אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הטכניון רכש מחשב-על ב-2 מיליון שקל צילום: אלעד גרשגורן

הטכניון רכש מחשב-על ב-2 מיליון שקל

מחשב העל מתוצרת SGI מחליף מחשב ישן של חברת סאן. ישמש בעיקר למטרות מחקר בתחום הננוטכנולוגיה

30.07.2012, 13:36 | כלכליסט

מחשב SGI שזכה לשם "תמנון" והנו אשכול השרתים האזרחי הגדול ביותר בישראל כיום, הותקן במרכז המחשבים בטכניון. המחשב ישמש בעיקר חוקרים ממרכזי מינרבה וממכון ראסל ברי לננוטכנולוגיה, אך גם חוקרים אחרים העוסקים במגוון תחומים בהם יש צורך בחישוב עתיר ביצועים.

הטכניון קנה את המחשב עם כל כלי הניהול – אדמיניסטרטיבי ואפליקטיבי, מהדרים (קומפיילרים), והשתלמות לחוקרים באופטימיזציה ובמקבול של תוכניות המחקר עבור ארכיטקטורת המחשוב החדשה.

מחשב העל SGI Infiniband Cluster, מצויד ביותר מ-1260 ליבות (cores), יש בו 96 גיגה-בייט זיכרון לכל צומת (node) כשהצמתים מקושרים ביניהם בפרוטוקול תקשורת אינפיניבנד של שפותח על ידי חברת מלאנוקס הישראלית. כמו כן יש בו כרטיסים גרפיים חישוביים, ומערכת אחסון בנפח התחלתי של 60 טרה-בייט.

ישראל וינמן, מנהל פעילות SGI ב-TNN טלקום, אומר: "בזכות הצוות הטכני והמאוד מקצועי של מרכז המחשבים, והניסיון רב השנים של אנשי SGI, הכנסת המחשב למבצעית הייתה מהירה. מחשב העל ישמש כלי עזר במחקרי האקדמי, וחוקרים נוספים המצטרפים לקלסטר יגדילו את עוצמתו ואת השימוש בו, ויקדמו את המחקר המדעי".

בטקס חגיגי לחנוכת ה"תמנון" שהתקיים במרכז המחשבים של הטכניון, אמר פרופ' דניאל ריטל, סגן המשנה הבכיר לנשיא הטכניון: "התמנון מעמיד אותנו בקו אחד עם המוסדות האקדמיים המובילים בעולם".

ד"ר ג'ואן אדלר, חוקרת בפקולטה לפיזיקה בטכניון, פירטה את מגוון נושאי המחקר המתבצעים עם מחשב העל של SGI, וציינה כי התמנון מהווה תשתית אליה יוכלו חוקרים לצרף צמתים שלהם, בפשטות וללא תקורות גבוהות.

ד"ר אדלר ציינה כי חוקרים כבר מדווחים על מהירות גבוהה פי 11 של הרצת קוד עם התמנון, לעומת המחשב שקדם לו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות