אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מספיק שנגדיל את גביית החובות ב-10% - ונכניס עוד 3 מיליארד שקל" צילום: ישראל מלובני

"מספיק שנגדיל את גביית החובות ב-10% - ונכניס עוד 3 מיליארד שקל"

מלבד הגזירות, הממשלה תבקש להרחיב המלחמה בהון השחור ולהגדיל את הגבייה מחייבי מס; מנהל רשות המסים, דורון ארבלי: "בכל העולם יש תוכניות דרקוניות להילחם בהון השחור, והגיע הזמן שנשלים את הפער"

28.07.2012, 22:38 | הדר קנה

הדרך אל הגדלת הכנסות המדינה עוברת לא רק בהטלת שורה של גזירות על הציבור הישראלי. על פי הצעת המחליטים שתוגש ביום שני לאישור השרים, רשות המסים אמורה להכניס לקופת המדינה 2 מיליארד שקל במסגרת מלחמה רחבה בהון השחור.

הון שחור הוא כסף שמקורו בפעילות פלילית או כסף שלא דווח לרשות המסים. על היקפו של הון זה בישראל ניתן היה ללמוד מדו"ח טרכטנברג, שבו צוטטה הערכה של הבנק העולמי שדיברה על סכום של כ־200 מיליארד שקל.

שטייניץ וארבלי שטייניץ וארבלי שטייניץ וארבלי

ישנן כמה דרכים להילחם בהון שחור: הראשונה היא גיוס כוח אדם שנועד למטרה זו - צעד שאכן עומד להתממש בקרוב. "אישרו לנו קליטה של כ־700 עובדים כתגבור למאבק", מזכיר מנהל רשות המסים דורון ארבלי, ומציין כי "עובדים אלה ייכנסו לעבודה בתחילת 2013. אנו מקווים שהתוצאות יתחילו להיראות כבר באמצע השנה הבאה".

מעבר לכך, הצעת המחליטים כוללת שינוי חקיקתי, כך שהחוק הנהוג בעבירות הלבנת הון יחול גם על עבירות מס. הרעיון הוא לגרום לכך שהעלמת מס תיחשב לחמורה יותר והענישה עליה תהיה בהתאם.

צעד נוסף שארבלי מתכוון לעשות במסגרת המאבק המוגבר הוא ביצוע גבייה יעילה יותר של חובות. לדבריו, "ישנם חובות של חברות ואנשים פרטיים שהצטברו כתוצאה מדו"חות שלא הוגשו, מתרגילי מס שאנשים עושים, דוגמת העברת נכסים בין חברות או בין בני זוג. על פי הערכתנו, חובות אלה מצטברים לסכום של 30 מיליארד שקל, ואנחנו נבקש לעשות צעדים קונקרטיים לטיפול בבעיה זו".

על פי הערכתו של מנהל רשות המסים, "מספיק שנהיה יעילים ונעלה את גביית החובות ב־10%, ונצליח להכניס לקופת המדינה 3 מיליארד שקל".

הוא מוסיף כי לפעילות המתוכננת כעת יש חשיבות גם במישור ההרתעתי, והרצון הוא "שאנשים יראו שלא משתלם להעלים כי הסנקציות קשות". בכל העולם כבר יש תוכניות דרקוניות להילחם בהון השחור, והגיע הזמן שנשלים את הפער".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
פתרון קסם- עונש כבד למען יראו ויראו
בארץ מחקים את מה שתאים לדומא משכורות העתק של מנכלים בארהב מדוע לא מחקים את הענישה הכבדה בארהב למעלימי מס אין צורך בשום עובדים עונש כבד אחד והבעיה נפתרת מי מזורק נעל על שופט מקבל 3 שנים מי שמעלים מס מקבל פרס {כופר} אזרחי ארהב אפילו אלה שאינם גרים בארהב נדרשים לחתום על הצהרות ואפשרות של ארהב לחפור חשבונות בכל רחבי העולם איני מאמין שאנו נגיע למצב הזה אם אברכים מגיעים לראיון עבודה ובראיון מבקשים לעבוד בשחור ...... לאן הגענו גם העוד אינו חושש וגם המעסיק....
כהן שמואל , חדרה  |  29.07.12
20.
כזה חוסר החלטיות לא ראיתי בחיי
רק לפני כשבועיים הוחלט על הפחתת המכסים למגוון מוצרי חשמל. כעת מחליטים על ביטול ההפחתה! מה השתנה בשבועיים האלה??? העיקר הבטיחו לנו הורדת מיסים, אז הבטיחו... להזכירכם שמדובר בממשלה הגדולה ביותר אי פעם בתולדות מדינת ישראל. אתה רוצה לקצץ, בסדר אבל תתחיל אצלך בבית... נאה דורש נאה מקיים.
יוני , תל אביב  |  28.07.12
לכל התגובות