלום.
איך אמרו על מופז? גמיש יותר מנדיה קומנצ'י. הוכיח אי אמינות. חתרן בלתי נלאה. ביבי באמת שקרן אבל מופז דיד ומה לו. ממשלה עלובה הנתונה בידי החרדים הגפנים ליצמנים והש"סניקים בראשות ההזוי עובדיה שלדבריו הישיבות יותר חשובות מהשירות בצה"ל ועושי דברו ישי האומר שהפסדנו במלחמת לבנון כי לא התפללו ואטיאס המחלק דירות לחרדים. כמי ששירת ובניו משרתים וכולנו משלמי מיסים נמאס לי/לנו. תמשיכו כך עוד לא הרבה שנים ואין צבא, הכלכלה מתרסקת ואנו נכבשים (ולא אפרט מה יקרה לנו, ראו מה עושים חיילי אסד לאזרחים הסורים ). באמת המדינה בסכנה ויש מגזרים שדואגים רק לעצמם, בטלנים משתמטים החיים על קצבאות. סכנה אמיתית. אני באמת חושש לגורלינו.
מכחולי המדים  |  17.07.12
לכל התגובות