אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שמן רותח: מה הקפיץ את מניית חברת האנרגיה ב-50% בשבוע? צילום: עמית שעל

שמן רותח: מה הקפיץ את מניית חברת האנרגיה ב-50% בשבוע?

בתחילת השבוע הודיעה החברה כי קיבלה את אישור משרד הביטחון ומאז לא מפסיקה לעלות. יוסי לוי, מנכ"ל שמן: "הקידוח באתר הוא משימה הנדסית שאין לנו בעיה לעמוד בה"

25.07.2012, 15:54 | שי סלינס

בתחילת השבוע הודיעה שמן, שבשליטת חיים לייבוביץ', ג'קי בן זקן, אברהם נניקשווילי ומנופים פיננסים, כי קיבלה את אישור משרד הביטחון לביצוע קידוח במאגר שממוקם כ־16 ק"מ מערבית לאזור פלמחים. מניית החברה, שבניהולו של יוסי לוי, זינקה מאז ב-50% בבורסה של תל אביב כאשר היא מרכזת סביבה מחזורי מסחר גבוהים.

"מדובר על תיקון מעלה של המניה לאחר ירידה של 60% בערכה מאז ההנפקה בדצמבר 2011", אמר ערן יונגר, אנליסט האנרגיה של מגדל שוקי הון בשיחה עם "כלכליסט".

"למעשה, המניה עלתה ללא סיבה נראית לעין. מדובר על קידוח נפט שצפוי להתחיל לקראת סוף השנה, כאשר כל הנתונים כבר ידועים. הדבר היחידי שקרה השבוע הוא שהתקבל אישור משרד הביטחון לקידוח", הוסיף יונגר.

האישור ממשרד הביטחון עליו מדבר יונגר, ניתן לחצי שנה והוא תקף החל מספטמבר השנה. לפי הערכת חברת הייעוץ האמריקאית Netherland & Sewell, באתר הקידוח "ים 3" קיים פוטנציאל להימצאות נפט (בהסתברות של כ־50%) בכמות של כ־120 מיליון חביות, כמות השקולה לכ־15 חודשי צריכה בישראל. בנוסף, בקידוח קיים פוטנציאל להימצאות גז (בהסתברות של כ־36%) בכמות של 1.8 TCF (טריליון רגל מעוקב) - כמעט פי שניים מזה שהתגלה במאגר הגז היחיד שפעיל היום, ים תטיס, ושקול ל־12 שנות צריכה במשק הישראלי.

"לא היה קל להשיג את האישור של מערכת הביטחון"

 

יוסי לוי, מנכ"ל שמן אמר בשיחה עם "כלכליסט", כי "קיבלנו את אישור מערכת הביטחון להתחיל בקידוח, וזאת אחרי שניהלנו את המגעים למעלה משנה. בהחלט לא היה קל לשיג את האישור", אומר לוי. "הקידוח אותו אנחנו מבצעים בסמוך לחופי פלמחים הוא למטרות נפט. מדובר על קידוח במים רדודים לעומק של 5,800 מטרים, כאשר עלות הקידוח כפי שפרסמנו עומדת על 98 מיליון דולר".

לוי התייחס להליך הקידוח עצמו ואמר כי "קידוח מסוג זה הנמצא במים רדודים פחות מסובך מהקידוחים שנמצאים בעומק הים. זוהי משימה הנדסית שאין בעיה לעמוד בה ויש לנו את מיטב היועצים בעולם על מנת להשלימה. קידוח במים רדודים הוא יותר כלכלי, לא צריך להניח צינורות לאורך מרחק".

גבי אשכנזי ויוסי לוי, צילום: אוראל כהן גבי אשכנזי ויוסי לוי | צילום: אוראל כהן גבי אשכנזי ויוסי לוי, צילום: אוראל כהן

"גבי אשכנזי הוא דמות ידועה"

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי מונה ליו"ר הדירקטוריון של חברת שמן בנובמבר האחרון, ועל פי ההערכות, היכרותו המוקדמת עם משרד הביטחון סייעה להשיג את אישורי הקידוח. "חשוב להבין שהתרומה של גבי אשכנזי היא מעבר לאישור שהתקבל ממשרד הביטחון", אומר יונגר ומוסיף כי "אשכנזי הוא דמות ידועה. כשרמטכ"ל לשעבר מתקשר לאיזה מפעיל קידוח בטקסס הוא מכיר אותו - ולשם זה הביאו אותו לחברה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות