אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"תשובה חייב לשלם מיידית 50 מיליון שקל" צילום: אוראל כהן

"תשובה חייב לשלם מיידית 50 מיליון שקל"

בעלי אג"ח בדלק נדל"ן הגישו בקשה לתביעה ייצוגית. לטענתם תשובה התחייב לרכוש אג"ח במחיר הפארי עד סוף יולי אם לא יושג הסדר. נציגי תשובה: "בעלי האג"ח אישרו דחיית התשלום"

08.08.2012, 08:00 | לירוי פרי

האם יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק נדל"ן, צריך לשלם למחזיקי האג"ח 50 מיליון במזומן שקל עוד היום? זהו סלע המחלוקת שעומד בין מתנגדי הסדר החוב שמציעה החברה, ובראשם נציגות בעלי האג"ח מסדרה כ"ה, לבין בעל השליטה בחברה יצחק תשובה ונציגו עידן ולס. אתמול הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית כנגד יצחק תשובה בעניין זה - עוד אחת מני רבות שמוגשות באופן לגיטימי על ידי בעלי אינטרסים.

המחלוקת נובעת מפרשנותו של כתב הבנות שנחתם בין תשובה ודלק נדל"ן, לבין שלוש נציגויות סדרות האג"ח, ד', ה' וכ"ה, שבו התחייב תשובה לשלם 13 מיליון שקל לבעלי אג"ח כ"ה כפיצוי עבור דחיית תשלום הקרן למחזיקי האג"ח בספטמבר האחרון בסכום של 300 מיליון שקל, ואותו פיצוי אכן זה הועבר למחזיקי האג"ח. אולם, בהסכם נכתב בנוסף כי אם ולא יאושר מתווה הסדר החוב עד מרץ 2012, תשובה יתחייב לבצע רכישה חוזרת של אג"ח משלוש הסדרות, במחירי פארי (המחיר המלא בתוספת ריבית צבורה והצמדות), בהיקף כולל של 50 מיליון שקל, וזאת עד סוף חודש יולי. כעת, כשבוע ימים בתוך אוגוסט, הצעת רכש כזאת עדיין לא הוגשה מטעם תשובה.

חלוקת הכספים היתה אמורה להתבצע באופן יחסי לגודל הסדרות (פארי-פאסו): 14 מיליון שקל למחזיקי אג"ח כ"ה, 32.5 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ה', ועוד 3.6 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ד'.

יצחק תשובה, צילום: עמית שעל יצחק תשובה | צילום: עמית שעל יצחק תשובה, צילום: עמית שעל

על פניו, נראה כי תשובה חומק מהתחייבותו, אלא שכאן נכנסים לתמונה עורכי הדין וניסוחיהם הממולחים. על מנת להבין כיצד מצדיק תשובה את עמדתו, ביקשנו מנציגיו להעביר נימוק מפורט, וכך נמסר: "אנו דוחים על הסף את הטענות המועלות בתביעה. כתב ההבנות על התנאים השונים הכלולים בו גובש ונחתם מתוך מטרה אחת בלבד - לאפשר לדלק נדל"ן ולמחזיקי האג"ח שלה לקיים מו"מ לצורך גיבוש הסדר נושים.

"דחיית המועד אושרה"

עוד נמסר כי "כתב ההבנות פורסם לפני כמה שבועות ובמסגרתו נכתב במפורש, כי מבלי לגרוע מטענות הצדדים לעניין תוקפו של כתב ההבנות (לבעלות השליטה קיימות טענות בעניין תוקפו), הרי שעם פרסום הסדר החוב ובכפוף לאישורו ידחה המועד לביצוע הצעת הרכש. בנוסף, יודגש כי האסיפות של כל סדרות מחזיקי האג"ח של החברה, לרבות אלה של התובעים, אישרו את דחיית המועד לביצוע הצעת הרכש במסגרת ההצבעות שקיימו על הסדר העקרונות שפרסמה החברה ב־11.5.2012. לפיכך, שמאחר ואנו נמצאים ערב כינוס האסיפות בדלק נדל"ן, אין כל הצדקה של ממש וכל טעם משפטי להגשת התביעה".

הכנ"ר מצנן את ההתלהבות

עוד בעניין דלק נדל"ן, אתמול הבהיר הכנ"ר (כונס הנכסים הרשמי) את המסמך הדרמטי, לכאורה, שפרסם שלשום. במסמך המליץ הכנ"ר לבית המשפט לדרוש מהחברה ומנציגויות האג"ח להציג את השווי הכלכלי של הסדר, כך שגם המשקיע הפשוט יוכל לקבל החלטה מושכלת. בנציגויות האג"ח רכבו כמובן על הגל והפנו את הזרקורים לכיוון החברה, ודרשו שתחשוף מידע נוסף ותמנה מומחה חיצוני להסדר מטעם המדינה.

אלא שאתמול שפך הכנ"ר מים צוננים על הטרמפיסטים והבהיר כי בקשתו "לא נועדה להוות מקצה שיפורים לצורך קבלת מידע נוסף או לצורך העלאת דרישות חדשות כגון מינוי מומחה, אלא להעמיד לרשות הנושים הלא מובטחים את הכלים והמידע בהם עשו הנציגויות שימוש, לצורך הערכת שווי ההסדר המוצע אל מול חלופת הפירוק". בינתיים נדחו אסיפות האג"ח שנקבעו לסוף השבוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות