אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קו מנחה: המוסדיים איימו, הסכם השכר נפל

קו מנחה: המוסדיים איימו, הסכם השכר נפל

מנכ"ל קו מנחה, אבי בגס, נאלץ להוריד את מסדר היום של אסיפת בעלי המניות את הסכם השכר של אחיו, עקב התנגדותם של ילין לפידות, מגדל ועילדב

19.07.2012, 07:05 | רחלי בינדמן

מחלוקת בין בעלי המניות של חברת קו מנחה צף על פני השטח על רקע בקשת החברה לאשר לגבי בגס, אחיו של המנכ"ל ובעל השליטה בחברה אבי בגס, הסכם מתן שירותים במסגרתו יזכה לתשלום של כ־34 אלף שקל עבור חמישים שעות ייעוץ חודשיות. בקשה זו ירדה מסדר היום של האסיפה לאחר שנודע כי ההסכם לא צפוי להיות מאושר בקרב בעלי מניות המיעוט.

אבי בגס אבי בגס אבי בגס

מחזיקי המניות העיקריים בקו מנחה הם משפחת בגס, בעלת השליטה המחזיקה ב־50% מהחברה, חברת עילדב, שבשליטת רוני שטרנבך המחזיקה ב־15.5%, לאחר שמכרה במרץ האחרון 10% מאחזקותיה בקו מנחה לחברת הביטוח מגדל, כלל ביטוח המחזיקה 12% וילין לפידות שמחזיק כ־5% נוספים. יתר מניות החברה מוחזקות על ידי הציבור.

ל"כלכליסט" נודע כי חברת הייעוץ לגופים מוסדיים אנטרופי המליצה להצביע בעד אישור הסכם השכר, אלא שמגדל וילין לפידות החליטו לפעול בניגוד להמלצת אנטרופי ולהתנגד להצעה, בעוד שבכלל תכננו להצביע בעד. מאחר שגם עילדב התכוונה להתנגד, החליטו בקו מנחה להוריד את נושא הדיון בשכרו של בגס מסדר היום של האסיפה.

הסיבה להתנגדות של מגדל וילין לפידות להצעה אינה רק השכר הגבוה לעבודה בהיקף של כ־25% משרה - כאשר ביתרת זמנו מנהל גבי בגס את יפעת החברה הפרטית של המשפחה. בנוסף לכך, לקו מנחה היסטוריה של חלוקת הדיבידנדים קבועה, אחת לחצי שנה, שהיוותה בסיס להשקעותיהם של חלק מהמוסדיים בחברה. אלא, שלאחרונה ובאופן מפתיע הפסיקה החברה לחלק דיבידנדים ולטענת המוסדיים אין זה הולם שבעלי השליטה ימשכו שכר במקום לבצע חלוקת דיבידנד לכלל בעלי המניות.

מנגד, בסביבת החברה והמנכ"ל, אבי בגס, הועלו טענות כי את מי שהוביל את ההתנגדות להסכם השכר הייתה עילדב. זאת, על רקע אסיפת בעלי מניות שכינסה קו מנחה בשבוע שעבר לבקשתה של עילדב, שבמסגרתה נידונה מדיניות הדיבדנד של החברה.

בסביבת קו מנחה טוענים כי הסיבה האמיתית להתנגדות עילדב היא התקררות יחסים בין שטרנבך לבגס ורצונה של עילדב למכור את אחזקותיה הנותרות בחברה. נציין כי בעבר, כאשר החזיקה עילדב ב־25% מקו מנחה ובמקביל החזיק אבי בגס 8% מעילדב, דרשה רשות ני"ע מעילדב להימנע מהצבעות בעסקאות בעלי עניין מחשש לתיאום בין בגס לשטרנבך. כיום, לאחר שמכרה עילדב 10% ממניות קו מנחה למגדל, מאפשרת לה רשות ני"ע להצביע באסיפה.

אולם, עילדב לבדה לא היתה מהווה גוש חוסם, שכן לפי תיקון 16 לחוק החברות נדרש רוב בקרב בעלי מניות המיעוט כדי לאשר עסקאות בעלי עניין. לכן, די היה בכך שהמוסדיים, מגדל, כלל וילין יצביעו בעד, או יתנגדו, על מנת להכריע את גורל ההסכם.

מקו מנחה נמסר בתגובה כי "הנושא הורד מסדר היום לאור בחינה מחודשת שלו בחברה".

מעילדב נמסר כי אין ברצונה להגיב על הידיעה, אך הוסיפו כי הגופים המוסדיים הם אלו שהכריעו את הכף בנושא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות