אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גלישה בכל מקום: בזק מקימה ללקוחותיה רשת חופשית כלל-ארצית צילום: אוראל כהן

גלישה בכל מקום: בזק מקימה ללקוחותיה רשת חופשית כלל-ארצית

החברה יוצאת בתוכנית שבמסגרתה כל לקוח יקצה חלק קטן מרוחב הפס שלו, ובתמורה יקבל את האפשרות להתחבר ברחבי הארץ - ללא מגבלה של זמן או רוחב פס. החברה מקווה שהפרויקט יגיע למאות אלפי גולשים בתוך מספר חודשים

24.07.2012, 10:38 | הראל עילם

בזק הכריזה היום (ג') על מהלך משמעותי בעולם התקשורת הישראלית: הקמת רשת WiFi פתוחה וחופשית ללקוחות בזק בכל רחבי הארץ. הדבר יאפשר למשתמשים להתחבר לרשת הפתוחה כל מקום בישראל ולגלוש דרך טלפונים חכמים, טאבלטים ומחשבים ניידים ללא מגבלה של זמן, רוחב פס או עלות נוספת.

לקוח שיבחר להצטרף לתוכנית ישלם רק על האינטרנט בביתו, ובשאר הזמן יוכל לגלוש בהתאם לזמינות בכל אזור. השירות יחל להיות זמין מהיום, והחברה מקווה שהפרויקט יגיע למאות אלפי גולשים בתוך מספר חודשים. החברה הציגה את היוזמה במסיבת עיתונאים בתל אביב. ההשקה מלווה באפליקציה לאנדרואיד (שתגיע בהמשך גם למכשירי אפל), המאפשרת למשתמש לראות מפה דינמית עם הנקודות החמות הזמינות באזור.

הרשת תעבוד במודל של מיקור המון: במקום להקים תשתית יעודית ולפרוס נתבי בזק ברחבי הארץ, בזק תשתמש בנתבים של לקוחותיה. כל לקוח שיצטרף יקצה באופן מאובטח חלק קטן מרוחב הפס שלו, ובתמורה לכך יקבל את האפשרות להתחבר לרשת מכל מקום. יש כיום 850 אלף רשתות WiFi של בזק ברחבי הארץ.

החברה תקדם את הרשת החדשה תחת הסלוגן "האינטרנט האלחוטי החברתי הראשון". הרשת הפתוחה והפומבית גם תתוגבר, מעבר לנתבים של לקוחות בזק ברחבי הארץ, באמצעות נתבים המוצבים במספר רשתות קמעונאיות כגון באג, המשביר לצרכן, פיצה האט, רנואר, תחנות דלק ועוד.

אבי גבאי, מנכ"ל בזק: "יש כיום תפיסה רווחת שהכל איטי. שמדברים על שוק הסלולר והתקשורת, אנשים דיברו על מחירים ועל חבילות, אבל לא על שירותים. אנחנו היום לא מדברים על מחירים, כי אין כאן מחירים. במקום זאת, אנחנו מאפשרים ללקוחות ליצור רשת פתוחה חדשה ולחלק ביניהם את המשאבים שלהם."

 
בזק בחנה את הטכנולוגיה בחודשים האחרונים במספר קבוצות מיקוד ברחבי הארץ. "על מנת לקחת את השוק קדימה, הוא צריך להיות חופשי, ואי אפשר לדבר רק על מחירים. אנחנו רוצים להגדיר את הסטנדרט בתחום, ומאמינים שהדרמה הגדולה בשוק האינטרנט עוד לפנינו", אמר גבאי.

"אי אפשר לדבר רק על מחירים". אבי גבאי, מנכ"ל בזק, צילום: אוראל כהן "אי אפשר לדבר רק על מחירים". אבי גבאי, מנכ"ל בזק | צילום: אוראל כהן "אי אפשר לדבר רק על מחירים". אבי גבאי, מנכ"ל בזק, צילום: אוראל כהן

הנתבים ישודרגו

מתוך 1.5 מיליון לקוחות NGN יש ל-850 אלף נתבי WiFi, מה שמוגדר על ידי בזק כאחד מאחוזי החדירה הגבוהים בעולם. לקוחות אלו, בעלי 2.5 מגה-ביט ומעלה, יוכלו לבחור להירשם לרשת הפתוחה של בזק. הנתב שלו יפתח לשימוש משתמשים אחרים, והלקוח יקבל שם משתמש וסיסמה שיאפשר לו לגלוש דרך בכל אחד מהנתבים הפתוחים האחרים בארץ. בפועל, מדובר במודל כלכלי שיתופי.

לקוחות בעלי חבילות גלישה של 15 מגה-ביט לשניה יקצה 2 מגה-ביט מרוחב הפס שלו ומתחת לכך 1 מגה-ביט. בזק הקצתה לפרויקט מיליוני שקלים (הסכום המדויק לא נמסר), ותשדרג נתבים ישנים של לקוחות ותיקים. בגלל מגבלות רגולציה, בזק אינה יכולה לפי שעה להשיק נקודות חמות משל עצמה, או להגדיל את רוחב הפס שיקצו המשתמשים.

תהליך ההרשמה ובדיקת התאימות של התשתית והנתב יהיה זמין דרך אתר בזק. אם התשתית והנתב אינם מתאימים, לקוחות יקבלו אוטומטית נתב חדש, שיישלח אליהם הביתה. בזק גם מבטיחה להמשיך ולתגבר את רשת ה-WiFi שלה באירועים המוניים, כפי שעשתה בין השאר באירועי הלילה הלבן של עיריית תל אביב.

פיראטים? כדאי להיזהר

לפי בזק, 75% מכל הטאבלטים שנמכרים כיום כוללים אפשרות לגלישה דרך WiFi בלבד, והיא רואה זינוק בתעבורת המידע. החברה מציינת כי פרויקטים דומים קיימים ברחבי העולם, ויש רשתות של מאות אלפי נקודות חמות באירופה ובמקומות אחרים. "אין עדיין חבילת גלישה לא מוגבלת, כולן מוגבלות לכמה גיגה", נאמר במסיבת העיתונאים. "מעבר לכך, בעתיד, אין שום דרך שבה רשתות הסלולר יוכלו לספק את הדרישה ההולכת והגדלה למידע. לרוב הטאבלטים והמחשבים הניידים אין גישה לסלולר".

כשנשאלה החברה על הורדת קבצים לא-חוקיים דרך הרשתות, ענו נציגיה: "גם היום יש רשתות פתוחות המאפשרות הורדת חומרים כאלו. יש לנו מנגנון שיסייע לנו להתמודד עם התופעה. כל נקודה פתוחה תמוספר ואתה חייב להזדהות כאשר אתה מתחבר אליה. אז תהיה לנו אפשרות, בשיתופי פעולה עם ספקית האינטרנט, לנסות ולאתר משתמשים כאלו".

הגלישה הפתוחה תתבצע על גבי רשת SSID נפרדת שתפעל על הנתב הביתי של כל משתמש שיתחבר לשירות. שתי הרשתות יהיו מאובטחות, ומשתמשים מזדמנים לא יוכלו להתחבר לרשת הפרטית והביתית של כל משתמש. החברה גם מבטיחה לנהל צעדים של אימות משתמשים, בקרת גישה והקצאת טווחי כתובות שונים על מנת להבטיח שהגלישה הציבורית תהיה בטוחה לחלוטין גם לגולשים המזדמנים וגם לגולשים הביתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

31 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

31.
הסבר ודיוק בעובדות
מדובר ב-SSID שונה, כאשר הנתב מקצה ב-DHCP טווח כתובות שונה (192.168.0 לעומת 10.0.0.), וללא אפשרות גישה לממשק הניהול מהרשת המשנית (של ה"אורחים"). כמו כן החיבור הראשוני מפנה רק לדף נחיתה של השרות pwcaptive.bezeq.co.il ורק מי שמזדהה שם עם השם והססמה של "בזק אישי" שלו יכול לגלוש בפועל. לגבי הסלולרי - לא לכולם יש חבילות גלישה. לא כל חבילות הגלישה הן unlimited - למעשה כמעט כמעט כל החבילות שנקראות כך הן לא כאלה, הן למעשה flat-rate כלומר תשלום אחיד ללא קשר לצריכה. בהרבה מקרים ישנה מגבלה של 1 / 2 / 3 גיגה שאחריה יש האטמה משמעותית, חסימת גלישה או קנס כספי. גם אם המכשירים של היום יכולים להתמודד עם צריכה גבוהה של תעבורה, האנטנות הסלולריות לא יכולות לספק את הצריכה הזאת. תמיד תהיה עדיפות לתקשורת קווית בהקשר של רוחב פס וניהול צריכה.
אלון , דרום  |  12.04.13
30.
ל 23. זה לא כל כך פשוט. אם הם מקצים כתובות ip על בסגמנט אחר אז לא יראו את הקבצים שלך
סגמנט אחר, הכי קל להסביר כך שיש שוני בטווח הכתובות לא רק במספרים שנמצאים הכי מימין בכתובת האי פי שלך, אלא גם במספרים משמאל לנקודה. כמובן שעדיין אפשר לפרוץ. שתי הרשתות יושבות על אותו ראוטר, עם ממשק ניהול משותף. אבל אם הן לא יושבות על אותו סגמנט ואותה סאבנט אז יש הפרדה בינהן והמשתמש הרגיל לא יוכל לגשת מאחת לשניה
אלעד  |  25.07.12
29.
לפני 5 שנים היתה הצדקה ליוזמה כזו...היום לכל אחד יש סלולרי עם חבילת גלישה
כל המיזמים של WIFI ברכבת, בעיר וכו' אחרו את זמנם ב-3 חודשים... היום כאשר בפחות מ-100 ש"ח מקבלים כחלק מחבילת הסלולר גם חבילת גלישה, ניתן לגלוש מהטלפון הנייד או מהמחשב הנייד או הטבלט דרך הטלפון בכל מקום. המיליונים שמשקיעות העיריות או הרכבת במיזמי ה-WIFI פשוט מיותרים. אותו דבר גם לגבי המיזם של בזק...זה תופס כותות אבל ממש לא צריך את זה.
מאוחר ומיותר  |  25.07.12
27.
אבל אם אין ראווטר אלחוטי של בזק?
אם יש לי ראווטר אלחוטי שקניתי ב250 שקל לבד בחנות ואילו חיברתי את המודם המעפן של בזק, במקום לשלם להם כל חודש על הראווטר הקסום שלהם שעושה בדיוק את אותו הדבר, אז אני לא אוכל להשתמש בשירות הזה? או שיספקו לי ראווטר אלחוטי חינם (ואז יהיה לי 2 ויהיה לי קליטה בכל הבית, שווה)
24.07.12
לכל התגובות