אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוקרים פיתחו תוכנת הדמייה ממוחשבת לתא צילום: שאטרסטוק

חוקרים פיתחו תוכנת הדמייה ממוחשבת לתא

חוקרי אוניברסיטת סטנפורד מייעדים את התוכנה לשימוש בחקר התא וכן לייצור תרופות ייעודיות ללא צורך בניסויים ארוכים על תאים חיים במחלות כגון סרטן ואיידס

21.07.2012, 16:47 | רפאל קאהאן

חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד בארה"ב הודיעו אתמול (ו') כי הם הצליחו ליצור מודל תוכנה אשר מייצר סימולציה של התא, במקרה הזה של בקטריה בשם מיקופלסמה ג'ניטליום. החוקרים הסבירו כי בעזרת הסימולציה ניתן יהיה לזרז ניסויים אשר בשימוש על תאים חיים היו דורשים הרבה יותר זמן.

צוות המחקר בחר בבקטריית המיקופלסמה בגלל הפשטות שלה, המודל שלה דורש 28 מודולים אלגוריתמים על מנת לייצג את כל אחת מפעולות התא. "המטרה שלנו לא הייתה להבין את הבקטריה הזו במיוחד, אלא להבין את הביולוגיה באופן כללי" כך סיפר חבר הצוות ג'ונתן קר.

מ. ג'ניטליה אולי מכילה רק 525 גנים, אך נדרשו יותר מ-1,900 פרמטרים על מנת לייצר הדמייה מדוייקת של כל התהליכים שמתרחשים בתוכה.

התוכנה כבר הספיקה לנפק לביולוגים כמה אבחנות מעניינות על פעולת התא. למשל: נמצא כי למרות שזמן הפעילות של המחזור המטבולי של התאים דומה לרוב מתא לתא, תתי המחזורים לעומת זאת שונים לגמרי.

הסימולציה הזו מעניקה לחוקרים אפשרות לחלון שדרכו יוכלו הביולוגים ל"הציץ" באופן ישיר על התהליכים שמניעים את התאים ובסופו של דבר שגורמים לעולם החי להתקיים. כמו כן היא תקדם ייצור של תרופות למחלות כגון סרטן אשר נגרמות באופן ישיר עקב שיבוש בפעילות של התאים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות