אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר, רשות ני"ע והפיקוח על הבנקים שוקלים: הגבלת נתח השוק של רואי החשבון צילום: shutterstock

האוצר, רשות ני"ע והפיקוח על הבנקים שוקלים: הגבלת נתח השוק של רואי החשבון

מדובר בהגבלה בסקטורים מסוימים בלבד; כן נשקלת רוטציה בין רואי החשבון של הבנקים והקמת גוף פיקוח על עבודתם

21.07.2012, 14:38 | הדר קנה

משרד האוצר, הרשות לניירות והפיקוח על הבנקים בוחנים שינויים רגולטוריים בענף ראיית החשבון. בין השינויים: רוטציה בין רואי החשבון של הבנקים, הגבלת נתח השוק של רואי החשבון בסקטורים מסוימים והקמת גוף פיקוח על עבודתם. כך עולה ממכתב תשובה ששלחו המפקח על הבנקים דודו זקן, הממונה על שוק ההון, פרופ' עודד שריג, ויו"ר הרשות לניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, ליו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ'.

מכתב התשובה נשלח ליחימוביץ' ביום חמישי האחרון. זאת לאחר שבחודש אפריל פנתה יחימוביץ' לרגולטורים בנוגע לריכוזיות בענף - בעקבות הערת קרן המטבע העולמית על כך, שמשרד ראיית חשבון אחד (סומך חייקין) מבצע ביקורת חשבונאית כמעט על כל הבנקים בישראל ועל מרבית נוטלי האשראי במגזר העסקי. קרן המטבע המליצה למפקח על הבנקים לטפל בכך מיידית, ולהתיר את המונופול.

לאחר דיונים ארוכים השיבו זקן, שריג והאוזר מכתב מפורט ליחימוביץ' והודיעו שהם בוחנים את הצעדים הבאים: הסדרת רוטציה בין משרדי רואי חשבון המבקרים את פעילותם של הגופים בענף הפיננסים, ובכלל זה בנקים, בתי השקעות וחברות ביטוח; הגבלת נתח השוק של משרדי רואי החשבון הפועלים בסקטורים מסוימים; הקמת גוף פיקוח על עבודת רואי החשבון שמבקרים תאגידים ציבוריים (בדומה ל- PCAOB); הבהרת והחמרת כללי אי התלות ותקני הביקורת החלים על רואי החשבון המבקרים את הגופים הפיננסים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות