אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המינהל ישלם ביוקר על אוזלת היד: הפולש יקבל מהמדינה חצי מיליון שקל צילום: עמית שעל

המינהל ישלם ביוקר על אוזלת היד: הפולש יקבל מהמדינה חצי מיליון שקל

בית המשפט השלום שלל את דרישת המינהל לקבל את הוצאות הפינוי וההריסה מפולש שהחזיק בשטח בחולון במשך שנים, והשכירו לאחר שהקים במקום מוסך. במקום זאת, המינהל ייאלץ לפצות את הפולש שלא הצליח להוכיח בעלות על הקרקע

11.08.2012, 22:57 | דותן לוי

מינהל מקרקעי ישראל נדרש לשלם פיצויים בגובה של כחצי מיליון שקל לאדם שהחזיק בקרקע מדינה ללא מסמכים המעידים על בעלותו ואף ללא כל חוזה המאפשר לו לעשות שימוש בקרקע, כך על פי פסיקה של בית משפט השלום בפתח תקווה. ערעור שהוגש בימים האחרונים לבית המשפט המחוזי מרכז על ידי מינהל מקרקעי ישראל חושף כי השופטת חנה קיציס שללה את דרישת המינהל לחייבו בהוצאות ההריסה והפינוי.  

מדובר בקרקע בשטח של 500 מ"ר ברחוב הסדנה בחולון, אשר נמצאת בבעלות המינהל ומוחזקת על ידי עובדי ברוך, שמאז שנת 2001 משכיר את השטח ליצחק רוזאו, המפעיל במקום מוסך. בשנת 2006, במהלך עבודות פיקוח של המינהל, שבין היתר, כללו סימון של פלישות בחלקות הסמוכות, גילו אנשי המינהל כי גם עובדי פולש לקרקע והשתמש בה במשך שנים מבלי שננקטו נגדו הליכי פינוי כלשהם.

80 אלף לירות

בכתב ההגנה טען עובדי כי רכש את הקרקע מאדם בשם מתיתיהו טוכפלד, בתמורה ל־80 אלף לירות. זאת, לאחר שטוכפלד רכש את הקרקע מהסוכנות היהודית. עובדי אף הביא תצהיר מבנו של טוכפלד, המאשר את גירסתו. אך גם הוא לא החזיק בידו מסמכי בעלות כלשהם.

ראש המינהל בנצי ליברמן ושר השיכון אריאל אטיאס. שתיקה של עשרות שנים, צילום: עמית שעל ראש המינהל בנצי ליברמן ושר השיכון אריאל אטיאס. שתיקה של עשרות שנים | צילום: עמית שעל ראש המינהל בנצי ליברמן ושר השיכון אריאל אטיאס. שתיקה של עשרות שנים, צילום: עמית שעל

בעקבות כך, עובדי אף דרש פיצוי כספי על פינויו בסכום של 2 מיליון שקל. בית המשפט קבע כי רישיון להחזיק בקרקע, גם אם אינו מעוגן בחוזה, נלמד גם מהתנהגות בעל הקרקע - במקרה זה המינהל, או משתיקתו ואי התנגדותו לשימוש בקרקע במשך עשרות שנים.

"ההחלטה פורשה בצורה שגויה"

בקביעת הפיצוי, השופטת קיציס התבססה על החלטה 531 של מועצת מקרקעי ישראל, אותה הוא פירשה כי לנתבע מגיעים פיצויים בגובה של 80% משווי הקרקע. מנגד, בערעור שהוגש על ידי המינהל, נטען כי החלטה זו פורשה בצורה שגויה והחלטה זו אינה קובעת תשלום פיצוי כזה. בפסק הדין שעליו מערערים במינהל נקבע לעובדי תשלום פיצויים של 495 אלף שקל המלווה בדרישה כי יסתלק מהקרקע בתוך 3 חודשים. כמו כן נקבע כי לא ישא בתשלום הוצאות הפינוי וההריסה.

את בעל הקרקע ייצג עו"ד אילן קרייטר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
קורת גג לכל אזרח. ובפרט לזו"צ
מדינת ישראל זכתה בכל שנות קיומה שעזרה לכל אזחיה להגיע לקורת גג משלהם, בשנים ששרון היה שר השיכון הוטא מילא את ישראל במאות אלפי דירות חדשות לעולים ולוותיקים. לאחר שנים בהיותו ראש ממשלה יחד עם שר האוצר דאז. ביבי. נתניהו. הם קיצצו בכל הטבות הדיור. והמיטו אסון לזוגות צעירים וגם לענף הבניה. מפ"ם ומפא"י גם הם דאגו קודם כל דירה לכל אזרח . היום המצב קשה ואסור להמשיך כך
מני מועלם , בת ים  |  12.08.12
1.
אתם יודעים כמה מקרים כאלה יש... ?
אני עובד מול המנהל כבר שנים, זו ההתנהלות הרגילה שלהם ! בדרך כלל- לא עונים על מכתבים, לא מגיבים, לא מוצאים תיקים, לא מפנים פולשים, לא יודעים מה קורה אצלם במערכת, לא רואים ולא שומעים.... ותאמינו לי כתבתי את זה ברחמנות ובעדינות רבה.
אני מתבייש , המרכז  |  11.08.12