אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה צפויה לאשר הקיצוצים; פחות לרווחה, פחות למעונות יום ופחות תחנות משטרה צילום: עמית שאבי

הממשלה צפויה לאשר הקיצוצים; פחות לרווחה, פחות למעונות יום ופחות תחנות משטרה

הממשלה תדון היום בחבילת הגזירות הכלכליות של משרד האוצר, שאמורה לנגוס לא רק בהכנסות הציבור בישראל אלא לחתוך גם את תקציבי כל משרדי הממשלה. המשמעויות החברתיות עלולות להיות כבדות, כשחרב הקיצוצים עומדת לפגוע בשירותי הרווחה ברשויות המקומיות, במעונות היום, במשטרה ובשיקום השכונות

30.07.2012, 06:58 | כתבי כלכליסט

שר האוצר יובל שטייניץ יניח היום על שולחן הממשלה את הצעת המחליטים לתוכנית הגזירות הכלכליות, שאמורות לסייע לממשלה בסגירת הבור התקציבי. פרסום רשימת הגזירות המלאה, שעשויה להגדיל את הכנסות המדינה ב־2013 ביותר מ־10 מיליארד שקל, הסעירה אתמול לא רק את הציבור בישראל אלא גם את משרדי הממשלה - שייאלצו להתמודד עם קיצוץ רוחבי בתקציביהם.

 

על פי תוכנית האוצר, תקציב 2012 יצמטק ב־5% כשב־2013 הוא יכווץ ב־3% נוספים. בפועל, משמעותם של שיעורים אלה היא תוספת של כ־800 מיליון שקל לקופת המדינה עוד ב־2012 וכמעט 500 מיליון שקל בשנה הבאה. במשרדים החלו כבר לבדוק ולחשב היכן בדיוק יצטרכו לחתוך, ונדמה ששוב עומדים להיפגע השירותים הניתנים לציבור לצד תוכניות פיתוח שאמורות היו לשדרגם. השורה התחתונה והכואבת היא שכמו התמיד, הציבור הישראלי עומד להיפגע, גם אם במקרה זה הפגיעה היא עקיפה.

יובל שטייניץ, צילום: שאול גולן יובל שטייניץ | צילום: שאול גולן יובל שטייניץ, צילום: שאול גולן

משרד החינוך: קיבלו את הגזירה בהפתעה

יישום חוק חינוך חינם לבני 3–4 לא צפוי להיפגע. ההשכלה הגבוהה דווקא כן

במשרד החינוך קיבלו את ההודעה על הקיצוץ בהפתעה. גורמים במשרד הסבירו אתמול כי הובטח להם שהחינוך יוחרג מתוכנית הקיצוצים, וראש הממשלה בנימין נתניהו אף הבטיח בעצמו שלא תהיה פגיעה במערכת. בפועל תקציבי משרד החינוך ומערכת ההשכלה הגבוהה יתכווצו ב־2012 בסכום של 66 מיליון שקל - 8% מכלל הקיצוצים השנה.

המחיר הסמוי של ההשקעות בשטחים ההשקעה בשטחים תעלה 6 מיליארד שקל נוספים כל שקל שישראל השקיעה ביהודה ושומרון יעלה לה 6.2 אגורות בשנה, שהיא תאבד בגיוס הון עתידי ללא הדירוג האמריקאי אמנון אטדלכתבה המלאה

הקיצוץ במשרד החינוך לבדו יעמוד השנה על 30 מיליון שקל, וטרם הוחלט במשרד מאין לחתוך. רק לאחר ישיבת הממשלה שתתקיים היום בנושא הגזירות במשק יחל הדיון בעניין במשרד החינוך. השר גדעון סער ואנשיו עדיין מקווים שהממשלה תחוס על תחום החינוך ברגע האחרון.

נכון לעכשיו, הקיצוץ המתוכנן במשרד החינוך מהווה 1% מתקציבו, לעומת כ־5% ברבים ממשרדי הממשלה האחרים. בכל מקרה, הסיכוי שבמשרד החינוך יחליטו לגזור כספים מתוכנית חינוך החינם מגיל 3–4 הוא נמוך. שכן מדובר באחד היישומים המרכזיים של המלצות טרכטנברג והוא מהווה את גאוות המשרד והממשלה. על כל פנים, לא רק חינוך חינם לגילי 3–4 נמצא בסכנה, כי אם גם תוכנית סבסוד הצהרונים, רפרומת "עוז לתמורה" והפיכת אריאל לאוניברסיטה. כל אלה דורשות גידול בתקציב. על פי ההערכות, התוספות התקציביות עבור יישום דו"ח טרכטנברג, פרויקט התקשוב ורפורמת "עוז לתמורה" אמורות להגיע כמובטח.

גן ילדים, צילום: אלעד גרשגורן גן ילדים | צילום: אלעד גרשגורן גן ילדים, צילום: אלעד גרשגורן

מי שהביעו חשש גדול אתמול מפני הבאות הם אנשי ההשכלה הגבוהה. גורם בכיר במערכת אמר אתמול ל"כלכליסט", כי קיצוץ בתקציב יביא לפגיעה אנושה בפרויקט השבת המוחות לישראל, בהנגשת ההשכלה הגבוהה למיעוטים וחרדים ובהנגשת ההשכלה הגבוהה לפריפריה חברתית וגיאוגרפית.

חן פונדק

 

משרד הביטחון והמשרד לביטחון הפנים: המשטרה תספוג, הצבא לא

מוותרים בפועל על תחנות משטרה חדשות ומקטינים את פריסת הניידות ברחובות

הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה אמנם לא פוסח על משרד הביטחון - אך בפועל הוא גם בקושי נוגע בו. על פי התוכנית של משרד האוצר, המשרד ייאלץ להיפרד מסכום של 18 מיליון שקל בלבד כבר השנה, ובשנה הבאה יהיה עליו להיפרד מ־10.8 מיליון שקל. המספרים הללו לא ממקמים את המשרד, בראשותו של השר אהוד ברק, בצמרת דירוג המתקצצים.

 

יצחק אהרונוביץ יצחק אהרונוביץ' | צילום: עטא עוויסאת יצחק אהרונוביץ

בכל מקרה, בממשלה מבהירים כי הקיצוץ ייעשה אך ורק מתקציב משרד הביטחון ולא ממערכת הביטחון. במילים אחרות, מקצצים לשליחים הביטחוניים ולא לחיילים. במשרד עדיין בודקים את האפשרויות השונות וטרם הגיעו להחלטה באשר לסעיפים שמהם יקוצץ התקציב, ומסרו אתמול כי הם "לומדים את ההחלטה ויפעלו בהתאם".

לעומת משרד הביטחון, המשרד לביטחון הפנים מצא את עצמו בצמרת דירוג הקיצוצים של משרדי הממשלה. השנה יצטרכו להתמודד שם עם קיצוץ של כ־94 מיליון שקל, ואילו ב־2013 יעמוד סכום הקיצוץ על 56.5 מיליון שקל.

לפי המשרד לביטחון הפנים, המשמעויות המיידיות של הקיצוצים הן סגירת ארבע תחנות משטרה קטנות או שתיים גדולות; פגיעה מיידית בפריסת ניידות ושוטרים בשטח בדגש על טיפול במגזר הערבי, כפי שאישר ודרש ראש הממשלה; ביטול כוחות משימה של משמר הגבול האמונים על פעילות משימתית בתחום לוחמה באלימות; ופגיעה במקומות כליאה של מסתננים. כמו כן, מביעים במשרד חשש מיכולתם ליישם את הרפורמה במערך כיבוי האש, וטוענים כי גם תחומים כשיטור עירוני ופעילות הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול ייפגעו.

במשרד לביטחון הפנים, בראשותו של השר יצחק אהרונוביץ', מתלוננים על גודל הקיצוץ. לטענת גורמים במשרד, בכוונת ראש הממשלה לקצץ כ־181 מליון שקל בסך הכל, המהווים כ־14% מכלל הקיצוץ המתוכנן במשרדי הממשלה. זאת בעוד שתקציב המשרד מהווה רק 3% מתקציב המדינה. מעבר לקיצוץ זה, טוענים שם, משרד האוצר מעכב מאות מיליוני שקלים כמתחייב, עיכוב המהווה קושי נוסף בתפעול השוטף של המשרד וגופיו.

השר לביטחון הפנים וגורמי המקצוע במשרדו מציינים כי קיצוץ זה הוא מכה ניצחת לתהליכי עבודה קיימים. "פגיעה בגוף כמו משטרת ישראל תהווה פגיעה בביטחון האישי של האזרחים, שמשוועים לתחושת ביטחון ולנוכחות וטיפול משטרתי איכותי", הוסיפו שם אתמול.

משה גורלי ואסף גלעד

 

משרד הבריאות: מכה קטנה למערכת החולה

בתיה"ח הפסיכיאטריים לא יזכו בשיפוצים החשובים

הגוף החולה גם כך של מערכת הבריאות הישראלית עומד לספוג דקירה נוספת בקרוב, בעקבות הקיצוץ הרוחבי בתקציבי משרדי הממשלה. עוד השנה ייאלצו להתמודד במשרד הבריאות עם קיצוץ של 18 מיליון שקל, ובשנת 2013 יעמוד סכום הקיצוץ על 11 מיליון שקל.

 

גם אם לכאורה לא מדובר בסכומים גדולים - המהווים כ־5% ו־3% מהתקציב בהתאמה - בפועל מדובר בפגיעה בחלק הגמיש של תקציב המשרד, שגם כך הוא קטן יחסית. על מה ישפיעו נגיסות תקציביות אלה? אנשי משרד הבריאות טוענים כי משמעות הקיצוץ היא פגיעה בתוכניות מיגון בית החולים ברזילי באשקלון ובהפסקת שיפוץ בתי החולים הפסיכיאטריים, הנמצאים בחלקם במצב תשתיתי מזעזע.

גורמים במשרד אמרו אתמול כי כעת מתנהל משא ומתן עם האוצר שלא לפגוע בתקציב המיועד לשיפור מערך אחיות בריאות התלמיד, ובתוספות הנדרשות לקופות החולים ליישום הרפורמה בבריאות הנפש.

מיקי פלד

 

משרד הרווחה: הפגיעה היא עקיפה

פעולות הרווחה של הרשויות המקומיות עומדות להיפגע

סיפורו של תקציב הרווחה והקיצוץ שהוא יחווה נחלק לסיפור ישיר ועקיף: קצבאות הביטוח הלאומי ורובו ככולו של תקציב משרד הרווחה לא עומדים להיפגע כתוצאה מהקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה. מה שכן ייפגע זהו סכום זניח יחסית של 6 מיליון שקל השנה, שאליו יצטרפו 4 מיליון שקל בשנה הבאה. המכה הקשה באמת עשויה להגיע דווקא מכיוון תקציב הרווחה של הרשויות המקומיות.

 

על פי הנוהל, תקציבי לשכות הרווחה העירוניות ופעולות רווחה מתחלקים בין המדינה לבין הרשות המקומית, כך שעל כל שקל שמגיע מהרשות המדינה משלימה סכום משלה. השנה יקוצץ סכום של 23.4 מיליון שקל מהתקציב הכללי המועבר לרשויות המקומיות, ו־14 מיליון שקל נוספים יקוצצו מתקציב השנה הבאה.

מי שעשויים לספוג את הקיצוץ הם כמובן סעיפי הרווחה ברשויות המקומיות. המשמעות היא שהמדינה לא תשלים מכיסה את פעולות הרווחה, והתושבים הנזקקים עלולים שלא לקבל חלק מהסיוע שמגיע להם מעבר לקצבאות הביטוח הלאומי.

מיקי פלד

 

משרד התחבורה: שומרים על אופטימיות

תוכניות עתידיות של הרכבת עלולות להיפגע

במשרד התחבורה יכולים לשמור על אופטימיות יחסית לקראת הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה: עיון ברשימת הקיצוצים המלאה מגלה שהמשרד מאבד רק כ־10 מיליון שקל מתקציבו בשנים 2012–2013, אך לסכום זה יש להוסיף עוד כ־58 מיליון שקל המיועדים לפיתוח התחבורה שייחתכו .

 

קיצוצים אלה עומדים לנגוס בעיקר בתוכניות עתידיות של רכבת ישראל. למרות זאת, הממשלה מתכוונת להגדיל את ההשקעה בתחבורה מסילתית ובכבישים בכ־3 מיליארד שקל במטרה להשלים פרויקטים לאומיים, כמו סיום סלילת מסילת העמק, המחברת בין בית שאן לחיפה, והמסילה בין עכו לכרמיאל.

הקיצוץ במשרד האנרגיה והמים, שיעמוד על פחות מ־4 מיליון שקל ב־2012–2013, יפגע בקידום יישום החלטות הממשלה בנושאי תחליפי נפט שנמצאת גם תחת ידיו של ראש המועצה הכלכלית פרופ' יוג'ין קנדל. בנוסף מתוכננת פגיעה בתוכנית לצמצום פליטות גזי החממה והתייעלות אנרגטית במבני ציבור.

ליאור גוטמן

 

משרד הבינוי והשיכון: הרסו לאטיאס את הקרב

משרד השיכון עשוי להתקשות בסיוע לשכונות

ההחלטה לחתוך תקציבים נחתה על משרד הבינוי והשיכון בעיצומה של המלחמה שמנהל השר אריאל אטיאס נגד האוצר על הגדלת תקציבו של המשרד. הקיצוץ הצפוי בתקציבו יעמוד על 38 מיליון שקל ב־2012–2013.

 

במשרדו של אטיאס אמרו אתמול כי קיצוץ של 5% בתקציב יפגע בעיקר בתקציבים החברתיים הגמישים של המשרד וביכולת לסייע לאוכלוסייה חלשה ביישובים חלשים. "שיקום שכונות פיזי מתוקצב כבר כיום ב־14 מיליון שקל בלבד לעומת חצי מיליארד שקל בשנות השיא לפני כעשור", אמרו במשרד אתמול. "מדובר בשיקום שכונות חברתי, שיקום מוסדות ציבור ותשתיות בשכונות ותיקות. אלה מרכיבים שכבר קוצצו משמעותית במשך השנים".

כמו כן, במשרד טוענים כי יהיה צורך לקצץ ברכישת דירות לנכים ולפגוע בשיפוצים ובתחזוקת הדיור ציבורי, שגם כך נמצא בחסר גדול והופחת משמעותית - מה שמביא למצב קשה ואף מסוכן של חלק מדירות הדיור הציבורי. "תקציב התכנון וניהול הפרויקטים ייפגע, ומשמעותו הלאומית פגיעה בשווקים עתידיים של קרקעות למגורים שמגדילים את התחלות הבנייה ומורידים מחירים".

מהמשרד נמסר בנוסף כי "אגף התקציבים מתייעץ איתנו בתהליך הקיצוץ הרוחבי, אך מחליט בסוף לבדו".

שי פאוזנר

 

משרד התמ"ת: שוק התעסוקה על המוקד

שוב מאיימים לפגוע במקומם של אלפי ילדים במעונות היום ובצהרונים

במשרד התמ"ת נערכים להפנמתו של קיצוץ בגובה כ־150 מיליון שקל - מתוכם יותר מ־80 מיליון שקל השנה והשאר בתקציב 2013. מי שייפגע בעיקר הוא שוק התעסוקה - מעונות יום, צהרונים, הכשרה מקצועית ושירות התעסוקה - שיספגו קיצוץ של כ־77.5 מיליון שקל.

 

יישומו של צעד כזה - כפי שטוענים בתמ"ת - הוא מעט תמוה, שכן דווקא כאשר צפוי משבר כלכלי הממשלה אמורה להגדיל את ההשקעה בשוק העבודה.

מי שעוד עומדים להיפגע מהקיצוץ הם המדען הראשי, מרכז ההשקעות, והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים שיספגו קיצוץ של כ־70 מיליון שקל, מתוכם קיצוץ בתקציבי המדען הראשי של כ־58 מיליון שקל. בנוסף, קיצוץ של 2.5 מיליון שקל מתוכנן במינהל פיתוח אזורי תעשייה בפריפריה.

כמו כן, אם תצא לדרך תוכנית הקיצוצים של האוצר, הרי ש־8,000 ילדים השוהים במעונות היום שמסובסדים על ידי המשרד ו־600 תלמידים שהם חלק ממוסדות החינוך המקצועי ייפלטו מהמערכת.

קיצוצים של 79 מיליון שקל בשנה הנוכחית ו־35 מיליון שקל בשנה הבאה אמורים לבוא רובם ככולם מתקציבי מעונות היום וההכשרה המקצועית. במסלול ההכשרה המקצועית אחראי המשרד על הכשרה מקצועית בעיקר לבני נוער שנפלטו ממערכות החינוך השונות. בפועל, הקיצוץ במעונות אינו נראה כקיצוץ אפשרי, שכן הממשלה הקציבה 200 מיליון שקל לבניית מעונות חדשים השנה.

מיקי פלד ומאיר אורבך

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
הב_י_ת_ה!!!!
יש צורך בעבודים בכל ענפי המשק... צריך עובדים בחקלאות בנייה וכו'... במקום עובדים זרים אפשר להכשיר מובטלים צעירים! מי שלא יילך- לא יקבל כסף מהמדינה! לבטל את קצבאות הילדים מהילד ה-3!(החל מעוד שנה כך שכולם ידעו שלא יקבלו כסףולאכן שלא יעשו ילד ולא יצפו לתמיכה מהמדינה) זה הורדת הנטל ממעמד הביניים! במקום שהכסף ילך לערבים וחרדים שלא עובדים הוא יילך לממן מעונות לאנשים עובדים ממעמד הביניים! ותעמוד על זה שאם ש"ס מצביעים נגד התקציב- הולכים לבחירות! הם כבר ייענשו בכך שהם יקבלו את יאיר לפיד עם 20 מנדטים והעם ידרוש ממשלה חילונית! אז או שישיתפו פעולה ויעשו זאת בצורה של הדברות ושלום או שיקבלו מלחמה של החברה בחרדים אח"כ..! שיוותרו על כספים לישיבות וקצבאות שנופלות על הציבור העובד! או לכו לבחירות! אתם מפלגת שלטון! אתם לא ש"ס!
ממשלה כושלת , ירושלים  |  30.07.12
13.
שימו לב למס 4 בטבלה
שימו לב למס 4 בטבלה - העלאת מס הקנייה על סיגריות ועל בירה - 1 מיליארד שקל !! לכל הנאיביים והאטומים לאף אחד לא איכפת מהבריאות- לא שלנו ולא שלכם! הם יודעים שאנשים מכורים והם יודעים הכי טוב שהם ימשיכו לקנות. לא הוגן ולא מוצדק, אין שום היגיון בכך שיכסו את הגירעון הכלכלי על גב המעשנים ! צאו לי מהווריד - או יותר נכון צאו לי מהריאות !
אני  |  30.07.12
11.
מגיב 7 חבל שאתה מציע דברים שאתה לא מבין בהם כבר עכשיו
אחרי ההעלאת המס ל25% על הבורסה, הבורסה מתה והכנסות המדינה ממס זה בגלל העלאה צנחו פלאים מחקרים מוכחים שככל שאתה מעלה את המס הזה מעל 10% ככה אתה מרוויח ממנו פחות הגובה האידיאלי שלו הוא 10% בסה"כ מעבר לזה אנשים לוקחים סיכונים שכבר לא משתלמים להם ואין שום טעם להשקיע בבורסה להפך צריך להוריד את המס הזה זה WIN WIN לכולם ההכנסות של המדינה יגדול והבורסה תחזור לפרוח בגלל ראשי המחאה שדרשו העלאת מס על הבורסה , הכנסות המדינה ירדו וכעת אותם מוחאים נדרשים לממן את המדינה ע"י העלאת מס הכנסה... חבל חבל חבל יריתם לעצמכם ברגל לא כל מס שמעלים מרוויחים ממנו יותר תפנימו את זה!
אייל  |  30.07.12
לכל התגובות