אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתאוששים מטראומת פייסבוק: הנפקה מוצלחת לאתר הנסיעות קיאק צילום: בלומברג

מתאוששים מטראומת פייסבוק: הנפקה מוצלחת לאתר הנסיעות קיאק

הצניחה במניית הרשת החברתית גרמה לחברות הייטק שונות לדחות את יציאתן לבורסה, אך שוויו של אתר הנסיעות זינק ליותר ממיליארד דולר

22.07.2012, 16:10 | יוסי גורביץ
אתר הנסיעות המקוון Kayak יצא להנפקה פומבית ראשונה בסוף השבוע, כשהמניה תומחרה ב-26 דולר ליחידה. החברה מכרה 3.5 מיליון יחידות, וגייסה בכך 91 מיליון דולר. השווקים הגיבו בחיוב להנפקה: ביום ההנפקה עצמו (ה') עלתה המניה ב-14%, ושלשום כבר עמדה העליה על 23%, כשמחיר המניה מטפס למעט יותר מ-33 דולר -  ומעניק לקיאק שווי שוק של יותר ממיליארד דולר.

הנפקת קיאק היא הראשונה של חברת טכנולוגיה בארה"ב, מאז הנפקתה המאכזבת של פייסבוק במאי השנה. מניית פייסבוק ממשיכה לשקוע הרבה מתחת למחיר הראשוני שלה, ולהנפקה נקשרו דיווחים על התנהלות בעייתית לכאורה של פייסבוק ושל הבנקים שאחראים ליציאה לבורסה. לפי חלק מהטענות הבנקים עדכנו רק לקוחות נבחרים שפייסבוק מכניסה משמעותית פחות משטענה.

ההנפקה הכושלת של פייסבוק לוותה בירידות בשוויין של חברות טכנולוגיה אחרות שהונפקו לאחרונה. בולטות בהן חברת המשחקים זינגה - התלויה במידה רבה בפייסבוק - וחברת הדילים המקוונים גרופון.

מגמה זו גרמה לקיאק לדחות את הנפקתה, שתוכננה במקור לתחילת יוני. אנליסטים העריכו אז כי צניחת מניית פייסבוק הרתיעה את המשקיעים מלשלם מחירים גבוהים עבור מניית חברה שחוסנה הכלכלי אינו ברור.

בשנה הפיסקלית שהסתיימה במרץ 2012, הכניסה קיאק 245 מיליון דולר והרוויחה 17.5 מיליון לאחר מס. ברבעון שהסתיים באותו חודש הכניסה קיאק 73.3 מיליון. החברה גייסה עד כה ממשקיעים כ-223 מיליון דולר. על פי המדד המקובל, שלפיו שוויה של חברה נאמד ברווחיה כפול עשר, הערכת השווי של קיאק גבוהה גם היא משמעותית מערכה הריאלי - 175 מיליון דולר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות