אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אזורים מפעילה שרירים: לא תאריך להראל את תקופת הבלעדיות לרכישת קניון עיר ימים

אזורים מפעילה שרירים: לא תאריך להראל את תקופת הבלעדיות לרכישת קניון עיר ימים

זאת לאחר שחברת הביטוח הראל דרשה מאזורים הפחתה משמעותית במחיר. בכוונת אזורים לקבל הצעות לרכישת הקניון מקונים אחרים ש"הביעו עניין ברכישתו"

31.07.2012, 18:20 | אסף גילעם

חברת הנדל"ן אזורים שבשליטת הרשי פרידמן (64%) מתרחקת שוב ממכירת אחזקתה בקניון עיר הימים בנתניה: לאחר שניהלה מו"מ בלעדי עם חברת הביטוח הראל בחודשים האחרונים, שתקופת הבלעדיות שלו הסתיימה ביום ראשון האחרון, היום (ג') נודע כי אזורים מסרבת להאריך בשנית את תקופת הבלעדיות, ותקבל הצעות מקונים אחרים "שהביעו עניין ברכישתו".

אזורים מחזיקה ב-50% מקניון "עיר הימים" בנתניה, בעוד ששיכון ובינוי מקבוצת אריסון מחזיקה במחצית השנייה. תקופת הבלעדיות לה זכתה הראל לניהול מו"מ מול אזורים, לא תוארך פעם נוספת. ביוני האחרון חתמו אזורים והראל על מסמך עקרונות למכירת חלקה של אזורים בקניון לידי הראל תמורת כ-410 מיליון שקל. מאז הצדדים חתמו על תקופות הארכה למגעים, במסגרתם נמשכה התחייבות אזורים שלא לנהל מו"מ מול צד ג' (no shop) עד ה-29 ביולי.

ככל הנראה, לאחר שהראל ביצע בדיקה מקיפה של הנכס וההכנסות שהוא צפוי להניב, ביקשה הראל להפחית משמעותית את מחיר העסקה. לפי הערכות של גורמים המקורבים לעסקה קבוצת הביטוח רצתה לזכות בהנחה של כ-70 מיליון שקל במחיר העסקה.

אזורים ושיכון ובינוי, חתמו אשתקד על הסכמים למכירת אחזקותיהן לעזריאלי. במסגרת ההסכמות בין הצדדים אזורים היתה אמורה למכור את חלקה בקניון תמורת כ־350 מיליון שקל וברווח של 250 מיליון שקל, כך שבניכוי החוב היו אמורים להיכנס לקופתה 150–200 מיליון שקל.

לשיכון ובינוי היתה זכות סירוב לעסקה, והיא בחרה לממש את אחזקתה תמורת סכום גבוה יותר של כ־370 מיליון שקל וברווח של כ־250 מיליון שקל. אולם הממונה, גילה, לא אהב את העסקה והתנה אותה במכירה של קבוצת עזריאלי את אחד הקניונים המרכזיים שלה במרכז הארץ. דוד עזריאלי, בעל השליטה בחברה, סירב, וקבוצת עזריאלי משכה את בקשתה לקבל היתר לעסקה מהממונה, והיא בוטלה בתחילת השנה.

קניון עיר ימים, שמתפרס על שטח של כ־58 אלף מ"ר, נמצא בשלבי בנייה סופיים ואמור להיפתח בקרוב. קבוצת עזריאלי העריכה כי ההכנסות נטו (NOI) שיניב לה הקניון יהיו 61 מיליון שקל בשנה, וכי יידרשו לה 80 מיליון שקל נוספים כדי להשלים את בנייתו.

עבור אזורים ביטול העסקה היה מכה לא פשוטה, מאחר שעל החברה שבשליטת הרשי פרידמן לאתר מקורות נזילים לתשלום של כ־140 מיליון שקל לבעלי האג"ח מסדרה 8. עם זאת, אזורים מיהרה לחפש רוכש חלופי, ומצאה אותו בדמות חברת הביטוח הראל שאת ההשקעות שלה מנהל אמיר הסל.

מחברת אזורים נמסר בתגובה: "אזורים החליטה שלא להאריך את תקופת ה-no shop עם חברת הראל על מנת לאפשר המשך משא ומתן למכירת הקניון גם עם גורמים נוספים שמביעים עניין ברכישתו. קניון עיר ימים הוא נכס אטרקטיבי והחברה מעוניינת למקסם את הכנסותיה מהמכירה. מכירת קניון עיר ימים היא חלק מממימוש התוכנית האסטרטגית של אזורים, שכבר נושאת פירות, ומתמקדת בנדל"ן למגורים בישראל ומכירת נכסים שאינם קשורים לפעילות הליבה. יוזכר כי בשבוע שעבר דיווחה אזורים על השלמת העסקה למכירת פרויקט מגורים בהודו תמורת כ-32 מיליון דולר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות