אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זרח רוכשת 5% מרישיון שמן לפי שווי של 160 מיליון דולר צילום: עמית שעל

זרח רוכשת 5% מרישיון שמן לפי שווי של 160 מיליון דולר

לפני כשבועיים אישר משרד הביטחון את הקידוח "ים 3" של שמן. לפי הערכת חברת הייעוץ האמריקאית Netherland & Sewell, ב"ים 3" קיים פוטנציאל להימצאות נפט כמות השקולה לכ־15 חודשי צריכה בישראל

01.08.2012, 09:42 | גיא בן סימון

שבועיים לאחר קבלת אישור משרד הביטחון לביצוע קידוח "ים 3": גוליבר בראשות מאיר דגן, ובעלת שליטה בשותף הכללי זרח, וגבי אשכנזי הרמטכ"ל לשעבר, חוזרים לשתף פעולה.

השותפות המוגבלת זרח חתמה אתמול על הסכם לרכישת 5% מרשיון שמן תמורת התחייבות להשקעה של 8 מיליון דולר בקידוח "ים 3" שכבר קיבל את אישור משרד הביטחון לקידוח - מה שמשקף לחברה שווי של 160 מיליון דולר. רישיון שמן הימי משתרע על שטח של 400 אלף דונם כ-25 ק"מ מול רצועת החוף שבין אשקלון לפלמחים.

לפי הערכת חברת הייעוץ האמריקאית Netherland & Sewell, ב"ים 3" קיים פוטנציאל להימצאות נפט (בהסתברות של כ־50%) בכמות של כ־120 מיליון חביות, כמות השקולה לכ־15 חודשי צריכה בישראל. בנוסף, בקידוח קיים פוטנציאל להימצאות גז (בהסתברות של כ־36%) בכמות של 1.8 TCF (טריליון רגל מעוקב), כמעט פי שניים מזה שהתגלה במאגר הגז היחיד שפעיל היום, ים תטיס, ושקול ל־12 שנות צריכה במשק הישראלי.

בשמן מאמינים שהם יצליחו להפיק מהמאגר נפט בכמות מסחרית, ולכן שריינו אסדה שתחל את עבודה בסוף השנה. סקר השפעות סביבתיות של מהלכי הקידוח, שאותו דרש לקבל משרד האנרגיה והמים, כבר נמצא בשלבי סיום והוא יוגש למדינה בשבועות הקרובים.

על פי הערכות ראשוניות, שמן תשאף להגיע לקצב הפקה של כ־20 אלף חביות נפט ביום. תחשיב מיסוי שבוצע בימים האחרונים, מעלה שהכנסות שמן, לפי המחיר הנוכחי של הנפט, עשויות להגיע ל־650 מיליון דולר בשנה. על פי חוק מיסוי תמלוגי הגז, עמידה ביעדי החברה תניב לה הטבת מס של 10%–12%, ששקולים ל־60–50 מיליון דולר בשנה או עד חצי מיליארד דולר לכל תקופת חיי המאגר.

עד כה סירב משרד הביטחון לאשר עבודות במקום בשל קרבתו לכאורה למתקנים אסטרטגיים של המדינה. אחת הדרישות שהועלו בעבר על ידי משרד הביטחון היתה היערכות החברה לפינוי העובדים והמתקנים מאזור הקידוח בהתראה של 24 שעות. הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי מונה ליו"ר הדירקטוריון של חברת שמן בנובמבר האחרון, ועל פי ההערכות, היכרותו המוקדמת עם משרד הביטחון סייעה להשיג את אישורי הקידוח. החברה התחייבה בפני משרד הביטחון לאיטום מהיר של פי הקידוח ופינוי העובדים בתוך 24 שעות, זאת תוך השארת המתקנים במקום. שיטה זו תאפשר את המשך ביצוע העבודות מאוחר יותר בלי לגרום נזק למאגר.

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות