אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת החוקה האריכה את הוראת השעה שיצרה מסלול מקוצר לרשמי הוצל"פ צילום: אלכס קולומויסקי

ועדת החוקה האריכה את הוראת השעה שיצרה מסלול מקוצר לרשמי הוצל"פ

ההוראה המאפשרת לגבות חובות בהיקף של עד 10,000 שקל הוארכה בארבע שנים; לשכת עורכי הדין התנגדה להארכה: "חלק מחברי הוועדה שכחו שתכלית החוק היא לסייע לאזרח הפשוט שמבקש לגבות חובותיו"

25.07.2012, 08:23 | משה גורלי

ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת החליטה להאריך אתמול (ג') בארבע שנים את הוראת השעה שיצרה מסלול מקוצר לגביית חובות עד היקף 10,000 שקל בהוצאה לפועל (תיקון 39). מדובר בתיקון המאפשר לרשמי ההוצאה לפועל לקדם בתוך זמן קצר גבייה בתיקים שגובה החוב בהם נמוך.

הנהנים העיקריים מהארכת תוקפה של הוראת השעה הם זוכים קטנים, היות שבמסגרת המסלול אין צורך בעורכי דין הגובים שכר טרחה על גביית החוב.

טרם הדיון שהתקיים בוועדה, הביעה לשכת עורכי הדין עמדה המתנגדת להארכת תוקפה של הוראת השעה. הלשכה טענה כי בעצם קביעת המסלול המקוצר המדינה "לקחה צד" במחלוקת שבין הזוכים לחייבים (הרשם עושה את עבודת הזוכים מול החייבים). נוסף על כך, טענה הלשכה כי אף שהמסלול המקוצר יועד במקור לזוכים חלשים, בפועל השתלטו עליו החברות הגדולות (קופות החולים, הבנקים וחברות הסלולר), שמוצאות דרך לעקוף את הרצון המקורי לבטל את הצורך בשכר טרחה במסגרת ההליך - ומכניסות אותו "בדלת האחורית" על ידי "ניפוח" החוב הנגבה מהחייב.

ההצבעה על הוראת השעה, אתמול בוועדת החוקה, צילום: מיקי אלון ההצבעה על הוראת השעה, אתמול בוועדת החוקה | צילום: מיקי אלון ההצבעה על הוראת השעה, אתמול בוועדת החוקה, צילום: מיקי אלון

יו"ר ועדת החוקה ח"כ דוד רותם הביע אתמול במסגרת הדיון התנגדות נחרצת לגביית שכר טרחה כלשהו במסלול המקוצר: "לא יהיה שכר טרחה במסלול המקוצר", קבע. מנתוני הרשות עולה כי ב־18% מהתיקים במסלול המקוצר נגבה שכר טרחה על ידי ההוצאה לפועל על סיוע שניתן לזוכה בפתיחת התובענה.

ראש רשות האכיפה והגבייה דוד מדיוני הצביע אתמול במסגרת הדיון על היקף החובות שהצליחו רשמי ההוצאה לפועל לגבות מאז פתיחת המסלול: 46.5 מיליון שקל מתוך חובות בהיקף של 104.2 מיליון שקל הנמצאים בטיפול. לטענת הרשות, מדובר בהצלחה מסחררת: במסלול המקוצר היא הצליחה לגבות 42% מהחובות לעומת 27% בלבד במסלול הרגיל.

על רקע הארכת תוקף הוראת השעה אתמול בוועדה אמר ראש לשכת עורכי הדין עו"ד דורון ברזילי: "בעקבות פעילות הלשכה החוק לא הפך לקבוע, אלא הוארך כהוראת שעה. לצערי, חלק מחברי ועדת החוקה שכחו שתכלית החוק היא לסייע לאזרח הפשוט שמבקש לגבות את חובותיו, ולמען מטרה זו נמשיך להיאבק בלשכה".

לעומת הלשכה שרואה בהארכת המסלול בהוראת שעה ניצחון משלה, במשרד המשפטים וברשות האכיפה רושמים גם ניצחון משלהם על המהלך שנותן מבחינתם מענה פשוט לזוכים וחייבים קטנים, וכן לגופים מוסדיים שמבקשים לגבות חובות ללא צורך בתשלום שכר טרחה לעורכי דין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות