אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"האביב הסלולרי" הערבי

"האביב הסלולרי" הערבי

שתי מדינות, איחוד האמירויות וסעודיה, שבהן יש שימוש נרחב במכשירים סלולריים, הטילו מגבלות על השימוש החופשי שבהן. על מה זה מעיד?

03.08.2012, 08:27 | טל פבל

יש מדינות שפעילותן נגד האינטרנט והסלולר בתחומן מגיעה לכותרות הראשיות ויוצרת תהודה תקשורתית רבה. שמענו רבות על יחסה של איראן למשתמשי האינטרנט בה, כחלק מההגבלות השלטוניות הגורפות על חופש הפרט והביטוי. אף בסוריה אנו עדים לשימוש הרב שעושה המשטר בזירה המקוונת לחשיפת פעילות המורדים והקשרים ביניהם והן פעילות התקפית מול הנוכחות המקוונת של האופוזיציה.

אולם קיימות מדינות נוספות באזורנו המטילות הגבלות על השימוש החופשי של אזרחיהן באינטרנט ובסלולר, וזאת בדרכים מתוחכמות.

לפני חודש נודע על השקת מהלך בן שישה שלבים של איחוד האמירויות בשם ‘My Number, My Identity’ שמטרתו ביצוע רישום בתוך 18 חודש של כל כרטיסי ה-SIM במדינה, במטרה להילחם בטלפונים לא חוקיים. במדינה 12.5 מיליון משתמשי סלולר.

הודעת השלטונות ציינה כי מטרת המהלך להגן על פרטיות המשתמשים ולמנוע כל שימוש בלתי מורשה או פלילי בכרטיסים אלו, ולצמצם את מעשי הונאה אשר התבצעו במדינה בשנים האחרונות. לשם כך נקבע כי בעל כרטיס SIM אשר ימסור כרטיסו לאחר, יחשב לאחראי כלכלית ופלילית לשימוש לרעה שיעשה בכרטיס זה.

בו ביום התברר כי גם בסעודיה יוחל במהלך במסגרתו יחוייבו משתמשי הסלולר להזין את מספר הזהות ומספר הכרטיס הטעון (Prepaid Card) של המשתמש בעת טעינת הטלפון הסלולרי באשראי או בהעברת כסף לאחר באמצעים סלולריים. כלומר, מעתה פעולות כאלה יחייבו להזין את מספר הזהות של בעל הכרטיס אשר נמסר בעת הרכישה.

בהודעה הןדגש כי מטרת המהלך לשים קץ לשימוש לא ראוי של אנשים בלתי מזוהים בכרטיסים אלו ולשימוש הנרחב בכרטיסים נטענים לא חוקיים.

כל שלוש חברות התקשורת בממלכה הודיעו כי הן ערוכות ליישום התקנה. מנהל אחת מהחברות הוסיף כי המהלך יאפשר מעקב אחר כל כרטיס SIM והאחריות עליו תוטל על בעל תעודת הזהות הרשום כבעל הכרטיס.

איחוד האמירויות מובילה את העולם עם שיעור חדירה של כ-200% בטלפונים סלולריים, ואף בסעודיה נרשמים שיעורים דומים. עם זאת, לאור המגבלות השונות הקיימות בהן על שימוש חופשי באינטרנט, מוגדרת סעודיה כ"אויבת האינטרנט" ואיחוד האמירויות, בדרגה אחת פחותה ממנה - "Under Surveillance". בין השאר בשל יוזמה דומה עוד מראשית ימי האינטרנט באיחוד האמירויות לפיה על כל בעלי אתרי האינטרנט לרשום את אתריהם במשרד המידע.

מתברר כי ניתן להצר את צעדי משתמשי האינטרנט והסלולר ולנטר את פעילותם בדרכים שונות, גם בכאלו אשר להן תועלות כלכליות וואשר לטענת השלטונות יהיו לטובתם של המשתמשים.

הכותב הוא ד"ר למזרח התיכון, מנכ"ל חברת Middleeasternet לחקר לאינטרנט והאיומים מקוונים במזרח התיכון ובעולם האסלאמי ומרצה במכללה האקדמית בנתניה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות