אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפסקת מסחר: "כנער מכרתי סברסים, היום אני מוכר ני"ע" צילום: עמית שעל

הפסקת מסחר: "כנער מכרתי סברסים, היום אני מוכר ני"ע"

קובי בנאי מלאומי שוקי הון, שכבר בנעוריו רדף אחרי רווחים, ניזון מהתחרות ומהקצב בשוק ההון. מנוחה הוא מוצא רק בטיולי ג'יפים בשטח

01.08.2012, 06:59 | ענת ציפקין

קובי בנאי (38)

מצב משפחתי: נשוי + 3

תפקיד: מנהל חדר עסקאות ני"ע זרים בלאומי שוקי הון

השכלה: תואר ראשון בכלכלה ומינהל מאונ' חיפה, תואר שני במינהל עסקים מהמכללה למינהל

עוד משהו: חובב טיולי ג'יפים

קובי בנאי, מנהל חדר עסקאות ני"ע זרים בלאומי שוקי הון, התחבר למספרים מגיל צעיר. "כבר בתור ילד וגם אחר כך כנער התעסקתי בהרבה יוזמות פרטיות קטנות שסיפקו לי דמי כיס", נזכר בנאי, שגדל באשדוד. "היינו קוטפים סברסים מהשיחים, שמים במקרר ורצים לים למכור אותם קרים, או שהייתי קונה פרחים ישירות מהמגדלים ואז מוכר אותם במחיר גבוה יותר לשכנים", הוא נזכר בחיוך. "אני עושה את מה שאני אוהב, ומאוהב במה שאני עושה. החיבור שלי לשוק ההון ולעבודה הוא טוטלי".

חיפושי כיוון: משיווק נדל"ן לשוק ההון

לאחר שהשתחרר מהצבא נרשם בנאי ללימודי ראיית חשבון באוניברסיטת חיפה. "מהר מאוד הבנתי שראיית חשבון היא תחום שפחות מעניין אותי, ועברתי ללימודי כלכלה ומינהל עסקים". במקביל ללימודיו עבד בנאי כמנהל שיווק של חברת בנייה בצפון הארץ. הניסיון שצבר בשני תחומים נבדלים זה מזה סייע לו להבין לאן פניו המקצועיות מועדות. "העבודה הזו נתנה לי גב כלכלי ובעזרתה צברתי ניסיון מקצועי בגיל יחסית צעיר, אבל לא התחברתי לתחום הנדל"ן. מהר מאוד הבנתי שאני רוצה להגיע לשוק ההון.

"אני עדיין זוכר שקורסים באוניברסיטה בתחום של אג"ח או חוזים עתידיים הדליקו אותי. בלעתי עיתונות כלכלית מכל סוג. בתוך כך, עשו לנו במסגרת הלימודים סיור באחד מבתי ההשקעות. הייתי סטודנט צעיר וממש הרגשתי שזה נראה כמו וול סטריט. ידעתי שזה המקום שאליו אגיע". בנאי וחברתו, שלימים הפכה לאשתו, קיבלו החלטה לעזוב את הצפון ועברו למרכז הארץ. "זו היתה החלטה לא פשוטה, אך לא היתה ברירה. בעידודה של אשתי החלטתי ללכת עם מה שהלב אומר".

סגירת מעגל: חזרה לניירות הערך

עם המעבר למרכז הארץ, החל בנאי לעבוד בבנק לאומי כסוחר בחדר עסקאות ני"ע זרים. "כל תחום המסחר בני"ע זרים היה אז בחיתוליו - חוזים עתידיים, אג"חים קונצרניות, סחורות וכדומה. כיום, 13 שנה לאחר מכן, אני יכול לומר בוודאות שאותם סוחרים שהתחילו את דרכם בחדרי העסקאות של אז, הם אלו הנמצאים כיום בחוד החנית של חדרי המסחר", אומר בנאי, ששימש בתפקיד סוחר כארבע שנים, שלאחריהן עבר לחדר עסקאות מט"ח כמנהל דסק לקוחות.

"מדובר בתחום משלים. דילרים בחדרי עסקאות מט"ח עובדים עבור לקוחותיו הגדולים של הבנק בגידור על מטבעות שונים, בהגנות על הלוואות, נגזרים וכדומה". ב־2008 מונה לתפקיד מנהל חדר עסקאות ני"ע זרים. "גיליתי שהניסיון שצברתי כמנהל דסק מט"ח ודילר בתחום ני"ע בתפקידי הראשון, אפשר לי להתפתח מקצועית ולהצליח להטמיע את הצד הניהולי בעולם כאוטי ולא יציב. אחרי שמונה שנים סגרתי מעגל וחזרתי למקום שבו התחלתי כסוחר".

בנאי. מאזן את הדינמיות של שוק ההון בעזרת טיולי שטח, צילום: עמית שעל בנאי. מאזן את הדינמיות של שוק ההון בעזרת טיולי שטח | צילום: עמית שעל בנאי. מאזן את הדינמיות של שוק ההון בעזרת טיולי שטח, צילום: עמית שעל

חידוד חושים: צליחת משברים יומיומית

"ניהול חדר עסקאות חידד את היכולת שלי לחוש את הסביבה. העיניים והאוזניים שלי כל הזמן מחודדות, ימינה ושמאלה. יש אינספור משברים קטנים במהלך כל יום עבודה. 20 האנשים שעובדים בחדר עסקאות ני"ע זרים הם מקצוענים כל אחד בתחומו, והם הלב הפועם של חדר העסקאות. זו עבודה צוותית מאוד, וכל אחד מאיתנו הוא חלק ממערכת רחבה של ידע. כיום רואים עלייה משמעותית בפעילות בחו"ל, כך שלא רק נפח הפעילות גדל, אלא גם המורכבות שלה. לכן אנו משקיעים משאבים להרחבת הניסיון והמקצוענות שלנו מדי יום, כדי שנוכל להציע ללקוח את הפתרון הטוב ביותר עבורו".

אם לא הייתי... מציל חיים, כנראה רופא

"אם לא הייתי פעיל בשוק ההון, סביר להניח שהייתי בתחום הרפואה, אני מאמין שהייתי רופא".

כשיש פנאי: מתחבר לצד הרגוע בטבע

"יום העבודה שלי אף פעם לא מסתיים. אני חייב להיות מחובר 24 שעות", מסביר בנאי ומוסיף שהמשפחה כבר התרגלה. "הם רגילים לנייד שמצלצל כל הזמן. אני בטוח שזה לא מאפיין רק אותי, אלא את רוב הפעילים הכבדים בשוק", מודה בנאי שמסביר איך הוא מאזן את הדינמיות הזו בפעילות שמורידה הילוך, תרתי משמע - טיולי ג'יפים בשטח. "בטיולים אפילו סתם ישיבה באיזו פינה שקטה תחת כיפת השמים מחברת אותי מיד לצד הרגוע". לדבריו, היופי שבטיולים האלה הוא היכולת לסמוך על אחרים, תכונה שמתחברת אצלו לשוק ההון. "האינטימיות הפנימית מגבשת אותנו כצוות, ולא משנה אם זה בשטח או בשוק ההון. זה חשוב מאוד אצלנו כי הלקוחות שלנו הם מקצוענים, ומאוד מחוזרים. התחרות היא מה שמניע אותנו לאתגר את עצמנו כל יום מחדש".

מבט לעתיד: מכל משבריי השכלתי

בנאי סבור שאירופה מציגה ביצועים כושלים מול המשבר. "הסערה שמתחוללת בספרד מגדילה את החשש שלקרנות ההצלה האירופיות אין יכולת להתמודד עם זה. גם השווקים המתפתחים מושפעים, ויש חשש מצניחה בסין בשל התפוצצות בועת הנדל"ן והתשתיות. השאלה הגדולה לגבי אירופה היא האם הכלכלה תיעצר בחריקה או בהדרגתיות.

"כל זה משאיר אותנו עם השוק האמריקאי, שלדעתי הוא הכי פחות חלש - אף שהתמונה הכללית עדיין שלילית. קיים חשש שעד תחילת 2013 לא יצליחו להגיע להסכמה על מתווה להורדת היקף החוב", אומר בנאי, אך מסייג ואומר כי "קיימים אינדיקטורים המצביעים על התאוששות בסקטור הנדל"ן. מהמשברים האחרונים למדתי שהאתגר הוא לבנות תשתיות שיאפשרו לנו לנהל את המשבר הבא ולא שהוא ינהל אותנו".

המלצה למשקיע: אג"ח נקובות בדולרים

בתחום המנייתי, בנאי ממליץ להיחשף בצורה מדורגת לחברות שנהנות מיתרון תחרותי מובהק ומשולי רווח יציבים, דוגמת היינקן או ויזה. בכל הקשור לאג"ח, ממליץ בנאי על אג"ח קונצרניות במח"מ של עד ארבע שנים, בדירוג

השקעה, הנקובות בדולרים. "אנחנו לא פוסלים אג"ח של חברות קונצרניות אירופיות, ובלבד שהן נקובות בדולרים. אנחנו נמנעים מחשיפה לבנקים האירופיים ומעדיפים חשיפה לבנקים האמריקאיים. חלק קטן מהתיק נמליץ להשקיע בשווקים מתעוררים במטבע המקומי דוגמת ריאל ברזילאי, כדי לקבל חשיפה מטבעית".

איפה הכסף שלך? הטיה ברורה לחו"ל

"התיק שלי מושקע בעיקר בקרנות ובתעודות סל. תיק המניות שלי הוא בעל הטיה ברורה לחו"ל, בעיקר שוק המניות האמריקאי, עם נטייה לאג"ח אמריקאיות או אירופיות דרך תעודות סל".

השורה התחתונה של קובי בנאי: "בתקופה זו מומלץ להיחשף למניות חברות שנהנות מיתרון תחרותי ושולי רווח יציבים. להימנע מבנקים אירופיים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות