אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בתכנון: ירידה של 35% בתעריף החשמל ממתקנים סולאריים

בתכנון: ירידה של 35% בתעריף החשמל ממתקנים סולאריים

רשות החשמל פרסמה שימוע לקראת הורדת תעריפי החשמל ממתקנים סולאריים קרקעיים גדולים. גורמים בענף: "זו התעללות"

07.08.2012, 17:10 | ליאור גוטמן

רשות החשמל, הרגולטור שקובע את תעריפי החשמל במשק, פרסמה היום (ג') שימוע לקראת הורדת תעריפי החשמל ממתקנים סולאריים קרקעיים גדולים (מעל 12 מגה וואט) בכ-35%. התעריף הנוכחי הוא 98 אגורות לכל קילוואט שעה, ורשות החשמל עתידה לחתוך אותו לרף של 65 אגורות בלבד.

לטענת רשות החשמל, הורדת התעריפים מיוחסת להוזלה בשנים האחרונות בעלות הקמת מתקן סולארי גדול, ולמעשה השינוי בתעריף לא משנה את תשואת היזמים ומשאיר אותה על כ-14%.

ברשות מציינים שמדובר במהלך שתואם את המקובל באירופה, שבה נחתכו התעריפים בעשרות אחוזים מאותה סיבה, זאת בהסתמך על נתוני עלות הקמה שנלקחו מ-Bloomberg New Energy Finance.

כזכור, המדינה קבעה שחברת החשמל מחויבת לרכוש את כל תפוקת הייצור, מה שמעניק לקוח יציב וקבוע ליזם, אולם מכיוון שהתעריף הסולארי כמעט כפול מזה שמשלם הצרכן לחברת החשמל, השארת תעריף גבוה בענף הסולארי מגדילה את התחייבויות חברת החשמל ומגלגלת אותן על ציבור הצרכנים. לטענת רשות החשמל, המהלך יחסוך לציבור כשני מיליארד שקל.

חווה סולארית חווה סולארית חווה סולארית

בענף הסולארי ביקרו את המהלך."רשות החשמל מתעללת בפרויקטים הסולאריים הגדולים. עוד לא הוקם בישראל פרויקט גדול אחד מאז שאושרה ההסדרה לפני כשנתיים, וכבר הרשות רצה קדימה לפתוח את התעריפים למתקנים", אומר מנכ"ל איגוד חברות האנרגיה המתחדשת. לדבריו, הפחתת תעריפים בגלל ירידת עלויות הציוד היא נכונה ומעידה על בשלות של השוק הסולארי, "אולם השימוע לא מאפשר ליזמים ודאות באשר לתשלומים שישלמו בעד הקרקע שכן הרשות והמנהל טרם הגיעו להסכמות בנושא, ובשימוע לא נקבע לוח זמנים למצוא את ההסכמות. בנסיבות אלו היציאה לשימוע היא מוקדמת, אינה אחראית, ותגרום לשוק נזק אדיר של חוסר ודאות לתקופה לא ידועה".

ברשות החשמל מסבירים שהם מודעים לעלויות הקרקע, והם מנהלים מו"מ עם מינהל מקרקעי ישראל בנושא כדי להוזיל עלויות. אחת הפשרות המסתמנות היא לקדם חכירה של הקרקע לעשרות שנים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות