אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשולי הרשת: Stone Spray - הרובוט שבונה גשרים מחול ודבק

בשולי הרשת: Stone Spray - הרובוט שבונה גשרים מחול ודבק

חוקרים מקטלוניה פיתחו רובוט שמסוגל לבנות עצמים תלת ממדיים ומונע בלוח סולרי. הפיתוח עשוי לאפשר בניית גשרים, בניינים ומבנים אחרים שהם אורגניים לחלוטין

06.08.2012, 17:12 | הראל עילם
שלושה חוקרים ממכון הארכיטקטורה בקטלוניה, אחת האוניברסיטאות הנחשבות בעולם בתחום עיצוב האקולוגי, הדגימו אב טיפוס של רובוט שמסוגל לבנות גשרים, בניינים ופסלים מחול - ללא צורך בחומרים נוספים או מקורות אנרגיה חיצוניים.

הקבוצה, בראשות החוקרת אנה קוליק, עיצבה רובוט פשוט שמונע על ידי לוח סולרי ומורכב כולו מחומרים אורגניים. הרובוט, Stone Spray שמו, כולל זרוע שמתיזה בדיוק רב חול רטוב שמעורבב עם דבק אורגני. בדרך זו יכול הרובוט לבנות עצמים על בסיס מידול תלת ממדי. בפועל, הוא עובד כמו מדפסת 3D ניידת וקלה ומסוגל לפעול גם בתנאי שטח. 

בניית גשרים מחול ודבק. פרויקט Stone Spray בניית גשרים מחול ודבק. פרויקט Stone Spray בניית גשרים מחול ודבק. פרויקט Stone Spray

לדברי החוקרים, ניתן להתאים את הטכנולוגיה לכל גודל, כך שיהיה ניתן בעתיד גם לייצר גשרים זמניים (ובהמשך - אף קבועים) ובניינים לפי דרישה. העצמים אמנם עשויים מחול אך קשיחים ועמידים - וגם אקולוגיים לחלוטין.

   

פסלים, קשתות ועיצובים מורכבים

שלושת החוקרים הדגימו את יכולתו של הרובוט לעצב פסלים מורכבים. העצם הגדול ביותר שהרובוט יצר עד כה הוא בגודל של חצי מטר, והעבודה לקחה מספר שעות. השלב הבא הוא יצירת קשת יציבה בגודל של מטר. "אנחנו רוצים לדחוף קדימה את יכולות הייצור הדיגיטלי ולבדוק את האפשרות של בניית עצמים באתר", הסבירה קוליק.

הרובוט, מרשים ככל שיהיה, הוא רק צעד אחד בקפיצות הטכנולוגיה העצומות שאנו רואים לאחרונה בתחום ההדפסה והייצור התלת ממדי. מה שבעבר היה גימיק יקר במיוחד ששימש אמנים הופך היום במהירות לאמצעי ייצור זול. מדענים חשפו לא מזמן מדפסת תלת ממדית ניידת שמסוגלת להכנס למזוודה ובעתיד הקרוב יתכן וחלק נכבד מהייצור העולמי יתבצע כך בצורה מקומית, ללא צורך במפעלים, תשתית יקרה או פועלים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
תגובה ל6 - מדוע אתה חושב שזה דבר רע?
כמו שהמצאות רבות בעבר שיחררו אותנו לעסוק בעיסוקים אחרים ומעניינים יותר מאשר שאיבת מים למשל, כך גם המצאות אלו ישפרו את חיינו. דמיין עולם שבו אתה יכול לייצר בבית כמעט כל דבר בעזרת תכנון שהורדת ממהנדס הנמצא בקצה השני של העולם העושה את זה בשביל הכיף והעיניין. נשמע טוב? הבעיות שאתה מתאר כשאתה מדבר על אבטלה טכנולוגית מושרשות באקסיומות הכלכלה הנוכחית. כל שיפור טכנולוגי כזה הוא מבורך, צריך רק לדאוג שהכלכלה שלנו תשתנה בהתאם. אין שום סיבה בימינו שאנשים יאלצו לעבוד בעבודות מונוטוניות במקום לצייר, לשיר, לרבוץ בים, ללמוד מדע או כל דבר אחר שנפשם חפצה בו. אין בימינו צורך קיומי ב"עבודה" ובזמן קצר מאוד אפשר למכן ולהפוך את רוב המשרות ללא רלוונטיות ולשחרר את האנשים לחופשי. מי צריך קופאיות? האם הקופאיות אוהבות להיות קופאיות? צריך להפסיק את מודל התעסוקה תמורת שכר שכן הוא כבר לא רלוונטי במשך כמאה שנים.
07.08.12
לכל התגובות