אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - אחרי 16 שנה בכיסא המנכ"ל: יוסי אקרמן עוזב את אלביט מערכות צילום: נמרוד גליקמן

בלעדי ל"כלכליסט" - אחרי 16 שנה בכיסא המנכ"ל: יוסי אקרמן עוזב את אלביט מערכות

גל פרישות המנכ"לים ממשיך לטלטל את המשק הישראלי: אחרי שלמה ינאי, גליה מאור ועקיבא מוזס, צפוי אקרמן להודיע כי הוא עוזב את החברה שבה עבד ב־30 השנים האחרונות

13.08.2012, 07:06 | גולן חזני

שנת 2012 הופכת אט אט לשנת פרישת דור הנפילים של המנכ"לים בחברות הגדולות במשק. שלמה ינאי, גליה מאור ועקיבא מוזס כבר הודיעו על פרישה ועתה מצטרף אליהם מנכ"ל בכיר נוסף. ל"כלכליסט" נודע כי מנכ"ל אלביט מערכות, יוסי אקרמן, צפוי להודיע היום או מחר על פרישה לאחר 16 שנה בתפקיד. אקרמן מכהן כמנכ"ל אלביט מערכות מ־1996, והוא עובד בחברה יותר מ־30 שנה.

אקרמן (63) נחשב למנכ"ל הוותיק והמוערך ביותר בתעשיות הביטחוניות, והוא הוביל את החברה למעמד של החברה הלא ממשלתית הגדולה ביותר בתעשיות הביטחוניות. הוא בוגר הטכניון בחיפה במסלול הנדסת אווירונאוטיקה ושירת בחיל האוויר כמהנדס טיסות ניסוי. לאלביט מערכות הצטרף בשנת 1982 וכיהן בכמה תפקידי ניהול, בין היתר כסגן נשיא בכיר ומנכ"ל חטיבת מערכות ההגנה, מנכ"ל חברת EFW בארה"ב, סגן נשיא בכיר בחטיבת התיפעול, וסגן נשיא בחטיבת מערכות קרב מתקדמות.

יוסי אקרמן. פורש, צילום: עמית שעל יוסי אקרמן. פורש | צילום: עמית שעל יוסי אקרמן. פורש, צילום: עמית שעל

מחר צפויה אלביט מערכות לפרסם את תוצאות הרבעון השני של 2012. את הרבעון הראשון סיימה יצרנית המערכות הביטחוניות עם הכנסות של 691 מיליון דולר, צמיחה של 11% בהשוואה לרבעון הראשון של 2011. הרווח הנקי המתואם לרבעון הראשון הסתכם ב־40.8 מיליון דולר, עלייה של 6% לעומת הרבעון המקביל.

כאמור, החל משנת 1996 מכהן אקרמן כנשיא ומנכ"ל אלביט מערכות. הוא משמש גם כיו"ר וכדירקטור במועצות המנהלים של חברות־בנות רבות בקבוצה, ובהן אלישרא. ב־2009 זכה אקרמן לתואר דוקטור לשם כבוד מהטכניון.

מאז מונה למנכ"ל השלים אקרמן 33 רכישות, ועמן החלה החברה להתחרות על תקציבי ביטחון ברחבי העולם, ובמיוחד בארה"ב, בריטניה, גרמניה, הודו וברזיל. רכישות אלה גם מיצבו את אלביט מערכות כממזגת הגדולה של התעשייה הביטחונית בישראל - בדומה לטבע בתחום התרופות.

אלביט מערכות, שמעסיקה 12.5 אלף עובדים, נסחרת בתל אביב ובנאסד"ק לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר לאחר שבשיאה ב־2009 נסחרה בשווי כפול. החברה מצויה בשליטה של מיקי פדרמן, שב־2004 רכש 20% ממניותיה מידי אלרון שבשליטת נוחי דנקנר. פדרמן הגדיל בהמשך את אחזקותיו וכיום הוא מחזיק ב־45% מהמניות.

מאז מונה אקרמן לתפקיד, גדל מחזור המכירות של אלביט פי 7.5, לשיא של 2.8 מיליארד דולר ב־2009. הרווח הנקי השנתי עמד עם מינויו על 22 מיליון דולר בלבד, וגדל עד לפי 11 ב־2009, שנת השיא של החברה גם מבחינת הרווחיות, שבה עמד הרווח הנקי על 215 מיליון דולר.

אלביט מערכות סבלה בשנתיים שלאחר מכן מירידה בתקציבי הביטחון של ארצות הברית ומדינות מפותחות נוספות, מה שהביא לירידה ברווחיות שלה, אף שרמת ההכנסות שלה התקרבה ב־2011 לשיא של 2009. עצירת פרויקט מערכות מודיעין אוויריות לטורקיה לצד עצירת פרויקטים אחרים במדינה האיסלאמית על רקע התערערות היחסים בין ישראל לטורקיה, הביאה גם היא לירידה ברווחים.

החברה ניסתה להתמודד עם הירידה ברווחים באמצעות צעדי התייעלות וכניסה לטכנולוגיות חדשות. לא מן הנמנע שהחלטת הפרישה החלה לגמול בלבו של אקרמן כבר לפני שנה־שנתיים ושהמתין להתייצבות מסויימת בתוצאות, כדי להודיע על כך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
גדלתי עם בנותיו. איש נדיר!
קודם כל בתור מי שגדלה ביישוב בו הוא נולד גדל הקים משפחה וחי, בתור מי שישבה לכוס תה אצל אימו ז"ל אינספור פעמים, מכירה את המשפחה המורחבת די טוב, אני חייבת לציין שמדובר באיש יוצא דופן: נעים הליכות בעל ערכים גבוהים שמיישם ולא רק נואם נתקלתי במהלך השנים ברבים שעבדו באלביט בתפקידים שונים. כל מי שיצא לו לעבוד עם יוסי מציין שהוא איש מיוחד ושהוא/היא למד/ה ממנו הרבה וכולם מעריכים אותו. יוסי, בהצלחה בהמשך דרכך, מאחלת לך שבין השאר יהיה לך גם זמן לכייף עם הנכדים וליהנות מהבנות והבן, שיהיה הרבה טוב בריאות ואושר, הרבה הצלחה בכל מעשי ידיך.
תל אביבית  |  13.08.12
לכל התגובות