אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשולי הרשת: הטכנולוגיה שהופכת צמחים לתחליפי עכבר ומקלדת

בשולי הרשת: הטכנולוגיה שהופכת צמחים לתחליפי עכבר ומקלדת

הכירו את בוטניקוס אינטראקטוס - פרויקט של חברת דיסני שמתבסס על התקנת אלקטרודה פשוטה בצמחים - והפיכתם לבקרים שמגיבים כמו מסכי מגע. בעתיד, תוכל הטכנולוגיה להפוך כל משטח מוליך לבקר

13.08.2012, 18:39 | הראל עילם
היכונו לממשק האקולוגי ביותר שתוכלו לדמיין: ארבעה חוקרים בשירות חברת דיסני הציגו השבוע את אמצעי השליטה הכי מקורי בעולם הטבע - צמח נוי ממוצע. בעזרת תוכנה פשוטה ואלקטרודה ניתן להפוך כל עציץ לתחליף לעכבר, מקלדת או משטח מגע. הצמח עצמו הופך להיות הבקר שלכם, ועל ידי נגיעה מדויקת בגבעולים ובעלים ניתן לבצע פעולות מסובכות.

החוקרים קוראים לפרויקט בוטניקוס אינטראקטוס - או "טכנולוגיית צמחים אינטראקטיבית". הם הציגו את הפיתוח ב-Siggraph, תערוכה שנסגרה בסוף השבוע האחרון בלוס אנג'לס ועסקה בטכנולוגיות חדשניות. 

האלקטרודה, שטמונה בשורשים, עוקבת אחרי המסרים החשמליים שעוברים בצמח בכל פעם שנוגעים בו. הטכנולוגיה עובדת בצורה דומה לטכנולוגיית ה-capactive של מסכי מגע, שיוצרת מעגל חשמלי בנקודה שבה המשתמש נגע. עם זאת, הפיתוח של דיסני עובד במנעד רחב יותר של תדרים, כך שהוא מסוגל גם למדוד את עוצמת הנגיעה בכל נקודה, ליצירת ממשק מאוד אינטאוטיבי.

הניסוי של דיסני: הסחלב מזהה את המגע בו הניסוי של דיסני: הסחלב מזהה את המגע בו הניסוי של דיסני: הסחלב מזהה את המגע בו

כמעט כל צמח בית יכול להתאים כממשק, מקקטוסים ננסיים ועד סחלב - והחוקרים הרחיבו איך ניתן לבחור את הצמח המתאים לתפקד כבקר למטרות ספציפיות. אולי תרצו למשל לשלב בין מספר צמחים בו זמנית, כאשר כל אחד יכול לשמש ככלי נגינה שונה.

דיוק מדהים, ליצירת מוזיקה מהטבע

רוצים להפוך ענף במבוק לחליל אינטראקטיבי? עכשיו ההזדמנות שלכם: המערכת מדויקת מספיק כך שניתן, למשל, לנגן בדיוק רב קטעים מוזיקלים על ידי נגיעה בנקודות מסוימות בגבעול. משתמשים יכולים ללטף בעדינות כל עלה כותרת או לאחוז בגבעול, למשל. דרך נפלאה ליצירת אומנות שהיא, לחלוטין, שאובה מהטבע.

בסרטון שהעלתה דיסני, החוקרים הדגימו איך ניתן להשתמש במערכת כדי ליצור משחק מוזיקה אינטראקטיבי שמייצר צלילים בהתאם לדרך שהמשתמש נוגע בצמח. יישום זה יכול להתאים לתחומי תרפיה שונים וכן בתחום תכנון חללי משרד, עם אפשרות ליצירת סביבות מנוחה אינטראקטיביות שבהם צמחים גם משמשים כאמצעי שליטה במערכות הסובבות.

אנו כבר יכולים לדמיין גינות שבהן נגיעה בצמחים יכולה לשלוט בחום, לחות ובתאורה וכן אומנות מודרנית שמשלבת צמחים ומצגות אינטראקטיביות.

בהמשך, ניתן יהיה להתאים את הטכנולוגיה לא רק לצמחים, אלא לכל חומר המסוגל להעביר זרם חשמלי. החוקרים אומרים שהם גם מסוגלים לאסוף את המידע מהחיישנים על מנת לבנות צמחים מלאכותיים עם אותן תכונות מוליכות חשמל כמו צמחים אמיתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות