אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: הולכים על המים צילום: אוראל כהן

הון אנושי: הולכים על המים

בכירי עיריית תל אביב התכנסו לטקס אסקפיסטי, עם הפנים מערבה

09.08.2012, 08:29 | ארי ליבסקר

ביום חמישי בערב, במקום ללכת להפגנה של "הורים נגד קיצוצים", הלכתי לטקס חניכת הטיילת על הים, ממש על שובר הגלים, במרינה של תל אביב.

מה אני צריך להידחק עם עוד אבות ואמהות מרופטים וטרוטי עיניים, על רקע צרחות מגאפון מחרישות אוזניים, עד שהילדה שלי תאבד סבלנות בחום והלחות של כיכר הבימה, אם אני יכול להתרווח באירוע סגור, בין מלצרים עם מגשי מתאבנים, בבריזה של הים? אף אחד לא צועק, כולם נחמדים, הנשים נראות נפלא, גם הגברים. לא כמו ההם שם, ההורים. על כוסות קאווה קרה, מול השקיעה, כמעט קל לשכוח שהעירייה מעסיקה המוני עובדי קבלן, שאין מספיק גנים גם לילדי חינוך חובה, אפילו מה קרה ברוטשילד רק לפני חודש ומה עשו הפקחים למוחים. כאן הרי כולם מחויכים.

רון חולדאי ואיתמר שמעוני (מאחור), צילום: אוראל כהן רון חולדאי ואיתמר שמעוני (מאחור) | צילום: אוראל כהן רון חולדאי ואיתמר שמעוני (מאחור), צילום: אוראל כהן

בעיקר נבות תל־צור, עורך הדין של אהוד אולמרט, שעדיין נראה קורן מפסק הדין המפתיע שזיכה את מרשו ברוב הסעיפים וגרר "רעידת אדמה בפרקליטות", כמו שכולם אמרו. ניסיתי להרוס לו את מצב הרוח ושאלתי על פרקליט המדינה משה לדור, אבל תל־צור לא נגרר לפינות. "אני לא חושב שלדור צריך להתפטר. הוא צריך להוציא את עצמו מכל עיסוק ישיר בתיק אולמרט כאשר יוגש הערעור בעליון".

בדיוק כשתל־צור דיבר על היהירות של לדור בנאום ההפסד, הגיע לאירוע רון חולדאי. ראש עיריית תל אביב היה מלווה בפמליה הרגילה שלו, וכתמיד היה סמוק פנים, נמרץ וזחוח.

אסף זמיר, צילום: אוראל כהן אסף זמיר | צילום: אוראל כהן אסף זמיר, צילום: אוראל כהן

שאלתי את חולדאי אם הוא מרוצה ככה, על הים, ואם הוא מרגיש בנוח באירוע הסגור לקהל הרחב, בדיוק כמו שהיו הישיבות האחרונות של מליאת מועצת העיר, והוא אמר: "זאת היתה מליאה סגורה כיוון שפרצו לישיבה חבורת חוליגנים שפוצצו אותה". הזכרתי לו שהמפגינים עשו את זה כי כמה ימים קודם לכן הפקחים פוצצו להם את המחאה, וחולדאי אמר: "אני שומר חוק ותומך במחאה, אבל לא אתן שזה יהיה ברוטשילד. אני עושה את זה למען תושבי רוטשילד".

הטקס החל, וראשי החברה העירונית אתרים הרצל שלם ואיתמר שמעוני דיברו על החשיבות העצומה של הטיילת החדשה. אני עדיין לא מבין למה צריך טיילת על שובר הגלים, אבל כנראה הם יודעים על מה הם מדברים וזה חשוב יותר מגני ילדים, או מלתקצב כראוי מרכז הורים ביפו. אחרי הכל, את זה התושבים רואים ויכולים להגיד: ראש העירייה בולדוזר, הוא שיפץ לנו את העיר.

סטס מיסז סטס מיסז'ניקוב | צילום: אוראל כהן סטס מיסז

עם שר התיירות סטס מיסז'ניקוב דיברתי על הקיצוצים האחרונים שהטילו האוצר וראש הממשלה. מיסז'ניקוב אמר שהוא מתנגד לחלקם, ואני שאלתי למה הוא נשאר בממשלה. "כדי להשפיע", הוא ענה. כאב לי הלב לראות כיצד אדם שלא מסכים עם התנהלות הממשלה מקריב עצמו כדי להשפיע מבפנים עבור הציבור שהוא מייצג.

על הטיילת, בין שמשיות ששיוו לה מראה ציורי, ליד דוכנים שחילקו כובעי קש לבנים ומעדנים שונים, פגשתי את סגני ראש העירייה אסף זמיר מסיעת רוב העיר ופאר ויסנר מהירוקים. גם הם הסבירו לי שהם בקואליציה של חולדאי כי בלעדיהם המצב היה חמור יותר. ויסנר, שנמצא בקואליציה כבר שנים, אמר: "אני הפכתי את חולדאי לירוק. הוא לא הבין בזה כלום. אבל אם אתה שואל אותי, אחרי שלוש קדנציות ראוי לפרוש".

הסתובבתי בין הדוכנים ובלסתי מהקייטרינג כאילו אין מחר. הרגשתי שאני מקבל תמורה מלאה לארנונה. אבל כשיצאתי מהמתחם המגודר מצאתי דו"ח חניה, כי העמדתי את הקטנוע שלי על המדרכה. חזרתי פנימה כדי לשכנע את חבריי החדשים, שני הסגנים, לבטל אותו. אבל הם כבר לא היו שם. כולם נשא הרוח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות