אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - לקראת המיזוג: קובי לוינסון מחזיר את אורן חנוכה לדש צילום: עמית שעל

בלעדי ל"כלכליסט" - לקראת המיזוג: קובי לוינסון מחזיר את אורן חנוכה לדש

חנוכה, שפרש ב־2011 מתפקידו כמנכ"ל הגמל, ישוב לדש בתפקיד לא רשמי כדי לסייע למנכ"ל הזמני וחברו קובי לוינסון לעצור את המומנטום השלילי שממנו סובל דש ערב המיזוג עם מיטב. חנוכה יעבוד במקביל לאיש שהחליף אותו בתפקיד, דן פנחסי

19.07.2012, 07:04 | רחלי בינדמן

הדרמה סביב המיזוג הצפוי בין בתי ההשקעות דש איפקס ומיטב נמשכת. אורן חנוכה, מנכ"ל הגמל הוותיק של דש שפרש בספטמבר 2011 מתפקידו, עשוי לחזור לבית ההשקעות בתפקיד לא רשמי כדי לסייע למנכ"ל הזמני וחברו הטוב, קובי לוינסון, להחזיר לבית ההשקעות עטרה ליושנה ולעצור את המומנטום השלילי שעמו מתמודד דש בשנה וחצי האחרונות.

בתחילת השבוע, כפי שנחשף באתר "כלכליסט", חזר לוינסון למשרדי דש איפקס בכובע המנכ"ל הזמני של דש עד להשלמת המיזוג הצפוי עם מיטב, שבשליטת משפחת סטפק, ושצפוי להתרחש עוד כמה חודשים. זאת לאחר שלוינסון, שפרש לפני שנתיים מתפקידו כמנכ"ל דש לטובת הקמת פעילות השקעות ברומניה, נעתר לבקשת בעל השליטה בדש איפקס, אלי ברקת, לחזור ולהוביל את בית ההשקעות בחודשים הקרובים תוך הקפאת המיזם במזרח אירופה. חזרתו של לוינסון הבשילה לאחר שידין ענתבי, שהחליף את לוינסון בתפקידו, ביקש לעזוב את דש באופן מיידי על רקע ההחלטה למנות את אילן רביב, כיום מנכ"ל מיטב, כמנכ"ל בית ההשקעות הממוזג.

קובי לוינסון, צילום: עמית שעל קובי לוינסון | צילום: עמית שעל קובי לוינסון, צילום: עמית שעל

בסמוך לעזיבתו של לוינסון לפני שנתיים, הודיע גם חנוכה לברקת, על כוונתו לפרוש מתפקידו. בדומה ללוינסון, גם חנוכה נמנה עם המנהלים המתוגמלים ביותר של דש איפקס, כשאת כספו עשה בחסד. הוא מונה לתפקיד מנכ"ל חברת הגמל של דש במרץ 2004, אז ניהלה דש בקופות הגמל שלה נכסים בהיקף של 3.2 מיליארד שקל.

בסוף 2009 כבר ניהלה חברת הגמל של דש יותר מ־19 מיליארד שקל, במידה רבה בזכות הצמיחה האורגנית שהוביל. בדרך הספיק חנוכה להפוך למיליונר, כשבאוגוסט 2008 מכר אופציות שהחזיק ושלשל לכיסו 18 מיליון שקל.

את דש עזב בספטמבר האחרון לאחר שזכה בשנים 2005–2010 לשכר בעלות כוללת של יותר מ־21 מיליון שקל. לוינסון וחנוכה נתפסו הן בבית והן מחוצה לו כצוות מנצח, כשבשבע השנים שעד סוף 2010 התברג דש שנה אחר שנה בראש טבלת המגייסים בקופות הגמל.  

אלא שבשנת 2011 התמודדה חברת הגמל של דש עם השנה החלשה בתולדותיה. באותה שנה העבירו לקוחות הגמל של דש יותר מחצי מיליארד שקל למתחרים. ענתבי ודן פנחסי, שמונה להחליף את חנוכה כמנכ"ל הגמל, לא הצליחו לעצור את שטף העזיבות גם השנה, ובחמשת החודשים הראשונים של השנה העבירו הלקוחות סכום אדיר של 665 מיליון שקל למתחרים.

אלי ברקת ועידו נויברגר, מנכ"ל דש איפקס, החברה־האם הציבורית של דש, רואים בלוינסון כסוג של ג'וקר שעשוי להצליח להחזיר את דש לתפארת שנים עברו, ולו בחודשים הספורים שבהם יחזור לתפקיד. לוינסון נעתר לחזור בעיקר כדי לסייע לבית שאותו הוביל שנים ארוכות לעבור בשלום את המיזוג ולשמש כ"קולם" של העובדים בהליך המורכב שייאלץ לשלוח חלק מהם הביתה. אך עם זאת, לוינסון מתכנן לעשות כמה מהלכים שעשויים לייצר השפעות חיוביות לטווח ארוך, ולצורך כך הוא קרא לחברו הטוב - חנוכה - שכבר הוכיח את יכולותיו בדש. ככל הנראה, חנוכה לא יחזור לתפקיד רשמי בתוך דש, כשבדומה ללוינסון מדובר בחזרה זמנית של חודשים קצובים.

אחת השאלות היותר מעניינות בעקבות המהלך הצפוי היא כיצד יראה דן פנחסי את חזרתו של המנכ"ל המוכשר לשעבר של קופות דש לתמונה. פנחסי, גם הוא מנהל ותיק ומוכשר בענף, הוא מינוי של ענתבי. לדש הגיע פנחסי לאחר שניהל את חברת קופות הגמל והפנסיה של כלל ביטוח, השנייה בגודלה בענף מאז שנת 2006. פנחסי הביא איתו ניסיון ארוך טווח בתחום הגמל והפנסיה, כשאת דרכו החל בחברת הביטוח מגדל. בשנת 2002 מונה למנכ"ל קרן הפנסיה של חברת הפניקס וב־2004 הגיע לכלל, שם כיהן תחילה כמנהל שיווק ומכירות של אגף הפנסיה, לפני שעבר, כאמור, לנהל את הגמל והפנסיה. הוא נחשב כאיש שיווק ומכירות מהמעלה הראשונה, ויש לו קשר מצוין עם זרוע ההפצה המרכזית של הגמל וקרנות ההשתלמות - סוכני הביטוח.

לא ברור כיצד יעבוד פנחסי במשולש הזה ביחד עם חנוכה ולוינסון. עם זאת, בדש רואים בפנחסי כשחקן מפתח ומקווים לראות אותו גם לאחר המיזוג עם מיטב, כמנכ"ל חברת הגמל הממוזגת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות