אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית הרצליה תשלם פיצויים בעקבות הפקעת חוף השרון צילום: דורון ניסים

עיריית הרצליה תשלם פיצויים בעקבות הפקעת חוף השרון

ביהמ"ש קבע כי ההודעה של העירייה על ביטול ההפקעה נמסרה כ־12 שנים לאחר שהתבצעה. עדיין לא נפסק גובה הפיצויים שתשלם העירייה ל"קהילת ציון אמריקאית" ולקרן היסוד

26.07.2012, 08:37 | דותן לוי

עיריית הרצליה חשופה לתשלום פיצויים של עשרות מיליוני שקלים ל"קהילת ציון אמריקאית" ולקרן היסוד בעקבות הפקעת חוף השרון. ביהמ"ש המחוזי בתל אביב קבע בתחילת החודש כי העירייה לא יכולה לחזור בה מההפקעה, ולכן ההערכה היא שהעירייה תידרש לשלם םיצויים תמורת הפקעה של קטע מהחוף.

מדובר בקרקע של 21 דונם בחוף השרון, שנרכשה בשנות ה־30 של המאה הקודמת על ידי קהילת ציון אמריקאית, חברה ציונית שעיקר פעילותה היתה רכישת קרקעות ליישוב הארץ. במשך שנים החזיקה בקרקע עיריית הרצליה, במסגרת הסכמי חכירה. לטענת הקרן, מאז שנות השבעים חדלה העירייה לשלם את דמי החכירה. בשנת 1998 החליטו בהרצליה להפקיע את השטח מידי הקרן, שנוהלה בשלב זה על ידי קרן היסוד, וזו תבעה פיצוי.

חוף השרון בהרצליה, צילום: דורון ניסים חוף השרון בהרצליה | צילום: דורון ניסים חוף השרון בהרצליה, צילום: דורון ניסים

לטענת עורכי הדין ארז דר לולו וניר מנחם ממשרד ליפא מאיר ושות', המייצגים את הקרן, כי בעקבות החלפת השמאי המומחה על ידי בית המשפט, הבינו בעירייה כי השמאי החדש עשוי לקבוע פיצויים של עשרות מיליוני שקלים וביקשו לבטל את ההפקעה.

באי כוחה של הקרן מאשימים את העירייה שפעלה באופן מניפולטיבי, כי כל עוד לא חששה מקביעת השמאי, המשיכב בתביעה, אך ברגע שהתעורר חשש כי המומחה לא יפסוק לפי עמדת העירייה, ביקשה לחזור בה. מנגד, בעירייה טענו כי הקרן הכפילה את השומה לקרקע ביותר מפי ארבעה, ולכן העירייה ניסתה להימנע מהסיכון שבתשלום 32 מיליון דולר מהקופה הציבורית.

השופטת קבעה כי אילו העירייה היתה חוזרת בה מההפקעה זמן קצר לאחר ההפקעה, היה מקום לטענותיה, אולם ההודעה על הביטול נמסרה כ־12 שנים לאחר ההפקעה. "אני סבורה כי אין מקום להתיר למשיבה (העירייה) לחזור בה מההודעות שנים רבות לאחר שאלה התפרסמו". עם זאת, השופטת לא בחנה בשלב זה את סכום הפיצויים.

מעיריית הרצליה נמסר כי בכוונת העירייה לערער על ההחלטה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות