אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנליסטים ממליצים: היערכו לגל התייקרויות של מוצרי המזון צילום: shutterstock

אנליסטים ממליצים: היערכו לגל התייקרויות של מוצרי המזון

הדבר נובע בעיקר מגל החום הקיצוני שפוגע בגידולי התירס בארה"ב; במקביל נרשמת עלייה במניות יצרני הדשנים וירידה אצל יצרני המיכון החקלאי

21.07.2012, 12:16 | סוכנויות הידיעות

חום קיצוני ובצורת במערב ארה"ב, יצואנית התירס הגדולה בעולם, גורמים לפגיעה ביבולים ולחשש ממחסור עולמי. הדבר מתמרץ חקלאים ממקומות אחרים להשקיע בגידולים שבהם יש מחסור, אך בכל הנוגע לתירס ולסויה, יהיה קשה לפצות על הפגיעה ביבולים בשל נתח השוק העצום של ארה"ב. לפיכך, משקיעים רבים מהמרים על מחסור במזון ובמים.

מחירי התירס מתקרבים לרמת שיא של 8.5 דולר לבושל, זאת על רקע הבצורת הקשה ביותר שידע מערב ארה"ב מאז 1956. היוני האחרון היה החודש הרביעי החם ביותר בתולדות המדינה מאז 1880, ומאחר שארה"ב מספקת קרוב למחצית מתצרוכת התירס עולמית, יש לכך השפעה גדולה על השווקים הבינלאומיים. האנליסטים צופים כי תנאי מזג האוויר יתורגמו גם למחירים קמעונאיים וממליצים לציבור להיערך לגל התייקרויות.

סויה. רושמת מחירי שיא, צילום: בלומברג סויה. רושמת מחירי שיא | צילום: בלומברג סויה. רושמת מחירי שיא, צילום: בלומברג

אבל האנליסטים מציינים כי לא מדובר רק במזג האוויר אלא גם בתהליכים דמוגרפיים. "הרעב והצמא יתגברו. לא ניתן לשלש את אוכלוסיית האדם, ולהעלות את רמת החיים של כולם ללא תוצאות", אומר ג'רמי גרנת'אם, ממייסדי חברת ניהול GMO בע"מ.

יחד אם זאת, האנליסטים מציינים שהחוזים העתידיים לא תמיד משקפים רק את הציפיות בנוגע ליבולים אלא משקללים עוד נתונים דוגמת ציפיות השוק, מחירי הדשנים ותנאי ההעסקה במגזר החקלאי. בינתיים הם ממשיכים לאותת על בעיות בשוק המזון העולמי. שלשום (ה') הגיעו מחירי התירס והסויה לשיא ועקפו את רמות המחיר שנרשמו במהלך משבר המזון הקודם בשנת 2007, אז על רקע גל ההתייקרויות נרשם מחסור במוצרי מזון בסיסיים בכ-30 מדינות. מחירי החיטה עדיין לא הגיעו לשיא, אבל גם היא התייקרה ב-50% במהלך חמשת השבועות האחרונים.

על רקע העלייה במחירי המזון נרשמת גם עלייה במניות של יצרני דשנים. כך עולות מניות של חברות כמו מונסנטו, פוטאש, מוזאיק ואחרות, שמגדילות את מכירת הזרעים העמידים לתנאי יובש. מנגד מי שסובל הן חברות לייצור מיכון חקלאי שנרכש פחות בתקופות של משברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות