אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ה-NCAA קנס את פן סטייט ב-60 מיליון דולר צילום: אם סי טי

ה-NCAA קנס את פן סטייט ב-60 מיליון דולר

ארגון ספורט הקולג'ים הטיל את הקנס הגדול בהיסטוריה שלו על תכנית הפוטבול של מכללת פן סטייט, בעקבות השערורייה החמורה ביותר בהיסטוריית הספורט של האוניברסיטאות האמריקאיות

24.07.2012, 15:19 | סוכנויות הידיעות

ה-NCAA (ארגון ספורט הקולג'ים הלאומי) הטיל אתמול (ב') קנסות ועונשים על תכנית הפוטבול של מכללת פן סטייט, בעקבות השערורייה החמורה ביותר בהיסטוריית הספורט של האוניברסיטאות האמריקאיות. אף שפסיקת ה-NCAA לא היוותה מכת מוות למחלקת הפוטבול של המכללה, התקשורת מדווחת כי העונשים למעשה עושים הכל מלבד להוביל לסגירת את המחלקה לגמרי.

הסנקציות הוטלו לאחר שבחודש שעבר ג'רי סנדוסקי, מתאם ההגנה לשעבר בפן סטייט, הורשע בהתעללות מינית בילדים, לעיתים בקמפוס עצמו. חקירה שערכה המכללה ופורסמה בתחילת החודש מצאה כי המאמן האגדי ג'ו פטרנו ובכירים נוספים העלימו עין במשך שנים מההאשמות שהועלו נגד סנדוסקי. פטרנו הלך לעולמו בינואר.

ב-NCAA החליטו למחוק את כל הניצחונות של קבוצת הפוטבול בתקופת כהונתו של פטרנו בין  1998 ל-2011. הגוף המנהל של הספורט באוניברסיטאות באמריקה הטיל גם קנסות בסכום חסר תקדים של 60 מיליון דולר, השעיה למשך ארבע שנים מהמשחקים בסיום העונה, הפחתה של 20 מלגות בכל עונה למשך ארבע שנים וחמש שנים על תנאי.

הפסל של ג הפסל של ג'ו פאטרנו. ב-NCAA טענו כי הקנס של 60 מיליון דולר מקביל להכנסה שנתית של הקבוצה, וישמש להקמת קרן לתמיכה בתכניות ברחבי ארה"ב שמטפלות בילדים שעברו התעללות מינית | צילום: אם סי טי הפסל של ג

נשיא ה-NCAA מארק אמט אמר, כי המקרה עורר "רגשות עמוקים ביותר וזעזע את האמון הבסיסי שלנו בצורות רבות", עוד הוסיף כי "הרשו לי לומר כי המקרה הזה מלווה בנסיבות טראגיות ולא נחוצות . אחת הסכנות הגדולות ביותר שנובעות מהאהבה שלנו לספורט היא שהספורט עצמו יהפוך להיות גדול מכדי ליפול , או גדול מכדי להתמודד איתו. כתוצאה מכך חלה שחיקה בערכים האקדמיים, שהוחלפו על ידי ערכי סגידה לגיבורים ודרישה לנצח בכל מחיר. כל מי שמעורב בספורט באוניברסיטאות חייב לוודא שהתכניות ואנשים פרטים לא פוגעים בערכים של השכלה גבוהה. במקרה של פן סטייט, התוצאות היו הפוכות ולא מוסריות. אף עונש שנטיל לא ירפא את הנזק החמור שגרם ג'רי סנדוסקי לקרבנות שלו. עם זאת, עלינו להבהיר כי לא נסכים לקבל את התרבות, הפעולות וחוסר הפעולות שאפשרו להם להפוך להיות קרבנות בספורט באוניברסיטאות".

ב-NCAA טענו כי הקנס של 60 מיליון דולר מקביל להכנסה שנתית של הקבוצה, וישמש להקמת קרן לתמיכה בתכניות ברחבי ארה"ב שמטפלות בילדים שעברו התעללות מינית. האיסור לארבע שנים שמונע מפן סטייט להשתתף במשחקים לאחר העונה כולל את ההכרזה של Big Ten Conference כי המכללה לא תורשה להשתתף בחלוקת ההכנסות ממשחקי הבול באותה התקופה.

על פי הערכות מדובר בהפסד של 13 מיליון דולר. כמו כן קיצוץ מספר המלגות מ-25 ל-15 לתקופה של ארבע שנים יהווה "מכה קשה" לקבוצה בעלת שאיפות גדולות להתחרות ברמות הגבוהות ביותר. לטענת ה-NCAA , מחלקת הספורט של המכללה תרצה את תקופת התנאי של חמש שנים תחת הפיקוח של הקוד המוסרי שהאיגוד יבחר. כמו כן, ה-NCAA שומר לעצמו את הזכות לפצוח בחקירה רשמית ובהליך משמעתי שיובילו להטלת סנקציות על אנשים ספציפיים לאחר סיום ההליכים הפליליים.

בתגובה להכרזה על הסנקציות, נשיא פן סטייט רודני אריקסון מסר: "בהתאם לאווירה שנוצרה, פן סטייט מקבלת את העונשים והפעולות שהוכרזו היום על ידי NCAA. בעקבות ההכרזה הזו והפעולות הנדרשות מאיתנו, האוניברסיטה נוקטת בצעד משמעותי קדימה". עוד הוסיף: "פן סטייט תתקדם עם תחושה מחודשת של מחויבות למצוינות ויושרה בכל האספקטים של המוסד. אנחנו ממשיכים להכיר בחשיבות התפקיד של הספורט באוניברסיטאות עבור הסטודנטים הספורטאים שלנו וקהילת האוניברסיטה , בעודנו שואפים לאזן בצורה הולמת בין ההישגים האקדמאיים והישגי הספורט. פן סטייט תמשיך להיות מוסד חינוכי מהמעלה הראשונה, שבו יכולים הסטודנטים, הצוות והבוגרים להתגאות ובצדק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות