אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרווחים של ברצלונה בעונת 2010/11: 48 מיליון יורו צילום: איי אף פי

הרווחים של ברצלונה בעונת 2010/11: 48 מיליון יורו

הייתה זו אחת העונות הפיננסיות הגדולות בתולדות הבלאוגראנה, אם לא הגדולה מכולן

22.07.2012, 16:42 | רונן וודלינגר

על המגרש היתה זו עונה מאכזבת עבור ברצלונה, שאיבדה את תואר האליפות לריאל מדריד והודחה בחצי גמר ליגת האלופות על ידי צ'לסי. אולם מבחינת מנהלי החשבונות של המועדון, כך מתברר, היתה זו אחת העונות הגדולות בתולדות הבלאוגראנה, אם לא הגדולה מכולן.

ביום שישי האחרון הציג סגן הנשיא לעניינים כספיים, חאבייר פאוס, את התוצאות של ברצלונה בעונת 2012-13. לפי פאוס, ברצלונה סיימה את העונה עם הרווח הגדול בתולדותיה – 48.8 מיליון יורו, שהם 20 מיליון יותר מהתחזיות המוקדמות – וזאת לאחר שנתיים שבהן סיימה בארסה את העונה בהפסד. בסך הכל רשם המועדון בעונה החולפת הכנסות בהיקף של 494.9 מיליון יורו (גידול של 21.5 מיליון יורו לעומת אשתקד), למול הוצאות בהיקף של 441.1 מיליון יורו (30 מיליון יורו פחות מאשר בעונה שעברה).

שחקני ברצלונה. חסכו 12 מיליון יורו בבונוסים, צילום: איי פי שחקני ברצלונה. חסכו 12 מיליון יורו בבונוסים | צילום: איי פי שחקני ברצלונה. חסכו 12 מיליון יורו בבונוסים, צילום: איי פי

לדברי פאוס, הגידול ברווחים נבע מצד אחד מהצמיחה בהכנסות מיום משחק (כרטיסים, מכירות באצטדיון) וממכירת מוצרים נלווים של הקבוצה ברחבי העולם. שני הסגמנטים הללו רשמו בעונה שעברה עלייה של 11%. מצד שני, אובדן התארים אפשר לקבוצה לחסוך 12 מיליון יורו שהיה עליה לשלם לשחקנים כבונוסים במקרה של ניצחון. כדי שלא ייווצר הרושם כאילו מישהו בבארסה עוד מרוצה חלילה מן ההפסדים, מיהר פאוס לציין כי אובדן התארים הביא איתו הפסדים בהכנסות מספונסרים, וכי גם ההכנסות מימי משחק וממוצרים נלווים היו יכולות להיות גבוהות יותר לו בארסה היתה ממשיכה עד השלבים האחרונים. בנוסף, הודה פאוס כי ההכנסות מתחום המדיה, ובעיקר מזכויות שידור, הגיעו בעונה האחרונה לשיא, וכי הן לא צפויות לעלות בשנים הקרובות. 

בשורה טובה נוספת נוגעת לחובות הגדולים שמעיקים על בארסה, ואשר מטרידים את הנשיא סנדרו רוסיי מאז שנכנס לתפקידו. בעונה האחרונה הצטמצם החוב הכולל של ברצלונה ב-30 מיליון יורו, והוא עומד כעת על 335 מיליון יורו, "נתון שבכוונתנו לצמצם ב-200 מיליון יורו נוספים בשנתיים שלוש הבאות", מסר פאוס. כדי לעמוד ביעד הזה מתכוונים בבארסה להקפיד על מדיניות רכש סולידית (40 מיליון יורו בלבד בשנה) ולעמוד גם בשנים הקרובות ביעד רווח של 50-25 מיליון יורו. 

פאוס הוסיף כי הרווחים הושגו מבלי שהקבוצה תיאלץ להיפרד מכוכבים משמעותיים. מאידך, רכישת ששחקנים – הכוונה לססק פאברגאס ואלכסיס סאנצ'ז, שעלו במשותף כ-70 מיליון יורו – עלתה על הכוונות המוקדמות של ההנהלה.

במה שנוגע למשכורות השחקנים, הרי שסעיף השכר הכולל בכל מחלקות המועדון צומצם מעט העונה, והסתכם ב-298 מיליון יורו, נתון שצפוי, לפי פאוס, להיות יציב בשלוש העונות הקרובות. פאוס ציין כי מדובר בהישג כיוון ששיעור ההוצאה הנוכחי על משכורות מכלל ההוצאות של המועדון - 61% - מתקרב לשיעור שנחשב אופטימלי - 55%. 

בנוגע לעונה הבאה נראה כאילו קבוצות הצמרת בספרד לא שמעו על המשבר הכלכלי. התקציב של בארסה לעונת 2012-13 צפוי לעמוד על 490 מיליון יורו – 10 מיליון יורו פחות מזה של ריאל מדריד. 

חזרה למגרש: בעוד יומיים (ג') תתחיל בארסה את משחקי ההכנה שלה לקראת העונה הבאה. ואולם בניגוד לשנים הקודמות תוותר ברצלונה על מסעות משחקי ראווה חוצי יבשות, ותקיים משחקי אימון כמעט אך ורק באירופה. מדובר במהלך שבו התחיל המאמן הקודם, פפ גווארדיולה, ואשר מחליפו, טיטו וילאנובה, ממשיך ביתר שאת. 

לצד האוהדים של מסי והחברים ברחבי העולם, גם מחלקת הנהלת החשבונות של המועדון יכולה לחוש מאוכזבת מההחלטה של המאמן. רק לפני שנה הוליד מסע המשחקים שקיימה הקבוצה הכנסות של יותר מ-14 מיליון יורו – 8 מיליון יורו משלושה משחקים בארצות הברית ועוד 6.2 מיליון יורו מחמישה משחקים באירופה. אלא שלמרות ההצלחה הכלכלית, גווארדיולה לא אהב את הנסיעות הארוכות ואת מזג האוויר החם במערב ארצות הברית, שפגע לדעתו בהכנות של הקבוצה. וילאנובה ממשיך כאמור באותה עמדה, והקבוצה תקיים ארבעה משחקי ידידות ביבשת הישנה: נגד המבורג (בגרמניה), נגד פריז סן-ז'רמן (בצרפת), נגד מנצ'סטר יונייטד (בשוודיה), נגד דינמו בוקרשט (ברומניה) ועוד משחק נגד נבחרת שחקנים מרוקאיים (בטנג'יר שבמרוקו).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות