אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": פער של 25 מיליון שקל בין רוני אלרואי לדיסקונט

בלעדי ל"כלכליסט": פער של 25 מיליון שקל בין רוני אלרואי לדיסקונט

בעל השליטה בקבוצת קמן מוכן להעמיד ערבות של 25 מיליון שקל, בעוד שבבנק דורשים 50 מיליון שקל

18.07.2012, 07:56 | גולן חזני

פער של 25 מיליון שקל בין רוני אלרואי, בעל השליטה בקבוצת קמן אחזקות, לבין בנק דיסקונט מעכב את הסדר החוב בחברה־הנכדה קמן תעשיות - כך נודע ל"כלכליסט". הפער קיים בחברה הנכדה של קמן אחזקות, קמן תעשיות המוחזקת בידי ישאל ובין היתר מחזיקה בשליטה בחברות פינקלשטיין ובתאת תעשיות.

קמן תעשיות חייבת לבנק דיסקונט 190 מיליון שקל, כשחלק מהחוב מגובה במניות פינקלשטיין (כל מניות השליטה) ותאת תעשיות (חלק ממניות השליטה). דיסקונט דורש 50 מיליון שקל במזומן מאלרואי כדי שיתן את אישורו להסדר בקמן אחזקות, אולם אלרואי מוכן להעמיד ערבות אישית של 25 מיליון שקל - מחצית מהסכום.

דיסקונט עומד בראש ארבעה בנקים המחזיקים בחוב כולל של 209 מיליון שקל (ברמת הסולו) של קמן אחזקות.

החברה חייבת 72 מיליון שקל לדיסקונט, 60 מיליון שקל להפועלים, 60 מיליון ללאומי ו־17 מיליון למזרחי־טפחות. בנק דיסקונט אף מחזיק בחוב כולל של כ־350—400 מיליון שקל כלפי כל חברות בקבוצת קמן.

דיסקונט, שהמו"מ מטעמו מנוהל על ידי אורית אלסטר, ראש החטיבה העסקית הסכים למתווה ההסדר המקורי, שכלל מימוש נכסים אינטנסיבי תוך מחיקה של חלק מהחוב לבנקים, דחייה של חלק מהחוב, והמרתו למניות בשלב מאוחר יותר. אלרואי מכר את השליטה במנדלסון לקובי שלום וקרן רונקו, אולם כשהתקבלה התמורה (65 מיליון שקל) הודיע הבנק כי הוא שוקל מחדש את מתווה ההסדר, בעקבות החוב של קמן תעשיות.

המשבר הנוכחי בשווקים, שפגע בכל מי שביצע רכישות גדולות ערב ירידת המחירים, הוביל את חברות האחזקה למצב שבו הן מתקשות לעמוד בהוצאות מימון גדולות שלקחו על עצמן בשנות הגאות. גם התייקרות האשראי וירידת השווי של החברות בשוק יקשו עליהן להמשיך ולהתקיים בעתיד. קמן היא אחת החברות שנפגעו מכך.

קמן אחזקות, שנסחרת כיום לפי שווי של כ־4.5 מיליון שקל בבורסה לאחר שמנייתה צנחה ב־99% מאז השיא ביוני 2007. החברה מחזיקה כיום קופת מזומנים דלילה של 8.5 מיליון שקל בלבד, עם גירעון של 255 מיליון שקל בהון העצמי.

מעבר למתווה שהציע אלרואי לדיסקונט, הציעה קמן לשאר הבנקים (המחזיקים בחוב סולו של 137 מיליון שקל), פירעון מיידי של 38.9 מיליון שקל. מתוך סכום זה 30.3 מיליון שקל יגיעו מתמורת עסקת מנדלסון, 4.1 מיליון שקל נוספים מפיקדון משועבד של החברה ואת היתרה (4.5 מיליון שקל) יזרים אלרואי באופן אישי. שאר החוב יידחה עד 2014, וחלקו יומר ל־22% ממניות קמן ול־6% ממניות ישאל, חברה־בת של קמן הנסחרת לפי שווי של 51 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות