אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האו"ם: הבצורות עלולות להביא למשבר מזון חמור כמו שהתרחש ב-2008 צילום: בלומברג

האו"ם: הבצורות עלולות להביא למשבר מזון חמור כמו שהתרחש ב-2008

מחירי המזון הגלובליים עלו ב-6% בחודש יולי. עיקר העלייה נבעה מהשיא במחירי התירס בעקבות הבצורת הקשה בארה"ב. מחירי הבשר נותרו כמעט ללא שינוי

09.08.2012, 19:07 | שהם לוי

החשש הגדול מרעב עולמי חוזר: אחרי חודשיים של ירידה במחירי המזון נרשם ביולי זינוק של 6% במדד מחירי המזון הכללי של האו"ם, בעיקר בעקבות הבצורת הקשה בארה"ב שפוגעת ביבולי התירס והסויה.

שילוב של העלייה במחירי הנפט, דלק הביודיזל, מזג אוויר קשה והגבלות על ייצוא גורמות לעלייה חדה במחירי הגרעינים מביאים בסופו של דבר לנסיקה במחירי המזון בעולם, כך עולה מדוח מיוחד שפרסם האו"ם.

החששות ממזג אוויר קיצוני בארה"ב ומערב התיכון הביא את מחירי התירס סויה לשיא של כל הזמנים מחודש עבר, עובדה שגרמה לעלייה חדה מאוד בכל מחירי המזון התחליפיים, כל זאת בניגוד לדו"ח הציפיות של משרד החקלאות האמריקאי שפורסם בתחילת השנה וצפה עלייה מתונה השנה.

הבצורת המתמשכת יוצרת מצב בו ספקולנטים מנסים להרוויח מעליית מחירי המזון ומהמרים על עליית מחירי הגרעינים. במיוחד ברוסיה, הוטלו מגבלות קשות על ייצוא גרעינים בעקבות הבצורת בארה"ב.  

העלייה החדה בשנים האחרונות במחירי המזון הייתה מבין הגורמים למהומות במדינות ערב שזכו לשם 'האביב הערבי' במזרח התיכון ובצפון אפריקה. מדד מחירי המזון הכללי מצוי נכון לרגע זה ברמה גבוהה יותר ממה שהיה בשנים 2008-2007, עת בה הוכרז באופן רשמי על משבר מזון עולמי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות